Współcześnie ludzkość konsumuje olbrzymie ilości elektroniki, a to wiąże się także z olbrzymimi ilościami śmieci. Stary sprzęt przestaje działać albo staje się po prostu zbędny, a nowe technologie niemal pod każdym względem wyprzedzają rozwiązania sprzed paru czy parunastu lat. Nie oznacza to jednak, że niepotrzebna elektronika przestaje mieć jakąkolwiek wartość. Materiały zużyte do ich produkcji wciąż mogą zostać przetworzone i wykorzystane do nowych potrzeb. Skuteczna i ekologiczna utylizacja elektrośmieci ma jednak także inne, dla wielu nawet ważniejsze znaczenie. Odpady te bowiem w znacznej mierze przyczyniają się do zatruwania środowiska oraz zagrażają zdrowiu ludzi. Istnieje więc wiele powodów, by zadbać o odpowiednie obchodzenie się ze starym, niechcianym sprzętem.

Zużyta elektronika, w tym sprzęt komputerowy, ma własną charakterystykę. Nie ulega naturalnemu rozkładowi, zawiera substancje trujące i wymaga szczególnej utylizacji. Nie można więc mieszać ich z innymi rodzajami odpadów, a zamiast tego należy je wyrzucać do specjalnych pojemników lub oddawać do odpowiednich punktów. Stamtąd elektrośmieci przenoszone są do wyspecjalizowanych zakładów, gdzie procesy recyklingu dają sprzętowi drugie życie.

W całej Polsce można znaleźć odpowiednie punkty zajmujące się zbieraniem elektrośmieci. Zużyty lub niepotrzebny sprzęt można także zostawiać w sklepach w momencie zakupu nowych urządzeń. Nie wolno natomiast zostawiać tego typu odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych, za co grozi kara grzywny nawet do 5 000 złotych. Nie bez powodu elektronika oznaczona jest charakterystycznym symbolem zakazującym wyrzucenia do zwykłego śmietnika!

Niepotrzebny sprzęt komputerowy bardzo często wciąż nadaje się do użytku, albo wymaga jedynie drobnych napraw. Choć w wymianie podzespołów na nowe nie ma niczego złego, a często jest wręcz wskazane (na przykład ze względu na lepszą wydajność energetyczną), to jednak nie należy dokonywać utylizacji na własną rękę. Nieumiejętny demontaż czy naprawa starego sprzętu może się wiązać z dużym niebezpieczeństwem, więc kwestię tę należy pozostawić ekspertom.

Zużyta elektronika zawiera duże ilości surowców możliwych do ponownej obróbki. Firma Apple poinformowała, że w 2015 roku odzyskała prawie tonę złota z wyrzuconych urządzeń, co warte było około 40 milionów dolarów. Odzyskać można też m.in. srebro, miedź, tytan, aluminium czy pallad. Wszystko to jest możliwe w odpowiednich zakładach, które za cel stawiają sobie wydobycie ze śmieci absolutnie wszystkiego, co może zostać wykorzystane jeszcze raz. Jest to także opłacalny pomysł na biznes, a wraz z rosnącą konsumpcją elektroniki na całym świecie i większą świadomością społeczną, coraz większe staje się zapotrzebowanie na recykling elektrośmieci, w tym starego sprzętu komputerowego.

Elektrośmieci, bardzo często nieodpłatnie, odbierane są zarówno przez prywatne przedsiębiorstwa, jak i organizacje non-profit. Wiele firm świadczy pełen zakres usług związanych z odbiorem, transportem, ważeniem i dokumentacją wyrzuconej elektroniki, a obsługiwane są zarówno urzędy i inne miejsca pracy, jak i osoby prywatne. To przede wszystkim dla firm szczególnie opłacalne jest korzystanie z oferty przedsiębiorstw recyklingowych skupujących niepotrzebną elektronikę.

Wyspecjalizowana utylizacja starego sprzętu komputerowego ma też dodatkowe plusy. Wiele przedsiębiorstw oferuje także bezpieczne niszczenie danych zawartych na nośnikach. Dzięki temu zagwarantowane jest stuprocentowe usunięcie informacji, które nie powinny trafić w niepowołane ręce.

Artykuł powstał we współpracy z PARKIEM PRZEMYSŁOWO – TECHNOLOGICZNEGO - EKOENERGIA EFEKTYWNOŚĆ