Roccat Suora – funkcjonalność i prostota konstrukcji

Suora to klawiatura mechaniczna od firmy Roccat stworzona z myślą o graczach, dla których najistotniejsza jest funkcjonalność i prostota konstrukcji. Podstawowymi założeniami podczas jej projektowania były smukłość, wytrzymałość oraz komfort użytkowania. Nie znaczy to jednak, że klawiatura ta jest uboga w funkcje oraz możliwości personalizacji.

Specyfikacja

 • Klawiatura mechaniczna
 • Wymiary: 430×125 mm
 • Waga: 0,9 kg
 • Rodzaj przełączników: TTC Brown
 • Połączenie: USB 2.0
 • Kabel: 1,8 m pleciony, nylonowy
 • Podświetlenie: niebieskie – 11 poziomów jasności
 • 6 klawiszy makr
 • Gaming Mode – możliwość zmiany przypisanych klawiszy
 • Odświeżanie: 1000 Hz
 • Funkcja Antighosting
 • Cena: ~ 430 zł

Budowa i jakość wykonania

Jedną z najistotniejszych właściwości klawiatury jest jej kompaktowa budowa, albowiem pozbawiono ją ramki, podpórki pod nadgarstki oraz zbędnych klawiszy multimedialnych. W pełni otwarta zabudowa sprawia, że czyszczenie klawiatury jest niezwykle proste. Warto zwrócić także uwagę na materiały użyte przy jej konstrukcji – wierzchnia część obudowy wykonana jest z aluminium co zapewnia bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną klawiatury.

roccat_suora_2

Suora jest dość niską klawiaturą, dzięki czemu brak podpórki pod nadgarstki nie powinien stanowić problemu. Na spodzie znajduje się sześć padów antypoślizgowych, z czego dwa na rozkładanych nóżkach – dzięki temu klawiatura pozostaje na swoim miejscu niezależnie od jej ułożenia. Sposób montażu sprawia, że niewidoczne są żadne śruby ani zatrzaski, co zapewnia niezwykle schludny i solidny wygląd. Jedynym minusem są widoczne ślady palców, które po jakimś czasie można zauważyć na przyciskach.

roccat_suora_3

TTC Brown to przełączniki, których użyto w Suorze. Co prawda nie należą one do najcichszych, ale samo kliknięcie brzmi dość przyjemnie. Bezpośrednio nad przełącznikami znajdują się niebieskie diody LED podświetlające każdy przycisk z osobna.

Oprogramowanie

Ze strony producenta możemy ściągnąć aplikację Roccat Swarm, która daje nam możliwość zaprogramowania naszej klawiatury. W przypadku Suory opcje personalizacji są dość okrojone, jednak w zupełności wystarczające. W kwestii oświetlenia mamy możliwość wyboru pomiędzy dwoma trybami. Pierwszym jest podświetlenie stałe wszystkich klawiszy jednocześnie, natomiast drugim jest tzw. tryb oddechu – cykliczne rozjaśnianie i wygaszanie wszystkich diod jednocześnie. W obu przypadkach występuje 11-stopniowa regulacja natężenia podświetlenia.

roccat_suora_4

Poza regulacją podświetlenia mamy możliwość zmiany przypisania klawiszy w trybie Game Mode, zaprogramowania sześciu klawiszy makr, czy zmiany częstotliwości odczytywania stanu poszczególnych przycisków.

roccat_suora_5

Wrażenia z użytkowania

Minimalistyczna konstrukcja w przypadku Roccat Suora bardzo dobrze się sprawuje. Projektanci zdecydowanie postawili na jakość i funkcjonalność produktu. Aluminiowa obudowa gwarantuje dużą wytrzymałość nawet w tak skrajnych przypadkach, jak upadek klawiatury z blatu. Duża możliwość regulacji natężenia podświetlenia gwarantuje, że bez problemu można je dopasować do naszych upodobań o każdej porze dnia i nocy.

Oprogramowanie służące do personalizacji klawiatury wyposażone jest w biblioteki, w których zapisane jest całe mnóstwo makr i skrótów do przeróżnych gier. Dzięki temu możemy znaleźć te najbardziej dla nas przydatne już gotowe do przypisania pod odpowiednie klawisze. Gdyby jednak nie udało nam się znaleźć w bibliotekach tego, co by nas interesowało, zapisanie nowego makra trwa dosłownie chwilkę. Tryb Game Mode poza wyłączeniem przycisku Windows i włączeniem 6 programowalnych przycisków daje nam możliwość zmiany przypisania poszczególnych klawiszy na klawiaturze.

Jeśli chodzi o same przełączniki to są one pewnego rodzaju złotym środkiem. Opór, który stawiają, kliknięcie oraz ich głośność sprawiają, że komfortowo używa się ich zarówno w trakcie grania, jak i pisania dłuższych tekstów. Co prawda dla mnie mogłyby być trochę cichsze, ale dużo ludzi ceni sobie ten charakterystyczny dźwięk klawiatury mechanicznej, który w przypadku Suory jest dość przyjemny. Funkcja Antyghosting również sprawuje się świetnie – w trakcie użytkowania ani razu nie zaistniała sytuacja, aby klawiatura „zgubiła” jakąś instrukcję nawet przy bardzo szybkim wciskaniu kolejnych klawiszy.

roccat_suora_6

Podsumowanie

Roccat Suora to klawiatura, która zdecydowanie do mnie przemawia. Solidny i schludny design. Wygodna i przemyślana konstrukcja, zapewniająca komfort w trakcie grania. Prostota zmiany funkcji oraz brak zbędnych przycisków i gadżetów. Przełączniki sprawdzające się dobrze zarówno w trakcie grania jak i pisania. Czegóż chcieć więcej? Suora jest bardzo solidną propozycją dla fanów klasycznych rozwiązań, a cena w wysokości ~430zł nie sprawi, że po jej zakupie będziemy musieli żyć o samym chlebie i wodzie do końca miesiąca.

Tagi: , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

ESL One przez cztery kolejne lata w Barclays Center

Barclays Center zyskało miano centrum flagowego północnoamerykańskiego e-sportowego wydarzenia – ESL One, które jest jednocześnie największym tego typ...