Proste konstrukcyjnie myszki z precyzyjnymi sensorami przyciągają dużo uwagi, szczególnie wśród miłośników gier FPS. Nie dziwi więc, że wiele firm stara się ubiegać o jak największe zainteresowanie wśród graczy wypuszczając na rynek różne wariacje tego typu gryzoni. Jednym z takich modeli jest GXT 180 Kusan od Trust, który jest pierwszym skierowanym do graczy modelem tego producenta wykonanym w tak stonowanym stylu. Zobaczmy jakie parametry kryją się pod jego obudową.

Specyfikacja

  • Wymiary: 125x66x40 mm
  • 6 programowalnych przycisków
  • Waga (bez przewodu): 100 g
  • Przewód gumowany 1.8 m
  • Połączenie USB 2.0
  • Sensor optyczny: Pixart PMW3325
  • Częstotliwość próbkowania: 125/250/333/500/1000 Hz
  • DPI: 100-5000
  • Maksymalne przyspieszenie: 20 G
  • Podświetlenie RGB
  • Cena: ~200 zł

Budowa

Kusan to symetryczny model myszki o prostej konstrukcji. Grzbiet oraz dwa główne przyciski wykonane są z dość sztywnego tworzywa pokrytego szarym lakierem. Nie jest to błyszcząca powierzchnia, ale lakier zawiera delikatnie połyskujące drobinki. Grzbiet został tak zaprojektowany, że jego fragment wsuwa się między główne przyciski aż do samej rolki, a pod nim znajduje się przełącznik do zmiany DPI. Rozwiązanie to zastępuje standardowy przycisk do zmiany czułości. Scroll myszki po dwóch stronach wykończony jest gumowymi nakładkami zwiększającymi jego przyczepność. Środkowy, transparentny pasek stanowi jedną ze stref iluminacji, którą dopełniają podświetlane przyciski funkcyjne na boku, oraz logo na grzbiecie.

Boki myszy stanowią jedną część razem z jej spodem. Wykonane z czarnego tworzywa posiadają bardzo delikatną, prawie niezauważalną fakturę, która nie ma większego wpływu na poprawienie jakości chwytu. Na lewym boku znajdują się dwa przyciski funkcyjne wykończone błyszczącą powłoką. Są one zamontowane odrobinę dalej niż w większości myszek, więc do korzystania z nich trzeba się w pierwszej chwili przyzwyczaić.

Ułożenie oraz liczba elementów na spodzie raczej niczym nie zaskakują. Trzy dość duże pady teflonowe rozmieszczone na obwodzie mają odpowiednią grubość i nie są w żadnym stopniu odkształcone. Dodatkowo na środku znajduje się serce tego modelu, które stanowi sensor optyczny PMW3325.

Gumowany kabel jest dość gruby, ale wystarczająco giętki, dzięki czemu jego ułożenie na blacie nie sprawia żadnych problemów, a kontrola nad myszką nie jest w żadnym stopniu zakłócana.

Sensor

  • Częstotliwość próbkowania – 125/250/333/500/1000 Hz
  • Szumy (Jittering) – powyżej 4000 DPI okazjonalnie pojawiają się drobne zakłócenia sygnału niezależnie od ustawionej częstotliwości jego próbkowania
  • Interpolacja – interpolacja jest zauważalna tylko dla DPI powyżej 4000 i tylko przy niskich częstotliwościach próbowania sygnału (125/250 Hz)
  • Predykcja (Angle Snapping) – brak predykcji sprzętowej lub możliwości jej ustawienia w oprogramowaniu
  • Akceleracja pozytywna – brak jakiegokolwiek przyspieszenia kursora
  • Akceleracja negatywna – brak, kursor nie zwalnia lub nie zatrzymuje się po przekroczeniu maksymalnej prędkości
  • LOD (wysokość nad podkładką, przy której sensor nie przesyła sygnału) – dla podkładek materiałowych wynosi około 3 mm, dla twardych około 2.5 mm co w obu przypadkach nie jest rewelacyjnym wynikiem
  • Prędkość maksymalna – największe znaczenie miała tutaj zmiana częstotliwości próbkowania sygnału, a nie wybrana wartość DPI. Dla 125/250 Hz maksymalna prędkość, przy której ruch myszki był poprawnie odwzorowywany oscylowała w okolicach 4 m/s, podczas gdy dla wyższych częstotliwości wartość ta dochodziła do ~5 m/s

Oprogramowanie

Software służący do konfiguracji ustawień pobrać można na stronie producenta. Zapewnia on możliwość dopasowania wszystkich podstawowych ustawień, ale znajdują się tam również opcje mniej niezbędne, zwyczajnie ułatwiające obsługę. Ustawienia można konfigurować niezależnie w pięciu profilach, które następnie można zapisać na swoim komputerze w postaci pliku. W poszczególnych profilach opcje zostały rozdzielone między trzema zakładkami.

Performance – zakładka zawiera ustawienia sensora takie jak wartość DPI, akceleracja czy częstotliwość próbkowania sygnału. Do moich ulubionych należy jednak możliwość dopasowania prędkości scrolla.

Button – tutaj można dopasować funkcje poszczególnych klawiszy oraz stworzyć interesujące nas makra.

Effect – ostatnie okno daje możliwość regulacji podświetlenia, niestety w dość ograniczonym stopniu.

Wrażenia z użytkowania

GXT 180 Kusan z założenia miał wyglądać mniej zadziornie i kiczowato od niektórych myszek z naprawdę szalonym designem, jednak według mnie stał się aż nadto klasyczny. Wrażenie takie wywiera na mnie szczególnie przód konstrukcji, który ewidentnie przypomina te najzwyklejsze gryzonie sprzed 10 lat. Gdyby nie podświetlenie, model ten zupełnie nie sprawiałby wrażenia nowoczesnej konstrukcji.

Sposób montażu oraz użyte tworzywo dodatkowo potęgują wrażenie, że obudowa mogłaby być lepiej skomponowana –  jak na mój gust całość jest zwyczajnie zbyt sztywna i twarda, co da się wyczuć w trakcie trzymania myszki. Nie chodzi mi tutaj szczególnie o własności wytrzymałościowe tego modelu. Ciężko to dokładnie sprecyzować, ale momentami dało się wyczuć, że Kusan to po prostu elektronika zapakowana do plastikowej obudowy, a nie idealnie skomponowane przedłużenie ręki użytkownika.

Na szczęście kształt i rozmiar tego gryzonia całkiem nieźle dopasowały się do moich gustów. Zdecydowanie preferuję większe konstrukcje, dzięki którym o wiele prościej zachować mi kontrolę nad ruchem. GXT 180 leży w dłoni całkiem dobrze, nie natknąłem się też na żadne wystające elementy, o które można by zahaczyć. Przyciski główne mają mocne, dźwięczne kliknięcie. Rolka stawia niewielki opór podczas obracania, natomiast jej wciśnięcie wymaga już o wiele większej siły (odrobinę zbyt dużej). Przycisk do zmiany DPI umieszczony pod fragmentem grzbietu brzmi natomiast dość pusto i bez wyrazu. Boczne klawisze funkcyjne działają bardzo miękko, co biorąc pod uwagę ich wysunięcie do przodu znacznie ułatwia obsługę.

Poruszanie myszką nie sprawia problemów ani na miękkich, ani na twardych podkładkach. Teflonowe stopki zapewniają równomierny poślizg z małym oporem, a elastyczny kabel nie stanowi przeszkody, z którą czasami trzeba się nadmiernie zmagać.

Sensor optyczny PMW3325 sprawuje się naprawdę przyzwoicie, pomimo iż plasuje się poza ścisłą czołówką czujników. Nie miałem z nim najmniejszych problemów podczas rozgrywki, bardzo dobrze odwzorowywał moje ruchy i nie sprawiał żadnych problemów. Na plus muszę tutaj również dodać możliwości konfiguracji dzięki oprogramowaniu producenta, które jest czytelne i zapewnia naprawdę fajne możliwości.

Podsumowanie

Trust GXT 180 jest modelem, który oferuje naprawdę przyzwoite parametry, a prosty kształt zapewnia dobrą kontrolę nad tym urządzeniem. Sama estetyka jednak również ma znaczenie, a pod tym względem Kusan to niestety produkt zwyczajny aż do bólu. Wykończenie jest dość dokładne, ale nie wyróżnia się z tłumu na tle innych modeli. Zwolennikom niezwykle uproszczonych i zachowawczych konstrukcji stylistyka ta może przypaść do gustu. Mnie aspekt estetyczny oraz sztywność elementów konstrukcyjnych niespecjalnie przekonują, co nie zmienia faktu, że pod względem osiągów mysz ta prezentuje się dość solidnie.