GXT 870 – czy mechaniczna klawiatura od Trusta się sprawdza?

GXT 870 jest nową klawiaturą mechaniczną od firmy Trust skierowaną bezpośrednio do e-sportowców. Klawiatura ta została wypuszczona na rynek równocześnie z jej bliźniaczą wersją – GTX 880. Oba produkty posiadają identyczne parametry, a różnią się tylko budową – GXT 870 jest wersją pozbawioną klawiatury numerycznej, co znacznie wpływa na jej wymiary oraz wagę. Jest to zatem ciekawa opcja dla graczy, którzy często znajdują się podróży i ważne dla nich jest to, aby ich sprzęt można było łatwo przewieźć.

Specyfikacja

 • Klawiatura mechaniczna
 • Wymiary: 392×159 mm
 • Waga: 0,9 kg
 • Rodzaj przełączników: GXT White
 • Połączenie: USB 2.0
 • Kabel: 1,5 m pleciony, nylonowy
 • Podświetlenie: białe – indywidualne dla każdego przycisku, 5 poziomów jasności
 • Wbudowana pamięć do zaprogramowania 4 klawiszy makr
 • Gaming Mode – dezaktywuje klawisz Windows i włącza klawisze makr
 • Odświeżanie: 1000 Hz
 • Czas reakcji: 5 ms
 • Funkcja Antighosting
 • Cena: ~ 400 zł

Budowa i jakość wykonania

GXT 870 jest klawiaturą w pełni zabudowaną, z dość szeroką ramką. Jej design jest naprawdę solidny oraz przyjemny dla oka, jednak brak podpórki pod nadgarstek przy tak wysokiej klawiaturze sprawia, że musimy ją ułożyć dość głęboko na naszym blacie, aby korzystało się z niej komfortowo.

GXT870_1

Na wierzchniej części klawiatury użyto matowego, grafitowego tworzywa, które wygląda naprawdę schludnie i ciężko zostawić na nim jakiekolwiek ślady lub rysy. Do spodu przymocowane są cztery gumowe, antypoślizgowe pady, które gwarantują, że klawiatura nie będzie się przesuwała po blacie. Niestety dwie składane nóżki nie są w żaden sposób zabezpieczone przed ślizganiem i po ich rozłożeniu klawiatura zaczyna trochę uciekać. Całość skręcona jest 12 śrubami, a elementy są dobrze dopasowane, więc wszystko trzyma się pewnie, nic nie trzeszczy, ani się nie ugina.

GXT870_2

Przełączniki, których użyto w klawiaturze to GXT White – są to autorskie przełączniki od Trust. Producent zapewnia, że każdy wytrzyma 50 milionów kliknięć. Klawisze są również wyposażone w indywidualne podświetlenie LED znajdujące się bezpośrednio nad przełącznikami.

GXT870_3

Wrażenia z użytkowania

Pierwsze podłączenie klawiatury skończyło się na potrzebie przywracania ustawień fabrycznych po 10 minutach użytkowania. Programowanie klawiatury odbywa się poprzez użycie odpowiednich skrótów klawiszowych, jednak uproszczona instrukcja obsługi dołączona do opakowania zawiera błędy. Zaprogramowanie makr lub zapisanie odpowiedniego profilu podświetlenia było możliwe dopiero po ściągnięciu pełnej instrukcji obsługi ze strony producenta. Jednakże nawet wtedy zmiana ustawień klawiatury nie należała do najwygodniejszych, a podczas przełączania się pomiędzy kolejnymi skrótami klawiszowymi łatwo było się pogubić.

Na szczęście samo korzystanie z klawiatury było już o wiele przyjemniejsze. Po przełączeniu się w Gaming Mode, przyciski F1-F4 stawały się przyciskami programowalnymi, dzięki którym można było korzystać z zapisanych w wewnętrznej pamięci klawiatury makr.

Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie same przełączniki. Zarówno w trakcie grania jak i pisania, przyciski wymagały małego nacisku, każde kliknięcie było bardzo płynne i zadziwiająco ciche. Jeśli już znalazło się odpowiednie ułożenie klawiatury, albo zwyczajnie podłożyło coś bezpośrednio pod nadgarstki użytkowanie było komfortowe nawet po kilku godzinach. Niezwykle szybko można było przyzwyczaić się do układu klawiszy, a ich podświetlenie gwarantowało bardzo dobrą widoczność klawiszy jednocześnie nie rażąc po oczach, nawet gdy w nocy nie używało się żadnego dodatkowego źródła światła.

GXT870_5

Podsumowanie

Klawiatura GXT 870 jest produktem, który powstał specjalnie z myślą o e-sportowcach. Casualowi gracze znajdą zdecydowanie lepsze alternatywy – z większymi możliwościami programowania czy konfiguracji oświetlenia led w klawiaturze. Brak oprogramowania i błędy w instrukcji sprawiają, że korzystanie z innych opcji podświetlenia niż podstawowe, lub zapisywanie makr jest istną katorgą, a wysoka konstrukcja bez podpórki na nadgarstki sprawia, że musimy dodatkowo kombinować, aby korzystanie z klawiatury było komfortowe. Same przełączniki nie są w stanie przechylić szali na korzyść tego modelu, a cena, w której obecnie można go zakupić jest zdecydowanie zbyt wysoka – w kwocie 400 zł znaleźć można klawiatury zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze w codziennym użytkowaniu.

Tagi: , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Ukraina ujawnia skład na finały WESG

Ukraina jako pierwsza zaprezentowała skład na światowe finały World Electronic Sports Games, które odbędą się na początku przyszłego roku. W porównani...