Counter-Strike: Global Offensive to jedna z najpopularniejszych gier ostatnich lat. Grają w nią zarówno młodzi, jak i starsi gracze. Setki tysięcy ludzi ogląda zmagania najlepszych drużyn i dopinguje swoich faworytów. Nic więc dziwnego, że nowych zawodników wciąż przybywa, a firma Valve sprzedaje mnóstwo kopii swojego produktu. Trzeba jednak pamiętać, że CS nie jest taki, jak większość innych tytułów z gatunku FPS i pewnych zasad należy przestrzegać, jeżeli chce się wygrywać.

Wszyscy popełniamy błędy, zarówno ci najgorsi, jak i najlepsi. Nie można jednak spoczywać na laurach i czekać na zmiany, bo same nie nastąpią. Trzeba wziąć się w garść i zacząć coś robić, inaczej efektów nie będzie. Dlatego chciałbym przedstawić Wam kilka poważnych wpadek, które są bolączką graczy CS:GO. Złotych rad nie będzie, ale te, które znajdziecie poniżej są w stanie sprawić, że zaczniecie grać lepiej i efektywniej. Na pewno niektórzy z Was stwierdzą, że to banały i wszyscy znają te zasady, tylko, czemu nadal tylu graczy popełnia te same błędy?

1. Granie na słuch

Określenie pozycji przeciwnika za sprawą samego dźwięku to istotna rzecz w produkcji Valve. Nie można jej bagatelizować, gdyż w ten sposób odsłaniamy się i oddajemy w ręce przeciwnika. Jeżeli wciąż biegamy po mapie, strzelamy gdzie popadnie, tupiemy po schodach, skaczemy i tak dalej, to w tym samym czasie przekazujemy mnóstwo cennych informacji. W przypadku, gdy drużyna przeciwna będzie cierpliwa i uważna, to może być w stanie odeprzeć prawie każdy atak, bo dowie się, co planują adwersarze lub obrońcy. Niepotrzebnie wydawane dźwięki to nie tylko czynności związane z poruszaniem się, ale także przeładowanie broni, upuszczanie jej, zmiana dystansu w lunecie, otwieranie drzwi i zabawy z nożem. Mecz, gdzie dany zespół lub większość członków nie stosuje się do tej zasady, można uznać praktycznie za przegrany, bo w pewnym sensie to tak, jakby przeciwnik korzystał z wallhacka. Może i nie widzi przez ściany, ale doskonale wie, skąd nadejdzie atak, a to wystarczy, aby każdego zlikwidować. Ogromnym problemem jest jeszcze to, że gracze nie wiedzą, jaki jest zasięg dźwięku. Wydaje im się, że mogą biec do pewnego momentu mapy i nikt ich nie usłyszy. Prawda jest jednak taka, że zasięg jest naprawdę duży. Lepiej przez większość czasu się skradać, jeżeli nie ma się pewności, czy rzeczywiście wróg nas słyszy, czy nie. Oczywiście, nie tyczy się to wszystkich sytuacji, bo nieraz trzeba pędzić na drugi bombsite, aby zmylić oponenta. Niemniej jednak, cisza i spokój dają więcej, niż bieganie i chaos.

csgo_cybersport_2

2. Ekonomia

Ludzie uwielbiają wydawać pieniądze, zarówno te prawdziwe, jak i wirtualne. W omawianej produkcji nie jest inaczej. Gracze szastają gotówką na prawo i lewo, a potem okazuje się, że kończą z pustym kontem i Glockiem w ręku, gdy drużyna przeciwna jest wyposażona w M4A4, AWP i trzy FAMASY. Wszystkie osoby w drużynie powinny być zobligowane do tego, aby robić odpowiedzialne zakupy. Nie można myśleć jedynie o obecnej rundzie, ale i o dwóch następnych. Należy wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli drużyna jedną potyczkę przegra, to musi być przygotowana na następną. Warto sprawdzić, ile zasobów mają wasi sojusznicy, bo możliwe, że trzeba będzie rzucić im jakąś broń. Czasami lepiej zrezygnować z zakupu najdroższego karabinu snajperskiego, aby być w stanie wesprzeć towarzyszy. Finanse w CS:GO są szalenie istotne, bo wpływają na cały przebieg meczu. Jeżeli ktoś nie jest pewny, czy wydać więcej i mieć na wyposażeniu konkretną broń, to lepiej będzie zaoszczędzić. Ważne, aby wszyscy mieli komplet granatów, armor i broń, z której strzelają najlepiej. Po wygranej rundzie, warto szybko przeczesać teren w poszukiwaniu wszystkich przedmiotów, co pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Liczcie dokładnie, bo kalkulacje się przydają i nie raz poprawią sytuację na polu walki.

csgo_cybersport_1

3. Rozgrzewka

Potraktujcie mecz w Counter-Strike tak, jakby to był trening fizyczny. Zanim przejdziecie do konkretnych ćwiczeń warto się najpierw trochę do nich przygotować. Organizm nie przestawia się od razu i zarówno oczy, jak i ręce potrzebują małej rozgrzewki. Steam workshop oferuje wiele map na których można poćwiczyć celność i rzucanie granatami. Jedną z ciekawszych jest training_aim_csgo2, gdzie strzelamy do kropek, które zmieniają swoje położenie w określonych momentach. Do dyspozycji dano nam wszystkie bronie i niekończącą się amunicję. Nawet tak prosta czynność wystarczy, aby szybko przystosować organizm do grania matchmakingów. Oczywiście, można także rozegrać jakiś deatchmatch, lub zdecydować się na inny tryb, gdzie nie trzeba być tak skupionym, jak w starciu rankingowym. Bardzo często bywa tak, że gracze przychodzą do domu, włączają swoją ulubioną pozycję z biblioteki Steam i od razi rzucają się na głęboką wodę. Niestety, ale nasze ciała wymagają nieco czasu, aby się przestawić na tryb, który jest wymagany w CS:GO. Przecież w ciągu dnia nasze oczy nie muszą skupiać się na tylu elementach, a ręce wykonują zdecydowanie mniej gwałtowne ruchy. Dajcie sobie dodatkowe 15 minut przed partią ze znajomymi i poświęćcie je na małą rozgrzewkę. Efekty da się zauważyć od razu.

csgo_cybersport_4

4. Poprawna komunikacja

Mam nadzieje, że wszyscy wiedzą, że w CS-ie należy przekazywać swojej drużynie istotne informacje. Natomiast, muszą to być krótkie i dokładne komunikaty bez zbędnego gadania o niepotrzebnych rzeczach. Nasi sojusznicy powinni usłyszeć od Was, gdzie widziano przeciwnika i ile osób znajduje się w danym miejscu. Każde „info” musi być nie tylko dobrze sprecyzowane, ale też jak najkrótsze, aby nie doszło do sytuacji, że nie da się usłyszeć ruchów wykonywanych przez drużynę przeciwną. Najgorsze, co można zrobić w meczu, to podać fałszywy komunikat. Często ludzie krzyczą „wszyscy idą na B”, a potem okazuje się, że tam czeka zaledwie jeden gracz, a cała reszta obiegła całą mapę, aby wejść na A. Jeżeli zginiecie i zauważycie wroga to liczcie każdego. Przekażcie sojusznikom, ile osób widzieliście. Dzięki temu Wasz zespół wie, że na bombsite poszło na przykład trzech terrorystów, a jeden może czaić się tuż za rogiem. Taka informacja jest dokładniejsza i daje lepszą orientację na polu walki. Ostrożności nigdy nie za wiele. W sytuacji, gdzie coś Wam się wydaje, przekażcie innym, iż nie macie pewności, lecz warto takie „info” wziąć pod uwagę. Podsumowując, rozmawiajcie krótko i na temat, zaś żale, tematy o niczym i inne bzdety zostawcie na później.

csgo_cybersport_3

5. Kultura podczas meczu

Wdawanie się w niepotrzebne dyskusje nie ma sensu. Nawet nie wiecie, jak bardzo negatywne komentarze mogą na Was wpłynąć. Może i nie bierzecie ich na serio, ale one i tak działają podprogowo na samopoczucie. Trzeba dorzucić do tego rozkojarzenie, gorszą celność i powoli narastającą frustrację, w momencie, gdy zaczynacie przegrywać. To jedna z tych rzeczy, która wydaje się być totalnie bezcelowa, ale wojna psychologiczna potrafi być bardzo skuteczna, szczególnie, gdy dajecie się wodzić za nos. Przeciwnik szybko wyczuje, że jego słowa działają destrukcyjnie i nie przestanie tego robić, aż mecz się nie zakończy. Osobiście, od razu wyłączam jakąkolwiek komunikację, aby nikt nie był w stanie przekazać negatywnych informacji. Jeżeli ktoś z drugiego zespołu jest chamski i wulgarny, lepiej go szybko odciąć. Nie można spaść do jego poziomu i zacząć „rzucać mięsem”. Wiem, że czasami jest to trudne, ale można to zawsze zostawić na później. Takie zachowanie nie przystoi nikomu, lecz zdarzają się momenty, kiedy ktoś uderzy w jakiś czuły punkt.