fot. ESL

Zimowe okienko transferowe w północnoamerykańskiej ESL Pro League – podsumowanie

ESL Pro League to nie tylko dywizja europejska, ale także i ta dedykowana zespołom z Ameryki Północnej. Niestety tym razem ekipy z NA zmuszone będą rywalizować ze sobą w okrojonym, bo liczącym zaledwie dwanaście drużyn gronie. Wszystko przez Counter Logic Gaming i Misfits Gaming, które dość niespodziewanie rozstały się ze swoimi dotychczasowymi składami i nie wyraziły większych chęci zakontraktowania nowych. Mimo to emocji i tak nie powinno zabraknąć. Wszak w szranki staną m.in. triumfatorzy ostatniego Majora z Cloud9, uważane jeszcze do niedawna za najlepszą formację świata SK Gaming czy też Team Liquid, który kilka dni temu świętował triumf w drugiej edycji cs_summit 2. Warto zatem przyjrzeć się dokładnie ruchom personalnym, jakie miały miejsce za oceanem, bo w ostatnich tygodniach działo się naprawdę sporo.

Cloud9

Po ostatnich sukcesach, a zwłaszcza po zwycięstwie na ELEAGUE Major Boston 2018, chyba tylko szaleńcy liczyli, że Cloud9 zdobędzie się na jakiekolwiek przetasowania kadrowe. Amerykański zespół wydaje się być mocny jak nigdy, zaś pozyskani jesienią ubiegłego roku Will „RUSH” Wierzba i Tarik „tarik” Celik świetnie wkomponowali się w skład. Tak naprawdę trudno obecnie wskazać w C9 jakikolwiek słaby punkt, który wymagałby interwencji, a i na północnoamerykańskim rynku ze świecą szukać graczy, którzy mogliby realnie wzmocnić ten zespół. Podopieczni Sohama „valensa” Chowdhury’ego przystępują zatem do kolejnego sezonu ESL Pro League z łatką głównych faworytów, co może być dla nich nowością. Dotychczas za jedynego pretendenta do zajęcia pierwszego miejsca uważało się SK Gaming, ale teraz w NA doszło do delikatnej zmiany układu sił.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
Skadoodle Skadoodle
Stewie2K Stewie2K
autimatic autimatic
RUSH RUSH
tarik tarik

Trener

Trener

valens valens

compLexity Gaming

Od momentu powrotu na salony compLexity Gaming zdaje się nie czynić większych postępów. Ot, raz na jakiś czas podopieczni legendarnej formacji dostaną się na jakiegoś lana, ale bez większych szans na korzystny wynik. I tak to trwa od kilku miesięcy, chociaż styczniowe transfery dają nadzieję na lepsze jutro. Przede wszystkim włodarze coL postanowili po ponad dwóch latach podziękować za współpracę Mattowi „Wardenowi” Dickensowi. Jego miejsce na stanowisku pierwszego szkoleniowca zajął powracający z Korei Południowej Ronald „Rambo” Kim, który jeszcze w czasach Counter-Strike’a 1.6 z powodzeniem występował w compLexity. Do swojej dyspozycji, poza czwórką dotychczasowych graczy, otrzymał on również Pujana „FNS-a” Mehtę. Kanadyjczyk przez ostatnie lata związany był głównie z CLG, ale po rozwiązaniu tej ekipy wylądował na lodzie. W nowej drużynie będzie miał on szansę regularnie mierzyć się z najlepszymi i to w dużej mierze od niego, jako nowego prowadzącego, zależeć będą osiągane przez nią wyniki. Chociaż gorzej niż po wodzą Aleca „Slemmy’ego” White’a być nie powinno.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
dephh dephh
androidx23 androidx23
Slemmy yay
yay ptr
ptr FNS

Trener

Trener

Warden Rambo

Team Dignitas

Trudno jednoznacznie określić o co chodzi działaczom Teamu Dignitas. Jeszcze pod koniec 2016 roku posiadali oni utalentowany duński skład, który utracili z powodu niemożności porozumienia się na polu finansowym. Wówczas pojawiły się plotki, że dignitas zamierza przenieść się na rynek północnoamerykański, ale mijały miesiące, a nic się nie działo. Wreszcie w marcu organizacja zakontraktowała piątkę graczy, ale z Europy. Projekt był dość ryzykowny, bo w dużej mierze opierał się na zatrudnianiu zawodników, którym nie wyszło w innym miejscu i, jak łatwo się domyślić, ostatecznie nic z niego nie wyszło. Teraz TD podejmuje kolejną próbę powrotu na radary, ale tym razem już na scenie NA. Włodarze skrzętnie wykorzystali niesnaski, jakie wynikły w SoaR Gaming i skrzętnie podkupili należących do tej formacji Amerykanów. Triumfatorzy 26. sezonu ESEA Premier zyskali tym samym wsparcie potężnego sponsora, ale samo to nie zagwarantuje im utrzymania. W tym pomóc mają dwa nowe nabytki. Do zespołu dołączył niechciany w Splyce Mitch „mitch” Semago, który zajął miejsce nieletniego, a przez to i nieuprawnionego do gry Ryana „Snakesa” Amanna. Ponadto zatrudniono również nowego szkoleniowca, Josha „shinobiego” Abastado. 23-latek jeszcze do niedawna sam biegał po serwerach z barwach Rogue, ale teraz zdecydował się przesiąść na tylny fotel.

ESEA Premier Season 26 ESL Pro League Season 7
Grim Grim
Voltage Voltage
xCeeD xCeeD
Snakes mCe
mCe mitch

Trener

Trener

Bibby shinobi

Ghost Gaming

Ghost i stabilizacja to dwa słowa, które wzajemnie się wykluczają. Nie ma się jednak co dziwić, wszak podopiecznych małej organizacji od bezpośredniego spadku do ESEA Premier uratowało wycofanie się z rywalizacji Immortals. Aby uniknąć podobnych emocji, które zbyt pożądane raczej nie są, zdecydowano się na kolejną przebudowę. W jej wyniku ze składem pożegnali się Dallas „Dallas” Micks i Phong „bee-1os-” Nguyên (chociaż ten drugi pozostał w GG w roli menadżera). Wybór wydawał się oczywisty, bo to właśnie ta dwójka w największym stopniu odstawała od reszty. W ich miejsce przyszedł m.in. Yassine „Subroza”‚ Taoufik, który prawdopodobnie jest najbardziej znanym dotychczas graczem reprezentującym barwy Ghost. Były zawodnik Counter Logic Gaming i FRENCH CANADIANS dołączył do zespołu razem z młodym brytyjskim talentem, Tramainem „stan1eyem” Stanleyem. Dla 19-latka jest to pierwsza w jego karierze wycieczka poza Zjednoczone Królestwo i na ten moment trudno jednoznacznie stwierdzić czy będzie on w stanie wpływać na grę w stopniu równie dużym, co wcześniej w Teamie Endpoint.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
seb seb
CoNnOrRr93 CoNnOrRr93
Wardell Wardell
bee-1os- Subroza
Dallas stan1ey

Trener

Trener

MAiNLiNE

Team Liquid

Chociaż Lucas „steel” Lopes zawitał do Teamu Liquid już w połowie listopada to dopiero teraz będzie on uprawniony do gry w barwach tej drużyny podczas ESL Pro League. Nie jest on jednak jedynym wzmocnieniem holendersko-amerykańskiej organizacji, gdyż kilka dni temu w jej szeregi wstąpił ponownie Keith „NAF” Markovic. Kanadyjczyk grał w barwach Liquid na początku 2015 roku, ale największą sławę zdobył dzięki sukcesom osiąganym wraz z OpTic Gaming. Po rozpadzie tamtej formacji trafił do Renegades, ale już wtedy można było podejrzewać, że dla 20-latka będzie to tylko krótki przystanek. I faktycznie Markovic powraca do Liquid, gdzie ma zająć miejsce Josha „jdm64” Marzano, który w trakcie swojej blisko dwuletniej przygody z TL nie spełnił raczej pokładanych w nim nadziei. Zresztą, już pierwszy po ELEAGUE Major Boston 2018 turniej, cs_summit 2, udowodnił, że Liquid może stać się naprawdę poważnym graczem. Przypomnijmy, że podopieczni Wiltona „zewsa” Prado sięgnęli w Los Angeles po końcowy triumf, pokonując po drodze m.in. SK Gaming oraz Cloud9.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
nitr0 nitr0
EliGE EliGE
jdm64 Twistzz
stanislaw steel
Twistzz NAF

Trener

Trener

zews zews

Luminosity Gaming

Oczywistym jest, że w Luminosity Gaming nie mają obecnie co marzyć o sukcesach osiąganych jeszcze z Gabrielem „FalleNem” Toledo i jego podopiecznymi, ale najwyraźniej nikt nie ma tam takich aspiracji. Zamiast tego Kanadyjscy działacze wolą stawiać na powolny i stopniowy rozwój, dzięki czemu w ostatnich tygodniach w należącym do nich brazylijskim składzie CS:GO nie doszło do żadnych rotacji. Zresztą, za brakiem ingerencji działaczy przemawiają wyniki, które jak na możliwości tej drużyny wydają się całkiem niezłe. We wrześniu ćwierćfinał DreamHack ASTRO Open Montreal 2017, w październiku awans na światowe finały World Cyber Arena 2017, a w grudniu udział w lanowych finałach ESL Pro League Season 6 oraz ECS Season 4. I chociaż w tym wszystkim brak najważniejszego – trofeów – to nikt nie ma z tym problemu tak długo, jak zespół jest w stanie kwalifikować się na co poniektóre zawody.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
PKL PKL
yeL yeL
SHOOWTiME SHOOWTiME
chelo chelo
NEKIZ NEKIZ

Trener

Trener

Apoka Apoka

NRG Esports

Po krótkim eksperymencie pod tytułem „trener daps” NRG Esports powraca do roli jednej z niewielu drużyn, która nie korzysta obecnie ze wsparcia szkoleniowca. Damian „daps” Steele powrócił do aktywnego składu, gdzie jeszcze raz przejął rolę prowadzącego, ale nie oznacza to, że w zespole nie doszło do żadnych większych roszad. O jeden zmniejszyła się bowiem liczba graczy z Europy, gdyż za współpracę podziękowano Allanowi „AnJ” Jensenowi. Sam Duńczyk nie ma jednak raczej co narzekać, gdyż bardzo angaż zaproponowało mu rodzime North Academy. Samo NRG także nie wyszło na tym rozstaniu najgorzej, powierzając zwolniony w ten sposób fotel młodemu, ale już posiadającemu sporą renomę Ethanowi „nahtE” Arnoldowi. 17-latek od sierpnia 2016 roku związany był z Counter Logic Gaming, wraz z którym regularnie zdarzało mu się rywalizować na najwyższym poziomie. Wobec tego będzie on cennym dodatkiem do drużyny, która od pewnego czasu próbuje ugruntować swoją pozycję w czołówce północnoamerykańskiej sceny.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
FugLy FugLy
Brehze Brehze
AnJ CeRq
CeRq daps
daps nahtE

OpTic Gaming

Czy projekt, w którym udział biorą tak rozpoznawalne osobistości, jak Adam „friberg” Friberg, Emil „Magisk” Reif czy Aleksi „allu” Jalli, może nie wypalić? Owszem, może, czego idealnym dowodem jest OpTic Gaming. Jeszcze pod koniec 2016 roku organizacja była na ustach wszystkich po zwycięstwie w ELEAGUE Season 2, ale krótko po tym utraciła swój ówczesny skład. Wtedy to amerykańscy włodarze zdecydowali się na krok szalony i zaangażowali najbardziej znanych graczy z Europy, którzy z jakiegoś powodu pozostawali bez zatrudnienia. Zapowiadało się nieźle, wyniki były nawet nie najgorsze, ale zabrakło najważniejszego – awansu na Majora. Krótko po zakończeniu bostońskiej imprezy OpTic rozstało się ze wszystkimi pięcioma zawodnikami, część odsyłając na rezerwę, cześć zaś zwalniając z umów. Teraz postawiono na mieszankę duńsko-północnoamerykańską. Do drużyny trafiło trzech zawodników związanych dotychczas z North, a ponadto dołączył do nich również Shahzeeb „ShahZaM” Khan, do niedawna związany jeszcze z Misfits Gaming. Najbardziej zaskakujący wydaje się jednak powrót kanadyjskiego syna marnotrawnego, Petera „stanislawa” Jarguza. To właśnie od jego odejścia rozpoczął się rozpad ekipy, która sięgnęła po wygraną w 2. sezonie ELEAGUE. Teraz 23-latek powraca, starając się odbudować własną markę po nieudanej przygodzie w Teamie Liquid.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
mixwell stanislaw
friberg ShahZaM
allu k0nfig
Magisk cajunb
HS gade

Trener

Trener

lmAPet lmAPet

Renegades

Początek roku do pewnego momentu przebiegał w Renegades dosyć spokojnie. U Australijczyków nie zanosiło się na żadne zmiany i do kolejnego sezonu mieli oni przystępować w dokładnie takim samym układzie osobowym, w jakim kończyli poprzednią edycję EPL. Los jednak spłatał figla działaczom z Antypodów, gdyż na powrót do Teamu Liquid zdecydował się jeden z filarów drużyny, Keith „NAF” Markovic. Wobec tego nie było rady – trzeba było rozglądać się za wzmocnieniami. Bardzo długo wydawało się, że do zespołu trafi niechciany w OpTic Gaming Kevin „HS” Tarn, ale ostatecznie do podpisania umowy przez Estończyka nie doszło. Zamiast tego piąty fotel przypadł w udziale Joakimowi „jkaemowi” Myrbostadowi. Norweg ma na swoim koncie grę w wielu uznanych formacjach, w tym m.in. G2 Esports czy też FaZe Clan, ale teraz po raz pierwszy dane mu będzie spróbować Counter-Strike’a za oceanem. Niemniej nie wiadomo jak długo potrwa jego przygoda, gdyż początkowo przyznano mu tylko status zmiennika i może to oznaczać, że docelowo włodarze zamierzają rozglądać się za kimś innym, kto mógłby permanentnie dołączyć do składu. Tymczasem pozostaje im liczyć na dobrą formę Norwega, który już w Teamie Dignitas udowadniał, że ma naprawdę sporo do zaoferowania.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
AZR AZR
jks jks
USTILO USTILO
Nifty Nifty
NAF jkaem

Trener

Trener

kassad kassad

Rogue

Pierwsze podejście Rogue do sceny NA nie było zbyt udane. Ekipa Spencera „Hiko” Martina cudem uniknęła spadku na drodze baraży, przez co stało się jasne, że potrzebne są gruntowne zmiany. I przede wszystkim stabilizacja, bo tej w minionych miesiącach ewidentnie brakowało, przez co w 6. sezonie ESL Pro League barwy drużyny reprezentowało aż siedmiu różnych graczy. Teraz ma być inaczej, chociaż zimowe poczynania włodarzy organizacji na razie nie nastrajają zbyt optymistycznie. Udało im się co prawda pozyskać Huntera „SicKa” Mimsa, który jeszcze niedawno bił się wraz z Misfits Gaming na Majorze, ale poza tym, kompletnie nie wiadomo po co, ściągnęli oni Ronniego „ryxa” Bylickiego. Transfer Amerykanina nie został najwyraźniej zbyt dobrze przemyślany, bo po zaledwie dwóch tygodniach wylądował on na ławce rezerwowych, by zrobić miejsce innemu nowemu nabytkowi, Anthony’emu „gMd” Gulmondowi. Sensu w tym za grosz, no ale tak wyszło. Nie wiadomo jaki będzie końcowy efekt tych zmian, tym bardziej, że zespół w najbliższym czasie zmuszony będzie radzić sobie bez szkoleniowca. Ten dotychczasowy, Garett „Grt” Bambrough, wznowił swoją karierę, by dołączyć do Grizzlys Esports, zaś jego następcy jeszcze nie znaleziono.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
shinobi vice
vice Hiko
Hiko cadiaN
cadiaN SicK
Uber gMd

Trener

Trener

Grt

SK Gaming

Czy w teoretycznie najlepszej drużynie świata istnieje konieczność wymiany któregokolwiek z elementów? Z takiego założenia wyszli w SK Gaming, gdzie jeszcze w październiku rozstano się z niezadowolonym João „felpsem” Vasconcellosem. Następcą byłego gracza Immortals został… inny pozyskany z Immortals zawodnik, Ricardo „boltz” Prass. Niestety 20-latek został wypożyczony zbyt późno, przez co niemożliwym było zarejestrowanie go do składu zgłoszonego na ELEAGUE Major Boston 2018. Mimo to wcześniejsze mecze udowodniły, że na pewno będzie on wartościowym dodatkiem. Młody Brazylijczyk w ogromny stopniu przyczynił się do zwycięstwa swojego nowego zespołu podczas EPICENTER 2017, BLAST Pro Series Copenhagen 2017 oraz, przede wszystkim, lanowych finałów 6. sezonu ESL Pro League. Wobec tego to właśnie Latynosi będą bronić mistrzowskiego tytułu i mają spore szanse, by zdobyć go ponownie.

ESL Pro League Season 6 ESL Pro League Season 7
FalleN FalleN
fer fer
coldzera coldzera
TACO TACO
boltz boltz

Splyce

Pierwszy sezon Splyce po powrocie do ESL Pro League przebiegł nadzwyczaj sprawnie. Zespołowi nie groziło co prawda zdobywanie czołowych lokat, ale i tak zdołał on bez większych problemów zapewnić sobie utrzymanie, wyprzedzając m.in. wyżej notowane compLexity Gaming. Teraz przed podopiecznymi Zachary’ego „Eley’ego” Stauffera wyzwanie o wiele większe, czyli co najmniej powtórzenie tego wyniku. Pomóc w tym ma Zechrie „XotiC” Elshani. 17-latek od dawna już wyróżniał się w barwach CLG Academy, więc gdy jego dotychczasowy zespół został rozwiązany, jasnym było, że nie będzie miał on zbyt wielkich problemów ze znalezieniem nowego pracodawcy. Ostatecznie zajął on miejsce oddanego do Teamu Dignitas Mitcha „mitcha” Semago i zdołał już awansować wraz ze swoimi nowymi kolegami do zamkniętych eliminacji do ECS Season 5 Challenger Cup. Tak czy inaczej, trudno nie odnieść wrażenia, że spośród całej stawki to właśnie Splyce jest najsłabsze kadrowo, przez co to właśnie w tej formacji należy upatrywać głównego kandydata do spadku.

ESEA Premier Season 26 ESL Pro League Season 7
Drone Drone
SEMPHIS SEMPHIS
roca roca
DAVEY DAVEY
mitch XotiC

Trener

Trener

Eley Eley

Siódmy sezon północnoamerykańskiej dywizji ESL Pro League rozpocznie się już w nocy z wtorku na środę o godzinie 00:10. Rozgrywki zainauguruje hitowe spotkanie pomiędzy Cloud9 a SK Gaming. Ostatecznie awans na lanowe finały w Dallas uzyska sześć najlepszych drużyn.

Tagi: , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close
Vitality Jactroll

Jactroll: Kocham grać w EU LCS

Po piątkowym meczu z ROCCAT, Team Vitality z Jakubem "Jactrollem" Skurzyńskim w składzie umocnił się na pozycji lidera EU LCS. Tuż po tym spotkaniu po...