Roccat Isku+ Force FX to nowa klawiatura stworzona z myślą o graczach, która przyciąga uwagę swoją ogromną funkcjonalnością. Nie jest to jednak standardowa klawiatura multimedialna, ponieważ poza całą masą dodatkowych przycisków i możliwością dopasowania jej do indywidualnych potrzeb na mnóstwo sposobów posiada jedną, niezwykle istotną cechę. Jest to strefa 6 klawiszy czułych na nacisk. Co to oznacza? Klawisze te można wykorzystać jako przyciski analogowe, lub przypisać im różne funkcje w zależności od siły nacisku. Istnieje jednak pewien haczyk. W Isku+ Force FX wykorzystano przełączniki membranowe.

Specyfikacja

  • Klawiatura membranowa
  • Podstawka pod nadgarstki wbudowana na stałe
  • Wymiary: 510x245x25 mm
  • Waga: 0.98 kg
  • Połączenie: USB 2.0
  • Kabel: 1.8 m gumowany
  • Podświetlenie: RGB
  • 5 klawiszy makr, 3 klawisze kciukowe, 10 klawiszy multimedialnych
  • Odświeżanie: 1000 Hz
  • Funkcja Antighosting
  • Funkcja Easy-Shift
  • Oprogramowanie Roccat Swarm
  • Cena: ~ 480 zł

Budowa i jakość wykonania

Testowana klawiatura wykonana jest w całości z tworzyw sztucznych, dzięki czemu jest ona dość lekka pomimo swoich rozmiarów. Powłoka niemalże całej obudowy jest mocno chropowata. Sprawia to, że dłonie pewnie leżą  na podstawce podczas użytkowania, a na powierzchni nie pojawiają się ślady po każdym, nawet najmniejszym dotknięciu. Jedyna sekcja wykończona błyszczącym tworzywem znajduje się w górnej części podstawki pod nadgarstki, na której umieszczono nazwę modelu oraz duże logo firmy. Na spodzie klawiatury znajdują się otwory ze śrubami spajającymi całość, 6 padów antypoślizgowych wykonanych z gumy oraz 2 nóżki służące do regulacji nachylenia. Dodatkowym elementem są kanaliki rozmieszczone na całej powierzchni, które mają pomóc w ułożeniu przewodu pod klawiaturą. Całość wykonana jest bardzo staranie, wszystkie elementy są ze sobą dobrze spasowane, a klawisze są oznaczone wyraźnie, dzięki czemu są czytelne bez podświetlenia.

Poza standardowymi klawiszami, Roccat Isku+ Force FX wyposażona jest w kilkanaście dodatkowych przycisków podzielonych na trzy sekcje.  W górnej części klawiatury znajduje się 8 klawiszy multimedialnych służących co regulacji głośności, nawigacji w odtwarzaczu audio/video oraz do otwierania nowego okna przeglądarki i „Mojego Komputera”.

Dodatkowo po obu stronach wydzielonej sekcji znaleźć można 2 przyciski specjalne – jeden służący do nagrywania makr, a drugi do sześciostopniowej regulacji podświetlenia. Po lewej stronie klawiatury znajduje się kolumna z 5 programowalnymi klawiszami makr, a tuż pod spacją znaleźć można 3 przyciski kciukowe (również programowalne). Podświetlenie nie znajduje się jednak pod wszystkimi klawiszami – w tym przypadku pominięto całą górną sekcję multimedialną. Warto wspomnieć także o oddzielnej sekcji diod znajdującej się w lewej górnej części klawiatury, która może działać w dwóch trybach. W pierwszym wskazuje, który profil ustawień jest w danym momencie aktywny (P1-P5), natomiast w drugim odwzorowuje wartość siły wywieranej na klawisze czułe na nacisk.

W tej części chciałem również po krótce opisać dwie rzeczy wyróżniające ten konkretny model klawiatury -  działanie funkcji Easy-Shift oraz przyciski czułe na nacisk. Easy-Shift umożliwia szybkie przypisanie alternatywnych funkcji do niektórych klawiszy – konkretnie tych znajdujących się w zasięgu lewej dłoni (M1-M5, 1-5, Q-T, A-G, Z-B, T1-T3). Aktywować ją można poprzez przytrzymanie klawisza Caps Lock dodatkowo oznaczonego znakiem „[+]”.

QWEASD to 6 klawiszy tworzących sekcję czułą na nacisk. Mogą one działać w trzech trybach: 1. Standardowe przyciski, 2. Przyciski wysyłające sygnał analogowy zależny od siły nacisku, 3. Przyciski posiadające 3 różne funkcje aktywowane w zależności od tego, w jakim przedziale znajduje się wartość siły nacisku.

Oprogramowanie

Ze strony producenta pobrać można oprogramowanie Roccat Swarm, które automatycznie wykrywa urządzenia Roccat podpięte do komputera. Jest to program, który posiada mnóstwo możliwości konfiguracji oraz dodatkowych funkcji, dlatego opiszę je tylko po krótce. Do podstawowych należą regulacja odświeżania kursora w trakcie pisania, dostosowanie podświetlenia (poza różnymi trybami, kolorami i jasnością zmieniać można zmieniać efekty podczas włączania, przechodzenia w tryb uśpienia itp.), przypisanie funkcji klawiszom, zapisywanie makr, zapisywanie profili.

Dodatkowa zakładka zawiera opcje służące do zmiany ustawień klawiszy czułych na nacisk. Do każdego przycisku z osobna można przypisać różne ustawienia – tryb działania lub zakresy przedziałów siły nacisku dla różnych funkcji przycisków. Dodatkowo wybrać można tu przycisk aktywujący funkcję Force, a więc zmieniający tryb działania klawiszy QWEASD.

Poza ustawieniami samej klawiatury program Roccat Swarm udostępnia kilka dodatkowych funkcji. Swarm Connect umożliwia sparowanie klawiatury z telefonem i zmianę ustawień dzięki aplikacji mobilnej. AlienFX dzięki współpracy z firmą Alienware pozwala tworzyć nowe efekty oświetlenia, natomiast TalkFX zapewnia możliwość połączenia klawiatury i myszki od Roccat.

Wrażenia z użytkowania

Nie ma co ukrywać, Isku+ Force FX to produkt o bardzo dużych gabarytach, który wymaga sporej przestrzeni na biurku. Nie pomaga tutaj fakt, iż podstawka pod nadgarstki jest częścią obudowy, więc nie można jej zdemontować. Jeśli jednak ktoś posiada wystarczająco miejsca, klawiatura ta jest naprawdę wygodna, a jej chropowata powierzchnie zapewnia ochronę przed nadmiernymi zabrudzeniami. Dodatkowo jest ona dość przyjemna w dotyku.

Jeśli chodzi o same klawisze, to posiadają one nakładki z profilem o średniej wysokości przez co wystają ponad obudowę znacznie mniej niż klawisze o wysokim profilu. Naniesione oznaczenia są częściowo transparentne, tak aby widoczne było podświetlenie znajdujące się pod klawiszami. Przy świetle dziennym oznaczenia są widoczne bardzo wyraźnie, natomiast w nocy włączone podświetlenie wyróżnia tylko symbole na przyciskach. Dzięki temu oraz zwartemu rozmieszczeniu klawiszy, nawet najjaśniejsze ustawienie iluminacji nie razi po oczach. Klawisze multimedialne jednak żadnego podświetlenia nie posiadają, przez co w nocy trudno je rozróżnić. W trakcie korzystania z klawiatury wyraźnie wyczuwalny jest moment, w którym przyciski zostają wciśnięte, a wymagają one dość niewielkiej siły. Pełny skok przełączników membranowych wynosi 4 mm, ale są one aktywowane już nieco wcześniej.

Świetnie sprawuje się natomiast szybkie przełączenie pomiędzy poszczególnymi profilami ustawień oraz włącznie funkcji Easy Shift. Daje to możliwość ekspresowej zmiany funkcji przypisanych do klawiszy, co sprawdza się fenomenalnie zarówno w trakcie dynamicznych rozgrywek w tytułach FPS takich jak CS:GO, jak i podczas grania w gry wymagające wielu skrótów klawiszowych i makr (przeważnie gry MMO). Poza graniem funkcje te znajdują swoje zastosowania podczas pracy w specjalistycznych programach posiadających dużą ilość instrukcji.

Ciekawym dodatkiem do całości jest sekcja 6 klawiszy czułych na nacisk. Nie ma obowiązku korzystania z ich dodatkowych funkcji, ponieważ klawisze mogą działać w zwykłym trybie, ale zmienienie sposobu odczytywania sygnału przez klawiaturę może przynieść ciekawe efekty w konkretnych sytuacjach. Tryb analogowy wykorzystać można np. w ścigałkach do płynnego sterowania prędkością pojazdu. Przypisanie trzech różnych funkcji do jednego klawisza i aktywowanie ich w zależności od wartości siły nacisku również jest czymś nowym. Owszem, można tę opcję wykorzystać, jednak momentami ciężko jest wyczuć jak mocno należy wcisnąć klawisz, aby aktywować konkretną funkcję. O wiele prościej jest użyć opcji Easy-Shift. Ogólnie zastosowanie przycisków czułych na nacisk nie jest rzeczą spotykaną powszechnie, jest to nowość, do której gry i programy dopiero będę musiały się dostosować, aby można to było wykorzystywać na porządku dziennym.

Podsumowanie

Roccat Isku+ Force FX to klawiatura, której testy ciężko jednoznacznie podsumować. Owszem jest to klawiaturą niezwykle funkcjonalna, zapewniająca całą masę możliwości i oferująca dodatkowe opcje niedostępne w innych klawiaturach na co dzień. Jednakże posiada ona również swoje minusy, obok których nie można przejść obojętnie.

Podstawowym, który jest bezpośrednio powiązany z pozostałymi jest cena. Za 480 zł kupić można mnóstwo klawiatur, których konstrukcja jest dodatkowo wzmocniona aluminiowymi profilami lub ramami, a podstawki pod nadgarstki posiadają możliwość demontażu. Dodatkowo nie bez powodu klawiatury mechaniczne są zazwyczaj droższe od membranowych – ich konstrukcja zapewnia większą niezawodność, a przede wszystkim żywotność. Ciężko usprawiedliwić tak wysoką cenę rozbudowaną funkcjonalnością, którą poza przyciskami czułymi na nacisk można zazwyczaj osiągnąć dzięki samemu oprogramowaniu.