SteelSeries Apex M500. Prosta mechaniczna klawiatura 

Kim byłby gracz bez mechanicznej klawiatury? Tę doceniono już ładnych parę lat temu, a producenci wciąż starają się stworzyć lepsze produkty z tej kategorii. Firma SteelSeries dostarczyła nam jedno ze swoich urządzeń. Mowa tu o mechanicznej klawiaturze Apex M500, której opis można zawrzeć w trzech słowach: ciężka, prosta, wygodna.

Fakty

Krótszy bok klawiatury SteelSeries Apex M500 ma około 13 centymetrów, dłuższy mierzy 44 centymetrów, a jej wysokość wynosi niespełna 4 centymetry. Urządzenie to waży 1,2 kilograma.

Apex M500 wyposażony został w przełączniki mechaniczne. Jakie dokładnie? Cherry MX Red Gaming Switches, które reagują już po 2mm wciśnięcia, a maksymalnie można je wcisnąć na 4mm. Wszystkie klawisze podświetlane są niebieskimi diodami typu LED.

Bardzo prosta klawiatura

SteelSeries Apex M500 jest niezwykle prostą klawiaturą. Nie posiada dedykowanych klawiszy multimedialnych lub takich, które stworzone byłyby pod makra. Takie rozwiązanie zdecydowanie mi się podoba. Osobiście, rzadko kiedy programuje dodatkowe klawisze. Makr także nie zdarza mi się tworzyć, dlatego urzekła mnie prostota Apeksa M500.

IMG_20160630_074541

Jako jej zaletę postrzegam także fakt, że jest stosunkowo niewielkich rozmiarów. Brak dodatkowych przycisków sprawia, że zastosowana ramka mogła być dość wąska. Kogo powinno to ucieszyć? Przede wszystkim osoby, które nie mają zbyt dużo miejsca na biurku. Co istotne, Apex M500 nie został również wyposażony w podstawkę na nadgarstki, co nie wszystkim może się spodobać.

Mechaniczne przełączniki – Cherry MX Red Gaming Switches

Jak już wcześniej wspomniałem, w Apeksie M500 znajdziemy przełączniki typu Cherry MX Red Gaming Switches. Reakcja klawisza następuje po wciśnięciu go na 2 mm, a maksymalny „wcisk” to 4 mm, co jest standardem w przypadku Cherry MX.

Zastosowany rodzaj przełączników charakteryzuje płynne naciskanie do oporu. Nie występuje żaden przeskok. Cherry MX Red wymagają bardzo niewielkiego nacisku do reakcji, dzięki czemu podczas gry lub pracy nasze palce nie męczą się aż tak bardzo, jak może to mieć miejsce w przypadku bardziej „opornych” klawiatur. Fani charakterystycznego przeskoku powinni poszukać klawiatury z innymi przełącznikami.

Fakt, że Apex M500 jest tak „lekki” w działaniu sprawia jednak, że czasami, zwłaszcza podczas gry, zdarzają się missclicki – można nacisnąć klawisz, którego właściwie nie chciało się nacisnąć. To zdarzyło mi się klika razy na początku, ale z czasem można się przyzwyczaić.

IMG_20160630_074451

Często spotykanym problemem związanym z klawiaturami mechanicznymi jest fakt, że są dość głośne. O Apeksie M500 tego samego powiedzieć nie można. Przełączniki Cherry MX Red w tej kwestii są zdecydowanie bardziej „przyjazne” od innych z tej rodziny. Różnicę między tą klawiaturą, a inną, „nie-mechaniczną” nietrudno jednak usłyszeć.

Ograniczone podświetlenie

Podświetlenie Apeksa M500 jest dość ograniczone. Producent postanowił zastosować tylko jeden kolor – niebieski. SteelSeries zdążył mnie przyzwyczaić do stosowania bardziej rozbudowanych trybów podświetlenia.

Nie zabrakło oczywiście możliwości dostosowania jasności emitowanego światła, co jest sporym plusem, gdyż najwyższy poziom zdecydowanie przeszkadza w komfortowej grze. Dzięki oprogramowaniu możemy także zmienić tryb podświetlenia (wybierając między stałym oraz efektem oddechu). Nie możemy niestety postawić na miejscowe podświetlenie, np. tylko na wybrane klawisze.

IMG_20160630_074632

Spód Apeksa M500

Kilka słów należy poświęcić dolnej części klawiatury SteelSeries Apex M500. Tam znalazły się bowiem dwa bardzo istotne, pozytywnie wpływające na wygodę użytkowania, elementy.

Pierwszy element to system rozprowadzania kabla. Ten może „wychodzić”; spod klawiatury prosto, na prawo lub lewo. Zastosowanie kanalików trzymających przewód znane jest z innych gamingowych – i nie tylko – klawiatur, ale i tak SteelSeries za to rozwiązanie należy się plus.

Druga sprawa jest równie, powiedzmy, prozaiczna. Na spodzie znalazło się także kilka antypoślizgowych podstawek. Możemy mieć zatem pewność, że w czasie gry nasza klawiatura nie przesunie się.

Podsumowanie

Mi SteelSeries Apex M500 przypadł do gustu. Podoba mi się jego prostota i fakt, że nie ma klawiszy, których i tak bym nie wykorzystywał. SteelSeries jak zwykle postarało się w kwestii produkcji – czuć, że to porządny produkt, a nie zabawka. Minusy tej klawiatury są w zasadzie dwa. Pierwszy to brak bardziej rozbudowanego systemu podświetlenia, a drugi to waga. Jak na stosunkowo małe gabaryty, urządzenie jest dość ciężkie.

Tagi: , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Echo Fox z nowym trenerem

Organizacja Echo Fox, której drużyna League of Legends bierze udział w rozgrywkach LCS NA 2016 Summer Split, zatrudniła nowego trenera. Pozycję tę zaj...