Największe polskie, esportowe wydarzenie pierwszego kwartału roku trwa w najlepsze, a już w ten weekend przeniesie się do Spodka. Niestety w katowickiej arenie nie dane nam będzie zobaczyć rodzimych reprezentantów – Team Kinguin, którzy odpadli po przegranych z Fnatic i Evil Geniuses. Z pewnością jednak podczas soboty i niedzieli nie będzie czasu na nudę.

Na żywo publiczność będzie mogła zobaczyć pięć meczów – jeden ćwierćfinał, oba półfinały, mecz o trzecie miejsce oraz oczywiście wielki finał. Oznacza to sporo gier do rozegrania i sporo wrażeń do przyswojenia. Scena Dota 2 nie jest w Polsce tak rozwinięta, jak wiele innych gier, ale na pewno Spodek przyciągnie masę różnorodnych fanów esportu. Co warto wiedzieć udając się do Katowic by śledzić poczynania najlepszych w MOBA od Valve?

  1. Dota nie należy do najłatwiejszych gier

Tę listę wypada zacząć od uczciwego ostrzeżenia. Dota 2, podobnie jak cały gatunek MOBA, nie należy do najprostszych gier do zrozumienia. Same założenia są co prawda mało oryginalne – dwie drużyny walczą ze sobą do momentu, aż jedna zniszczy bazę drugiej. W praktyce jednak o pięknie i złożoności rozgrywki decydują setki szczegółów i detali, które są trudne do wyłapania dla niewprawnego oka. Na szczęście znajomość mechaniki gatunku i doświadczenie z innych gier, takich jak League of Legends czy Heroes of Newerth, znacząco ułatwia zrozumienie tego, co dzieje się na ekranie. Dodatkowo tryb obserwatora w Dota 2 umożliwia oddalenia kamery bardziej, niż podczas rozgrywki, pozwalając uchwycić większą część pola bitwy (co często wykorzystywane jest podczas profesjonalnych transmisji).

  1. Błędy bywają bardzo kosztowne

Ten punkt naturalnie wynika z pierwszego. Bardzo często o wyniku meczu w Dota 2 zadecydować może błędna decyzja jednego z graczy, który niepoprawnie oceni swoje możliwości w danej sytuacji. Dodatkowo, niektóre konsekwencje tych błędów, jak np zniszczenie koszar przez przeciwnika, są nieodwracalne. Od momentu upadku budynków creepy wychodzące z bazy wroga będą silniejsze niż drużyny, która straciła koszary.

  1. Istnieje wiele sposobów na spożytkowanie danego bohatera

Mnogość kombinacji umiejętności i przedmiotów sprawia, że spora część z ponad setki bohaterów ma więcej, niż tylko jedno zastosowanie. Ilość możliwości wzrosła wraz z wprowadzeniem drzewek talentów, które na poziomach 10., 15., 20., oraz 25. dają możliwość wyboru jednego z dwóch atrybutów, który modyfikuje w dany sposób herosa lub jego umiejętności. Wszystko to sprawia, że często nie da się jednoznacznie określić podczas wyboru bohaterów, jaką taktykę przyjmie dana drużyna, dopóki poszczególni gracze nie wybiorą swoich talentów.

  1. Las rzadko używany jest jako "czwarta" linia

Pomimo sporej ilości neutralnych stworów zamieszkujących obie połowy mapy, obecnie bardzo sporadycznie wybiera się las jako miejsce startowe bohatera. Przyczyna tego jest prosta: autorzy Dota znacząco zmniejszyli ostatnimi czasy doświadczenie i złoto przyznawane za zabijanie neutralnych obozów, przez co pozycja "leśnika" na ten moment właściwie nie istnieje – poza nielicznymi bohaterami jak np Chen czy Enchantress.

  1. W Dota istnieje mechanizm "comebacku"

To jedna z młodszych mechanik w kilkuletniej historii gry. W praktyce sprowadza się do zwiększenia nagród za eliminowanie bohaterów drużyny, która ma przewagę, co zapobiega sytuacji w której wyjście na prowadzenie we wczesnym etapie gry, przesądza o jej ostatecznym wyniku. Sporo czasu zajęło twórcom gry ustalenie konkretnych wartości, ale ostatecznie znaleźli punkt, w którym wygrywający zespół musi się pilnować przed oddawaniem łatwych killi przeciwnej drużynie, a jednocześnie kilka fragów na najważniejszych, najbardziej rozwiniętych postaciach, nie wywraca gry do góry nogami.

  1. Raz na osiem minut wyeliminowana postać może wkupić się ponownie do gry

Tak zwane "buybacki" to opcja, która niejedną drużynę uratowała od porażki. Śmierć w Dota 2 jest zazwyczaj dość kosztowna – gracz po wyeliminowaniu traci część swojego złota i musi odczekać od 5 do 100 sekund (w zależności od poziomu swojego bohatera) by powrócić do gry. Buyback pozwala zrobić to natychmiast, ale wiąże się ze sporymi minusami. Pierwszym jest duży koszt w złocie, często będący równowartością dobrego przedmiotu. Drugi to zwiększenie czasu oczekiwania o 25% na respawn przy następnej śmierci. Trzeci, ostatni, to 60% spadek otrzymywanego złota (niezależnie od źródła), trwający tyle i postać musiała by odczekać by ponownie wrócić do gry nie używając opcji wykupu. Podjęcie dobrej decyzji, czy dana postać powinna użyć buybacka czy nie, wymaga sporego doświadczenia i dyscypliny, a nierzadko odróżnia najlepsze drużyny od tych dobrych. Nie raz bowiem zdarzało się, że ryzykowne "wykupienie się" pozwalało obrócić losy trwającego właśnie teamfightu, a często również całej gry.

  1. Runy mogą znacząco wpłynąć na grę, szczególnie w jej początkowym etapie

W Dota 2 istnieje siedem rodzajów run: Bounty, Arcane, Double Damage, Haste, Illusion, Invisibility oraz Regeneration. Wszystkie oprócz Bounty pojawiają się losowo, co dwie minuty w jednym z dwóch specjalnych miejsc na rzece dzielącej mapę. Na szczególną uwagę zasługują trzy rodzaje run: Double Damage, która podwaja bazowe obrażenia bohatera; Haste, która zwiększa jego prędkość ruchu do maksimum oraz Invisibility, która czyni go niewidzialnym na 45 sekund. Ilość zastosowań tych run rodzi w praktyce wiele możliwości, które często dają drużynie, która daną runę właściwie wykorzysta, spore korzyści w postaci fraga lub kilku, wygranego teamfighta, zniszczonej wieży przeciwnika, a czasem wszystkich jednocześnie.

  1. Roshan i jego Aegis to najważniejszy neutralny cel na mapie

Jednym z punktów zwrotnych podczas wielu rozgrywek Dota 2 są tak zwane walki wokół "Roshpitu". Ów Roshpit to miejsce w okolicy centrum mapy, gdzie rezyduje najsilniejszy neutralny stwór – Roshan. W przeciwieństwie do swych mniejszych pobratymców jest on znacznie groźniejszy (dodatkowo staje się silniejszy wraz z czasem) lecz po śmierci pozostawia po sobie "Aegis of Immortal". "Aegis" to niezbywalny przedmiot, który w przypadku śmierci bohatera posiadającego go w ekwipunku, po pięciu sekundach przywróci postać do życia i pełni zdrowia, co bardzo często jest kluczowe w późniejszych etapach gry.

Oczywiście powyższa lista to tylko kilka z wielu szczegółów, które stanowią o wyjątkowości, ale także złożoności Dota 2. Z pewnością przy kilku pierwszych spotkaniach "obrona starożytnych" nie jest łatwa do przyswojenia, ale z biegiem czasu daje się polubić i wciąga coraz bardziej. Niezależnie od tego czy jesteście wyjadaczami gry czy chcecie sprawdzić "z czym to się je", po przybyciu do Spodka usiądźcie wygodnie, obserwujcie i chłońcie emocje których nie zabraknie podczas esportowego święta jakim niewątpliwie jest ESL One Katowice.

Autor: Jakub Szczotka