AOC AG271QG to jeden z monitorów z tegorocznej serii AGON skierowanej bezpośrednio do graczy. Matryca IPS, odświeżanie rzędu 165 Hz, czy G-Sync to tylko kilka rzeczy, które powinny przykuć uwagę osób oczekujących najlepszej jakości podczas grania.

Specyfikacja

  • Przekątna: 27''
  • Rozdzielczość: 2560x1440
  • Proporcje: 16:9
  • Wymiary: 623 x 433 x 218 mm
  • Waga: 6,8 kg
  • Częstotliwość odświeżania: 165 Hz
  • Czas reakcji: 4 ms
  • Rodzaj matrycy: IPS
  • Podświetlenie: LED
  • Powłoka: matowa
  • Złącza: 1x HDMI, 1x DisplayPort, 4x USB 3.0, 2x wejście mikrofonowe, wejście słuchawkowe, wejście zasilające
  • Głośniki: 2x 2W
  • Regulacja nachylenia: -3,5° ÷21,5°
  • Regulacja wysokości: 130 mm
  • VESA: 100 x 100 mm
  • Funkcja Pivot
  • Zawartość zestawu: Monitor, ramię, podstawka, śruby do montażu, zewnętrzny zasilacz, kabel DP, kabel audio,
  • Cena: ~3300zł

Budowa i jakość wykonania

Monitor wykonano z matowego tworzywa sztucznego w kolorze czarnym z czerwonym akcentem z tyłu. Kompozycja ekranu wygląda bardzo ciekawie, a dzięki kontrastowi barw czarnej i czerwonej pokazuje delikatny pazur.

aoc_ag_recencja_1

Z tyłu oraz z boku ekranu znajdują się wszystkie złącza, których liczba powinna w zupełności wystarczyć. Z prawej strony znajdują się dwa złącza USB (jedno z nich służy do szybkiego ładowania) oraz wejścia do słuchawek czy mikrofonu. Od spodu znajdują się pozostałe złącza USB oraz wejścia cyfrowe. W prawym dolnym rogu znajdziemy również pięć przycisków, służących do zmiany źródła obrazu, sterowania poziomem głośników, nawigacji po menu OSD oraz do włączania ekranu.

aoc_ag_recencja_2

aoc_ag_recencja_3

Tuż nad bocznym panelem złączy znajduje się rozkładany uchwyt na słuchawki. Jest to raczej dodatkowy gadżet, który można było wykonać nieco lepiej, gdyż po niedługim czasie użytkowania lekko się poluzował.

aoc_ag_recencja_4

Następną rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest stojak, do którego montujemy monitor. Funkcjonalność oraz stabilność jakie gwarantuje są naprawdę fenomenalne. Możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia ekranu, ale również opcja obrotu stojaka względem podstawki w obie strony w połączeniu z  funkcją pivot gwarantują, że będziemy mogli dopasować ułożenie monitora do każdego stanowiska.

aoc_ag_recencja_5

Wskaźnik z boku stojaka daje nam możliwość zaznaczenia wybranej przez nas wysokości, co może się przydać w trakcie przenoszenia lub przestawiania monitora, aby potem móc bez problemu ustawić go ponownie w najwygodniejszej dla nas konfiguracji. Dla mnie największym minusem tego stojaka jest jego matowa, metaliczna powłoka. W trakcie obracania monitora ulega ona zadrapaniu, a sam kolor zwyczajnie nie pasuje do drapieżnej kompozycji monitora i wydaje się nieco tandetny.

aoc_ag_recencja_6

Wrażenia z użytkowania

Bezpośrednio po podłączeniu monitora do komputera postanowiłem sprawdzić możliwości jego konfiguracji. Liczba funkcji w menu OSD zostawia trochę do życzenia. Możemy zmienić podstawowe parametry takie jak jasność, kontrast, gamma czy ustawienia kolorów, ale poza tym niewiele więcej. Stworzenie osobnej zakładki do sterowania położeniem, czasem wyświetlania czy przezroczystością menu zdecydowanie nie zapewnia funkcji, których należałoby oczekiwać.

aoc_ag_recencja_7

Przejdźmy jednak do tej części recenzji, w której monitor AOC spisał się zdecydowanie najlepiej. Najistotniejszym kryterium oceny jest to jak spisywał się on w trakcie grania. Krótko mówiąc - wybornie. 165 Hz odświeżania obrazu, G-Sync oraz responsywność matrycy IPS sprawiają, że wrażenia podczas grania są świetne. Animacje zachowują wspaniałą płynność nawet w tych bardziej dynamicznych grach. Przy grach FPS takich jak CS:GO czy Overwatch od razu da się zauważyć różnicę w czasie reakcji porównując ze standardowymi monitorami 60Hz, co znacznie wpływa na komfort grania. O wiele przyjemniej jest również wejść do gry, gdy wygląda ona żywiej, a kolory w niej odwzorowane są głębokie i pełne.

aoc_ag_recencja_8

Podsumowanie

Tworząc serię AGON, firma AOC stara się przekonać do siebie wymagających graczy. Model AG271QG stara się przyciągnąć uwagę ciekawym wykończeniem oraz możliwościami jakie oferuje w trakcie grania. Da się zauważyć pewne niedociągnięcia takie jak ograniczone możliwości konfiguracji monitora czy fakt, że po obróceniu monitora do pozycji pionowej tracimy dostęp do złączy znajdujących się z boku monitora. Najistotniejsze jednak jest to, że firma AOC zagwarantowała nam w tym modelu to co najważniejsze – wspaniałe wrażenia oraz wysoki komfort w trakcie grania. Cena, w której możemy nabyć ten egzemplarz nie należy do najniższych, jednak taka częstotliwość odświeżenia, możliwość korzystania z G-Synca czy rodzaj matrycy muszą trochę kosztować.