fot. Flickshot

Podsumowanie zimowego okienka transferowego w europejskiej ESL Pro League

Siódmy sezon ESL Pro League przed nami. Tym razem zimowy szał zakupów ominął dużą część drużyn, które wyszły z założenia, że ich dotychczasowe składy są na tyle mocne, by móc ponownie rywalizować o awans na lanowe finały. Bez roszad nie obyło się jednak w dolnych rejonach tabeli, dzięki czemu doszło do kilku głośnych transferów. W tych okolicznościach pewną niewiadomą pozostaje to, jak w nowej formie prezentować się będą chociażby Team EnVyUs czy North. Zagadką wydaje się być także postawa AGO Esports, które nie miało jeszcze okazji regularnie mierzyć się z tak uznanymi formacjami i dopiero teraz przejdzie prawdziwy test umiejętności. Czy udany? O tym przekonamy się w kolejnych tygodniach. Zanim to jednak nastąpi, prezentujemy krótki przewodnik po zmianach, jakie w ostatnich tygodniach doszły w składach zespołów uczestniczących w europejskiej dywizji EPL.

AGO Esports

W poprzedniej edycji ESL Pro League nie dane nam było oglądać w akcji ani jednego polskiego zespołu, ale to już przeszłość. Teraz do elity po raz pierwszy w swojej krótkiej historii dołączyło AGO Esport, które w krótkim czasie odbyło fantastyczną podróż od ESL Mistrzostw Polski, poprzez ESEA Premier, aż do Pro Ligi. Nic zatem dziwnego, że wobec takiego sukcesu w nadwiślańskiej formacji nie doszło do żadnych zmian, chociaż plotkowało się, że chrapkę zatrudnienia któregoś z reprezentantów AGO może mieć samo Virtus.pro. Ostatecznie do VP trafił Michał „MICHU” Müller z Teamu Kinguin, zaś podopieczni Mikołaja „miNIr0xa” Michałkowa będą mogli przystąpić do rywalizacji w tym samym składzie. A czeka ich zadanie niełatwe i możliwe, że w swoim pierwszym sezonie EPL bić się będą o utrzymanie. Niemniej postawa Polaków da nam pewną odpowiedź na pytanie w jakim właściwie miejscu znajduje się obecnie ta drużyna.

ESEA Premier Season 26 ESL Pro League Season 7
Furlan Furlan
GruBy GruBy
snatchie snatchie
TOAO TOAO
phr phr

Trener

Trener

miNIr0x miNIr0x

Astralis

Rok 2017 gracze Astralis kończyli zapewne w średnich nastrojach i to mimo faktu, że jeszcze w pierwszych jego miesiącach sięgnęli m.in. po triumf na ELEAGUE Major 2017. Kolejne miesiące nie były już jednak tak udane dla duńskiej formacji, a jakby tego było mało to zimą lider ekipy, Nicolai „dev1ce” Reedtz, zmagać się musiał z problemami zdrowotnymi. Ostatecznie 22-latek zdołał wykurować się do czasu ELEAGUE Major Boston 2018, ale zarówno na występ jego, jak i jego kolegów pozostaje nam spuścić zasłonę milczenia. Niepowodzenie na amerykańskiej ziemi i utrata statusu legendy były pierwszym w tym roku ciosem, ale nie ostatnim, bowiem krótko po zakończeniu zawodów na transfer do North zdecydował się Markus „Kjaerbye” Kjærbye. Nastolatek tym ruchem zaskoczył całą społeczność, ale także i swoich kolegów, którzy bardzo szybko musieli znaleźć dla niego zastępstwo. Odpowiedzią na potrzeby Skandynawów okazał się Emil „Magisk” Reif, który po kilku miesiącach w USA powraca do swojej ojczyzny, by ponownie móc rywalizować na najwyższym poziomie. Niemniej niektórzy mają obawy, że transfer ten może nie okazać się do końca udany, zwłaszcza, jeśli u pozyskanego z OpTic Gaming zawodnika znowu pojawią się problemy związane z jego toksycznością.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
dev1ce dev1ce
dupreeh dupreeh
Xyp9x Xyp9x
Kjaerbye gla1ve
gla1ve Magisk

Trener

Trener

zonic zonic

Team EnVyUs

Nieco ponad dwa lata temu Team EnVyUs sięgał po triumf na Majorze, ale od tego czasu francuska formacja radziła sobie już tylko gorzej. Kolejne upokorzenia przynosiły zresztą zmiany personalne, ale te jak dotychczas nie dały wymiernych efektów. Czy tym razem będzie inaczej? Trudno stwierdzić, ale można z pewną dozą pewności przyjąć, że zespół na pewno będzie prezentować się lepiej. W pierwszych tygodniach 2018 roku włodarze znad Sekwany rozstali się z dwoma najsłabszymi elementami składu, odprawiając na ławkę rezerwowych Christophe’a „SIXERA” Xia oraz Alexandre’a „xmsa” Forté. W ich miejsce przybył m.in. nie kto inny, jak sam Fabien „the Problem” Fiey. Po kilku miesiącach przerwy kioShiMa rozstał się wreszcie z FaZe Clanem i jeszcze raz otrzyma szansę gry na najwyższym poziomie. Drugim nowym nabytkiem jest natomiast produkt EnVyUs Academy, Ali „hAdji” Haïnouss. Francuz marokańskiego pochodzenia już od dawna prezentował się na tyle dobrze, że regularnie zdarzało mu się grywać wraz z pierwszym zespołem w roli zmiennika, gdy tylko zaszła taka potrzeba. Teraz 22-latek dołącza do głównej ekipy już w pełnym wymiarze czasu.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
Happy Happy
SIXER RpK
RpK ScreaM
xms kioShiMa
ScreaM hAdji

Trener

Trener

maLeK maLeK

FaZe Clan

Zwycięskiego składu się nie zmienia – zapewne tą logiką kierowali się włodarze FaZe Clanu. Po jesiennych przetasowaniach zespół zdawał się osiągnąć optymalny kształt i chociaż ostatecznie nie udało mu się wygrać Majora, to samo dojście do finału jest ogromnym postępem. Przypomnijmy, że jeszcze podczas PGL Major Kraków 2017 FaZe nie wyszło nawet z grupy. Tak czy inaczej, pozyskani kilka miesięcy temu Ladislav „GuardiaN” Kovács i Olof „olofmeister” Kajbjer bez większych problemów wkomponowali się w naszpikowaną gwiazdami drużynę, w znacznym stopniu przyczyniając się do jej lepszej dyspozycji. Teraz przed FC wyzwanie znacznie trudniejsze, czyli utrzymanie się w topie. Włodarze ze Stanów Zjednoczonych pokładają spore nadzieje w ten projekt, ale ich łaska jeździ na pstrym koniu. Jeden gorszy okres może spowodować, że przy okazji kolejnej przerwy w rozgrywkach jednak zdecydują się oni na roszady personalne. No ale na to na razie się nie zanosi.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
rain rain
karrigan karrigan
NiKo NiKo
GuardiaN GuardiaN
olofmeister olofmeister

Trener

Trener

Robban Robban

Fnatic

Nowe Fnatic z każdym upływającym miesiącem prezentuje się coraz lepiej. Przypomnijmy, że rok 2017 był najgorszym w historii drużyny CS:GO, przez co ani razu nie danej jej było stanąć na najwyższym stopniu podium. W jego trakcie ze składem pożegnały się dwie największe gwiazdy, w tym m.in. olofmeister, ale, jak się później okazało, wyszło to zespołowi na dobre. Już pod koniec roku Szwedzi zanotowali udane występy na lanowych finałach ESL Pro League Season 6 oraz ECS Season 4, a potwierdzeniem tego była także jego postawa na ELEAGUE Major Boston 2018, gdzie utrzymał status legendy. Nic zatem dziwnego, że włodarze organizacji, widząc progres w grze swoich podopiecznych, dali im jeszcze czas na zdobywanie trofeów. Dużo w tej materii zależeć będzie zwłaszcza od Freddy’ego „KRIMZA” Johanssona, który po jesiennych roszadach wyraźnie odżył, stając się wiodącą postacią skandynawskiej formacji.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
KRIMZ KRIMZ
JW JW
flusha flusha
Golden Golden
Lekr0 Lekr0

Trener

Trener

Jumpy Jumpy

G2 Esports

Przed nami kolejny zespół, który w porównaniu do poprzedniej edycji EPL nie dokonał żadnych zmian. No i na dobrą sprawę trudno się temu dziwić, bo chociaż Francuzi w końcowym rozrachunku nieco rozczarowali i nie spełnili pokładanych w nich oczekiwań, to i tak nie mieli za bardzo skąd czerpać kolejnych wzmocnień. Dlatego też jedyna roszada, na jaką się zdecydowano, miała związek z ustawieniami na mapie, ale na razie nie dała ona większych efektów. Zwłaszcza ostatnie miesiące były dla podopiecznych Edouarda „SmithZza” Dubourdeaux mniej niż przeciętne. Dość powiedzieć, że od czasu rozgrywanego jeszcze w październiku EPICENTER 2017 nadsekwańska piątka ani razu nie zdołała dotrzeć do strefy medalowej, a miała na to aż trzy szanse. Także występ w szóstym sezonie ESL Pro League należy uznać za ogromne rozczarowanie, gdyż G2, które miało w Odense bronić tytułu mistrzowskiego, zajęło w etapie ligowym odległą siódmą lokatę i na lanowe finały w ogóle nie pojechało.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
shox shox
bodyy bodyy
NBK- NBK-
kennyS kennyS
apEX apEX

Trener

Trener

SmithZz SmithZz

HellRaisers

Minione miesiące były dla HellRaisers okresem burzliwych przemian, w wyniku których wymieniona została aż trójka zawodników. Efekty był nawet niezłe, bo zespół zdołał sięgnąć po triumf w FCDB Cup 2017 czy też dotrzeć do strefy medalowej StarLadder i-League Shanghai Invitational 2017. Nie uchroniło to jednak Kristjana „FejtZa” Allsaara przed rozstaniem – Estończyk przez kilka miesięcy współpracował z ekipą w roli zmiennika, ale ostatecznie uznano, że nie zasłużył on na stały angaż. Zajmowany przez niego dotychczas fotel przypadł natomiast w udziale powracającemu z azjatyckiego zesłania Vlаdуslаvowi „bondikowi” Nеchуроrchukowi. Ukrainiec jeszcze w połowie listopada wylądował na ławce rezerwowych, a krótko po tym trafił na wypożyczenie do TyLoo. Pod banderą chińskiej organizacji pojawił się na kilku lanach, miał wraz z nią zagrać również na ELEAGUE Major Boston 2018, ale ostatecznie nic z tego nie wypalił. tak czy inaczej, 24-latek zaprezentował się przez ten czas na tyle korzystnie, że HR postanowiono dać mu drugą szansę.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
ANGE1 ANGE1
DeadFox bondik
woxic DeadFox
ISSAA woxic
FejtZ ISSAA

Trener

Trener

Johnta Johnta

Heroic

Czy Heroic nie dokonało żadnej zmiany? Trudno jednoznacznie stwierdzić i wszystko powinno wyjaśnić się dopiero na dniach. Niewiadomą pozostaje bowiem przyszłość Patricka „es3taga” Hansena, który obecnie przebywa wraz z drużyną na cs_summit 2, a który tuż po zakończeniu amerykańskiej imprezy ma, jeśli wierzyć plotkom, zostać przesunięty na ławkę rezerwowych? Czy tak faktycznie będzie? Może na to wskazywać przybycie Rubena „RUBINO” Villarroela, który oficjalnie ma pełnić w skandynawskiej ekipie rolę zmiennika, ale mało prawdopodobne, by Norweg zdecydował się na transfer, by przez kolejne tygodnie przesiadywać poza składem. Wydaje się więc, że ogłoszenie 23-latka pełnoprawnym członkiem pierwszego zespołu jest tylko kwestią dni. Z jednej strony to nie zaskakuje, ale z drugiej może nieco dziwić. Wszak to właśnie w dotychczasowym kształcie Heroic sięgnęło po swój największy jak dotychczas sukces, pokonując Gambit Esports w wielkim finale europejskiego World Cyber Arena 2017 Main Stage. A było to zaledwie trzy miesiące temu.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
MODDII MODDII
Snappi Snappi
niko niko
JUGi JUGi
es3tag es3tag

Trener

Trener

peacemaker peacemaker

Team LDLC

W bieżącym okresie transferowym niewiele ekip zdecydowało się na przetasowania w swoim sztabie szkoleniowych. Jedną z nich jest Team LDLC.com, gdzie zrezygnowano z usług Juliena „Krava” Hernandeza. Dotychczasowy trener został przesunięty na stanowisko analityka, zaś jego miejsce zajął pozyskany z against All authority Steeve „Ozstrik3r” Flavigni. To właśnie pod okiem 39-latka, który w przeszłości jako gracz był już związany z LDLC, rozkwitł talent Mathieu „ZywOo” Herbauta, toteż nie ma się co dziwić, że zapracował on sobie na angaż w mocniejszej ekipie. A tam nie czeka go wcale łatwe zadanie, tym bardziej, że poza składem znalazł się dotychczasowy lider, Kevin „Ex6TenZ” Droolans. Do Belga już dawno temu przypięto łatkę bardzo wymagającego, niemalże toksycznego prowadzącego, toteż włodarze organizacji postanowili dać nieco odsapnąć jego dotychczasowym podopiecznym. Zwolniony ten sposób fotel przejął utalentowany Logan „LOGAN” Corti, który przez ostatnie pół roku związany był z Alpha Republic of Esport.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
Ex6TenZ to1nou
to1nou ALEX
ALEX Maniac
Maniac DEVIL
DEVIL LOGAN

Trener

Trener

Krav Ozstrik3r

mousesports

Po jesiennych roszadach włodarze mousesports uznali, że tym razem należy podejść do sprawy nieco rozważniej. Długo plotkowało się co prawda, że do niemieckiej ekipy dołączy Dennis „dennis” Edman, który miał okazję wesprzeć ją już podczas zwycięskiego dla mouz LOOT.BET Cup. Ostatecznie jednak Szwed pozostał na ławce rezerwowych GODSENT, co zapewne korzystnie wpłynęło na samopoczucie Martina „STYKO” Styka, który miał, zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, zostać zamieniony właśnie przez Szweda. Tak czy inaczej, podopieczni Sergeya „lmbta” Bezhanova poczynili w ostatnich miesiącach spory progres, w czym duża zasługa Robina „ropza” Koola. Dzięki młodemu Estończykowi w zespole nikt już nie pamięta o Nikoli „NiKo” Kovaču, który rok temu przeniósł się do FaZe Clanu. Nastolatek przy ogromnym wsparciu Tomáša „oskara” Šťastný’ego jest jednym z architektów ostatnich sukcesów ekipy, która niedawno po raz pierwszy w swojej historii zdołała zapewnić sobie na Majorze status legendy.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
chrisJ chrisJ
oskar oskar
ropz ropz
suNny suNny
STYKO STYKO

Trener

Trener

lmbt lmbt

Natus Vincere

Natus Vincere to jeden z koronnych dowodów na to, że kolejne zmiany wcale nie muszą przynieść poprawy sytuacji. Wielu upatrywało nadziei w powrocie Danylo „Zeus” Teslenki, ale koniec końców nawet osoba legendarnego prowadzącego niewiele zmieniła w grze ekipy. Dlatego też jeszcze przed końcem poprzedniego sezonu za współpracę podziękowano Denisowi „seizedowi” Kostinowi, który trafił na wypożyczenie do FlipSid3 Tactics. W odwrotnym kierunku powędrował natomiast z dawna oczekiwany Denis „electronic” Sharipov, którego do Na`Vi przymierzano już kilka miesięcy wcześniej. Ostatecznie zawitał on do wschodnioeuropejskiego zespołu dopiero w listopadzie, ale i tak zdołał pomóc mu w wywalczeniu utrzymania w ESL Pro League. Jakby tego było mało, w Bostonie Ioann „Edward” Sukhariev odzyskali utracony w Krakowie status legendy Majora. Czy zatem można uznać, że w drużynie wszystko zmierza ku lepszemu? W teorii tak, ale Natus Vincere w ostatnim czasie już wielokrotnie udowadniało, że nawet w pozornie korzystnych okolicznościach jest w stanie spalić się już w blokach startowych i zawieść oczekiwania swoich kibiców z niesamowitym wręcz rozmachem.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
Edward Edward
flamie flamie
s1mple s1mple
Zeus Zeus
electronic electronic

Trener

Trener

kane kane

Ninjas in Pyjamas

Trudno wskazać w historii CS:GO upadek większy niż ten, który stał się udziałem Ninjas in Pyjamas. Formacja, która docierała do finałów pięciu pierwszych Majorów, obecnie utraciła cały swój blask. I mówiąc utraciła, nie mamy tu na myśli tylko spadku formy, w wyniku którego zespół nie jest w stanie awansować wyżej niż, dajmy na to, ćwierćfinały. Mówimy tutaj o kompletnym upadku do poziomu ekipy, która sama z siebie czasami nie jest w stanie zapewnić sobie nawet awansu w kwalifikacjach. Od półtora roku nie dane nam też było oglądać jej na współorganizowanych przez Valve turniejach, co kiedyś wydawało się nie do pomyślenia. I wobec tych wszystkich upokorzeń, które w ostatnich miesiącach stały się udziałem Szwedów, w bieżącym okresie transferowym zdecydowano się tylko na wymianę… trenera. Po dwóch latach pracy z NiP-em rozstał się Björn „THREAT” Pers, którego zastąpił Faruk „Pita” Pita. Dla Bośniaka będzie to już drugie podejście do skandynawskiej drużyny, która to właśnie pod jego wodzą sięgnęła po triumf na ESL One Cologne 2014 oraz dotarła do finału DreamHack Winter 2014. Niemniej początki 27-letniego szkoleniowca nie wyglądają najlepiej, bo kilka dni temu Ninjas in Pyjamas jako pierwsze odpadło z cs_summit 2, nie odnosząc nawet zwycięstwa.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
f0rest f0rest
GeT_RiGhT GeT_RiGhT
Xizt Xizt
draken draken
REZ REZ

Trener

Trener

THREAT pita

North

Gdy w styczniu 2017 roku Duńczycy zamieniali Team Dignitas na North, wydawało im się, że złapali Boga za nogi. Rok później w składzie pozostał tylko jeden z ówczesnych „szczęśliwców”, Mathias „MSL” Lauridsen. Pozostali wykruszali się wraz z brakiem zadowalających wyników. Ostatnie rozstania nastąpił kilkanaście dni temu – wówczas to symboliczne „do widzenia” padło z ust René „cajunab” Borga i Kristiana „k0nfiga” Wieneckego, którzy zapłacili ogromną cenę za nieudany występ na ELEAGUE Major Boston 2018. Poleciała również głowa Caspera „ruggaha” Duego. W miejsce pożegnanych przybył zaciąg z North Academy. Na fotelu trenera zasiadł zatem znany m.in. z gry w mTw Alexander „ave” Holdt, zaś jeden ze zwolnionych w składzie slotów przypadł w udziale Danielowi „mertzowi” Mertzowi. Najbardziej zaskakujący wydaje się jednak transfer Markusa „Kjaerbyego” Kjærbyego, który postanowił zamienić o wiele wyżej notowane Astralis właśnie na North. Co kierowało nastolatkiem? Trudno stwierdzić, ale już teraz można założyć, że duńskie derby zyskają dzięki temu dodatkowy smaczek, zwłaszcza, że następcą Kjaerbyego w jego byłej już drużynie został Emil „Magisk” Reif, czyli… były gracz North właśnie.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
MSL MSL
k0nfig aizy
cajunb valde
aizy mertz
valde Kjaerbye

Trener

Trener

ruggah ave

Space Soldiers

Po wielu próbach Space Soldiers wreszcie dopięło swego. Turecka formacja już od kilku lat bezskutecznie próbowała wskoczyć do europejskiej elity, ale zawsze coś stawało jej na drodze. Tym razem jednak było inaczej. Najpierw piątka znad Bosforu po raz pierwszy w swojej historii zapewniła sobie awans na Majora (gdzie jednak nie zawojowała zbyt wiele), a krótko po tym kosztem GODSENT wywalczyła sobie również slot w ESL Pro League. Przed Canem „XANTARESEM” Dörtkardeşem i jego kolegami niełatwe zadanie. Turcy będą musieli udowodnić, że ich aspiracje nie były oparte tylko na zbyt wysokiej samoocenie i mają swoje uzasadnienie w rzeczywistości. A czy może być ku temu lepsza okazja niż regularne pojedynki z najlepszymi ekipami Starego Kontynentu? Jak łatwo się domyślić, do rywalizacji w EPL przystąpi dokładnie ten sam skład, który zdołał dostać się do rozgrywek. Należy także pamiętać, że Space Soldiers w obwodzie nadal ma Çağataya „DESPEGO” Sedefa, który w razie potrzeby może zastąpić któregokolwiek ze swoich kolegów, gwarantując brak większej różnicy poziomów.

ESEA Premier Season 26 ESL Pro League Season 7
XANTARES XANTARES
ngiN ngiN
paz paz
MAJ3R MAJ3R
Calyx Calyx

Trener

Trener

hardstyle hardstyle

Siódmy sezon europejskiej dywizji ESL Pro League rozpocznie się już 13 lutego. Polskojęzyczną transmisję z wybranych starć oglądać będzie można za pośrednictwem ESL.TV Polska.

Tagi: , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Znamy wszystkich uczestników siódmego sezonu ESL Pro League

Poznaliśmy już wszystkich uczestników rozpoczynającego się jutro, siódmego sezonu ESL Pro League. W Europie wystąpi 14 zespołów, w tym oczywiście AGO...