fot. Valve

„W tym roku nie przekroczymy 30 mln dolarów”, czyli o puli nagród The International 8 słów kilka

Nie od dziś wiadomo, że największe pule nagród w historii esportu pojawiają się tylko i wyłącznie w jednym tytule, którym jest Dota 2. Wydana w 2013 roku produkcja Valve Corporation znacząco wyprzedza w tej kwestii będącego na rynku od ponad 20 lat StarCrafta, wszystkie wersje Counter-Strike’a oraz największego rywala Doty, czyli League of Legends. W momencie pisania tego artykułu we wszystkich turniejach w Dota 2 zawodnicy mogli wygrać łącznie ponad 144 miliony dolarów. Suma ta znacząco zwiększy się już 25 sierpnia bieżącego roku, bowiem to wtedy zakończy się The International 2018 oraz sprzedaż kompendium, z której 25% zysków zostaje przekazanych do puli nagród najbardziej prestiżowego turnieju Dota 2 w sezonie.

The International to turniej, który jest zwieńczeniem całorocznych zmagań w popularnej mobie ze stajni Valve. Każdego roku w TI, które jest uważane za swego rodzaju Mistrzostwa Świata w Dota 2, udział biorą najlepiej radzące sobie zespoły z najważniejszych regionów. Pierwsza edycja zawodów miała miejsce w 2011 roku na gamescomie, kiedy Valve zaprezentowało światu grę, wówczas będącą jeszcze w fazie testów. Najlepsze zespoły modyfikacji do Warcrafta III o nazwie DotA przyjechały do Kolonii, aby powalczyć o zaskakująco duże jak na tamte czasy pieniądze. Kwota, jaką Valve zdecydowało się przeznaczyć na pulę nagród pierwszego turnieju Dota 2, wyniosła 1,6 mln dolarów. Podobnie zresztą było w przypadku kolejnej edycji The International, który był już odrębnym wydarzeniem i miał miejsce w Seattle.

W 2013 roku Valve postanowiło jednak zwiększyć prestiż flagowego turnieju Dota 2. Producenci wprowadzili wtedy do gry interaktywne kompendium związane tematycznie z turniejem. Każdy gracz, który zdecydował się zakupić specjalną przepustkę bitewną w Dota 2, przyczyniał się w dużym stopniu do zwiększenia nagród pieniężnych The International, gdyż 25% ze sprzedaży dodatków było przekazywane do głównej puli najważniejszych zawodów w roku. Od tamtej chwili tradycją stało się to, że większa część puli nagród kolejnych odsłon TI pochodziła właśnie z wkładu fanów, a nie bezpośrednio z kieszeni dewelopera gry.

Poniżej przedstawiamy jak pule nagród zwiększały się wraz z kolejnymi edycjami The International od momentu wprowadzenia kompendium:

Turniej Pula nagród
Całkowita Wkład fanów
The International 2013 2 874 380 $ 1 274 380 $
The International 2014 10 931 105 $ 9 331 105 $
The International 2015 18 429 613 $ 16 829 613 $
The International 2016 20 770 460 $ 19 170 460 $
The International 2017 24 787 916 $ 23 187 916 $

Jak mówi jeden z najbardziej popularnych komentatorów Dota 2 w Polsce, Tomasz „Bandit” Borys, The International to turniej, który jest kojarzony z potężnymi pieniędzmi, o czym często mówi się w mainstreamowych mediach. Mimo to, jak mówi znane powiedzenie, pieniądze to nie wszystko. – Jak wpływa kasa na oglądających? Jeżeli mówię znajomym, że w grze komputerowej jest turniej, w którym pula nagród wynosi ok. 90 000 000 zł, to na początku nie wierzą. Jeden turniej, dwa tygodnie grania i ktoś może stać się milionerem. To zdecydowanie przyciąga przed ekrany. Ta pula nagród przebija premię, jaką dostała Belgia od FIFA za 3. miejsce w Mistrzostwach Świata. Widzowie mają świadomość tego, że podczas każdego TI pisze się historia. Nieprawdopodobne zagrania, ogromne emocje. To wszystko powoduje, że ten event oglądają nie tylko fani Doty. Sami zawodnicy doskonale zdają sobie sprawę o jaką stawkę grają. To oczywiście wielkie pieniądze, ale i ogromny prestiż. Jeszcze nigdy w historii tej imprezy nie zdarzyło się, aby jeden gracz wygrał dwie edycje. W tym roku kilku zawodników będzie miało taką szansę. Dla nich to może być dodatkowa motywacja – wyjaśnia Tomek Borys.

Trzeba jednak zadać bardzo ważne pytanie. Czy pula tegorocznego The International wyprzedzi poprzednią edycje turnieju i kolejny raz usłyszymy o rekordzie świata wysokości nagród pieniężnych w esporcie? Gracze Dota 2 ciągle mogą zwiększać pulę nagród, która na dziś wynosi 23,6 miliona dolarów, a więc do pokonania ubiegłorocznego The International pozostało „zaledwie” 1,2 miliona dolarów. Zbiórka zakończy się dopiero 25 sierpnia, a przecież średni dzienny wzrost wynosi nieco ponad 260 tysięcy dolarów. Zatem jeżeli tylko fani popularnej moby utrzymają ten trend na takim samym poziomie, to rekord największej puli nagród na pojedynczym turnieju esportowym może zostać pobity już w przeciągu najbliższych pięciu dni. Warto zwrócić uwagę na to, że Przepustki Bitewne można kupować jeszcze przez 18 dni, a więc jeśli średni dzienny wzrost puli nagród utrzyma się na poziomie 260 tysięcy dolarów, wtedy uczestnicy The International 2018 powalczą o około 28,5 miliona dolarów.

A skoro jesteśmy już tak blisko okrągłych 30 milionów dolarów, to dlaczego Valve miałoby nie przekroczyć również tej magicznej bariery? Nie od dziś wiadomo przecież, że podstawowe dodatki, które gracze otrzymują wraz z zakupieniem kompendium nie są tym, co najbardziej przyciąga ich uwagę. Najważniejsze są jednak bonusowe zestawy akcesoriów, które wprowadzane są dopiero po jakimś czasie od pojawienia się Przepustki Bitewnej. Wzrost kupna interaktywnego kompendium wówczas jest ogromny, co sprawia, że pula nagród poszczególnych edycji TI zwiększała się nawet o parę milionów dolarów w ciągu kilku dni od wprowadzeniu zestawu dodatków. Przyjrzyjmy się zatem jak średnio wzrastały pule nagród The International po ogłoszeniu większych zestawów dodatków:

Turniej Liczba większych dodatków do kompendium Średni wzrost puli nagród po trzech dniach od wprowadzenia dodatku 
The International 2014 1 1 161 700 $
The International 2015 3 1 105 058 $
The International 2016 4 1 279 676 $
The International 2017 5 1 149 173 $
The International 2018 5* 1 323 230 $

* – liczba większych dodatków do kompentium TI 8 wciąż może ulec zmianie

Z powyższej tabeli jasno wynika, że przez parę ostatnich lat liczba większych zestawów akcesoriów dodawanych do kompendium miała tendencję rosnącą. Możemy zatem oczekiwać, że Valve nadal ma w zanadrzu jakiś obszerny dodatek, który na pewno zachęciłby graczy do zakupów. A jeśli tak się stanie, to nadchodząca edycja The International nie tylko pobije ustanowiony przez poprzednika rekord, ale także znacząco zbliży się do bariery 30 milionów dolarów, co sprawiłoby, że przekroczenie tego kamienia milowego tak naprawdę może być bardziej możliwe, niż to sobie wyobrażamy.

Co ciekawe Valve najwidoczniej bierze pod uwagę taką ewentualność, a nawet można odnieść wrażenie, iż dąży do tego, by przebić okrągłe 30 milionów dolarów w tym roku. Zauważyć to można na oficjalnej stronie Dota 2, gdzie znajduje się szeroki opis tegorocznej Przepustki Bitewnej, w którym organizatorzy turnieju wspominają, że zarówno za pobicie rekordu z poprzedniego roku, jak i za przekroczenie bariery 30 mln dolarów każdy, kto przyczynił się do wzrostu puli nagród, otrzyma dodatkowe 10 000 Punktów Bitewnych.

Jeżeli łączna pula przekroczy zeszłoroczną pulę równą 24 787 916$, każdy posiadacz Przepustki Bitewnej otrzyma dodatkowe 10 000 Punktów Bitewnych. Żeby było ciekawiej, dodatkowo otrzymają oni kolejne 10 000 PB, jeżeli finalna pula przekroczy 30 000 000$.

Powinniśmy więc zastanowić się nad tym, czy osiągnięcie tak wielkiej puli nagród byłoby Valve na rękę. Fakt, będzie to ogromny sukces, ale czy nie zaszkodzi w jakiś sposób kolejnym edycjom The International? Tomek Borys mimo wszystko jest przekonany, że producent Dota 2 nie będzie w stanie przebić 30 milionów dolarów, bo w takiej sytuacji w kolejnych edycjach niesamowicie trudno byłoby pobijać ustanowione wcześniej rekordy. – Czy będzie 30 baniek? Według mnie w tym roku nie przekroczymy 30 milionów dolarów, pula nagród zatrzyma się w okolicy 25-27 milionów. Valve od kilku lat idzie podobnym procesem dodawania nowych skrzynek, promocji, tak aby boostować pulę nagród. Wydaje mi się, że Valve nie opłacałoby się teraz dorzucić coś ekstra i wywindować pulę tak wysoko, by za rok był problem z jej przebiciem. Tym samym kontrolują kolejne bicia rekordów w puli, co roku znowu jest o tym głośno, bo pada rekordowa kwota.


Śledź autora tekstu na Twitterze – Daniel Kasprzycki

Tagi: , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close
Fortnite Dubeltówka

Fortnite v5.20 – dubeltówka, stabilna burza i wyzwania Hordobicia już w grze

Tradycyjnie jak co wtorek Epic Games udostępniło kolejną aktualizację Fortnite'a. Dziś co prawda nie zobaczyliśmy tylu zmian co w ostatnich tygodniach...