fot. ESL/Helena Kristiansson

NiP na drodze do obrony tytułu? Półfinały IEM Oakland już dziś!

Na dwa ostatnie dni turniej Counter-Strike: Global Offensive rozgrywany w ramach Intel Extreme Masters Oakland 2017 przenosi się od Oracle Areny. W tej niemalże dokładnie przed rokiem (20 listopada 2016) trofeum za zwycięstwo poprzedniej edycji zmagań w górę wznosiło Ninjas in Pyjamas. Szwedzi mają szansę powtórzyć ten wyczyn, ale na ich drodze staną jeszcze trzy inne drużyny – FaZe Clan, SK Gaming oraz Cloud9.

Po fazie grupowej i ćwierćfinałach, które rozgrywane były w Burbank od wtorku do czwartku, przyszła wreszcie pora na zmagania przed zgromadzoną w Oracle Arenie publicznością. Na IEM Oakland 2017 do rozegrania zostały już tylko trzy mecze. Dwa półfinałowe starcia odbędą się w nocy z soboty na niedzielę, a wielki finał rozegrany zostanie z niedzieli na poniedziałek. Wszystkie te pojedynki będziecie mogli oglądać w ESL.TV Polska!

SK Gaming vs Ninjas in Pyjamas
22:00 (BO3)

Skład

Skład

Gabriel „FalleN” Toledo Patrik „f0rest” Lindberg
Fernando „fer” Alvarenga Christopher „GeT_RiGhT” Alesund
Marcelo „coldzera” David Richard „Xizt” Landström
Epitácio „TACO” de Melo William „draken” Sundin
Ricardo „boltz” Prass Fredrik „REZ” Sterner

Wypełniona po brzegi Oracle Arena. Fani szalejący na widok kolejnych fragów Gabriela „FalleNa” Toledo oraz Patrika „f0resta” Lindberga. Właśnie tak było prawie dokładnie rok temu w Oakland i podobnie – najprawdopodobniej – będzie również dzisiaj. Podczas IEM Oakland 2016 obie ekipy także spotkały się ze sobą w wielkim finale, a ten zakończył się triumfem Skandynawskiej piątki. Stawką dzisiejszego pojedynku będzie awans do finału.

Grupowe starcie Brazylijczyków ze Szwedami na IEM, do którego doszło kilka dni temu było pierwszym od roku. Właśnie tak długo oba zespoły nie spotkały się ze sobą na jednym serwerze. Ostatnia potyczka miała miejsce (raz jeszcze odniosę się do tego samego wydarzenia) w wielkim finale IEM Oakland 2016. Można zatem stwierdzić, że SK zrewanżowało się już swojemu przeciwnikowi za tamtą porażkę, jednak mało prawdopodobnym jest, by Brazylijczycy postanowili osiąść na laurach i tym razem podeszli do meczu z większym luzem. To zdecydowanie nie w ich stylu. Raz jeszcze będą chcieli wygrać ze Szwedami, odbierając im szansę na obronę tytułu.

Czy to jednak wystarczy? Trudno brać spotkanie w trybie best of one za jakikolwiek wyznacznik. Rozgrywane przez publiką starcie best of three  rządzić się będzie zupełnie innymi prawami. Więcej czasu na przygotowanie do niego mieli zawodnicy ze Skandynawii, gdyż po fazie grupowej mieli dwa dni przerwy, zaś Latynosi odpoczywali tylko w piątek. Podopieczni NiP-u mają także nieco więcej materiału do analizy, gdyż SK rozegrało nie tylko spotkania grupowe, ale zmierzyło się również z OpTic w ćwierćfinale. Być może to pomoże im w rozpracowaniu Brazylijczyków.


FaZe Clan vs C9 Cloud9
01:50 (BO3)

Skład

Skład

Håvard „rain” Nygaard Tyler „Skadoodle” Latham
Finn „karrigan” Andersen Jacky „Stewie2K” Yip
Nikola „NiKo” Kovač Timothy „autimatic” Ta
Ladislav „GuardiaN” Kovács Will „RUSH” Wierzba
Olof „olofmeister” Kajbjer Tarik „tarik” Celik

Zaraz po rozstrzygnięciu pierwszego półfinału przejdziemy do drugiej potyczki 1/2 finału IEM Oakland 2017. W tej udział wezmą reprezentanci FaZe Clanu i Cloud9. Amerykanie mają swoim europejskim rywalom coś do udowodnienia i z pewnością są głodni rewanżu za inne starcie, do którego doszło zaledwie kilka miesięcy temu.

O jakim starciu mowa? O półfinale ESL One New York 2017, w którym także naprzeciw siebie stanęli zawodnicy FaZe Clanu i Cloud9. Po zmianach „na papierze” nadal bardziej mocarnie prezentowali się podopieczni FaZe, ale fani zespołu Timothy’ego „autimatica” Ta mieli nadzieję, że ten będzie w stanie sprawić niespodziankę. 16 września dla C9 sprawdził się jednak najgorszy z możliwych scenariuszy. Ekipa ze Starego Kontynentu całkowicie zdominowała swojego przeciwnika, pozwalając mu na zdobycie zaledwie… 7 rund na dwóch mapach! Marzenia Cloud9 o grze w wielkim finale przed własną publicznością legły wówczas w gruzach.

Wiele wskazuje na to, że podobnie będzie i tym razem. FaZe przez fazę grupową przeszło jak burza, potykając się tylko raz. Z kolei C9 pozwoliło sobie na dwie porażki, przez co w czwartek musiało walczyć w ćwierćfinale. Gambit Esports okazało się bardzo wymagającym przeciwnikiem, z którym bój zakończył się dopiero po trzech mapach. Nie ulega wątpliwości, że ojcami ćwierćfinałowego sukcesu biało-niebieskich są tarik oraz Skadoodle, którzy przez cały mecz ciągnęli w górę swoją formację. Wielce prawdopodobne, że dobra gra tej dwójki może nie wystarczyć, gdy naprzeciw Amerykanów stanie potężny FaZe Clan.

Jeśli przyjrzeć się formie i lanowym występom zawodników ze Starego Kontynentu, to bardzo łatwo zauważyć pewną zależność. FaZe albo w ogóle nie wychodzi z grupy, albo… wygrywa całe zawody! Od czasu dołączenia GuardiaNa i olofmeistera zespół ten wystąpił na czterech lanach. Na EPICENTER 2017 oraz DreamHack Masters Malmö 2017 międzynarodowy „superteam” nie był nawet w stanie uzyskać awansu do play-offów, zaś w czasie ELEAGUE CS:GO Premier 2017 oraz ESL One New York 2017 stawał na najwyższych stopniach podium. Oba triumfy FaZe tym bardziej zapadły w pamięć, że podczas nich ekipa ta nie traciła choćby jednej mapy. I choć na tak samo dobry rezultat nie ma już szans w Oakland (wszak FaZe przegrało w grupie z Gambit), to i tak wszyscy wiemy, na co się zanosi.

Transmisja z obu półfinałowych potyczek dostępna będzie w ESL.TV Polska. Po aktualne informacje na temat IEM Oakland 2017 zapraszamy do naszej relacji tekstowej.

Tagi: , , , , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

stark: Próbujemy walczyć o Patitka

Mimo że są obecni na scenie już od dawna, naprawdę głośno zrobiło się o nich dopiero niedawno. Drużyna Venatores od ubiegłego roku stara się systematy...