fot. ESL/Helena Kristiansson

Xyp9x zakłada związek zawodowy duńskich e-sportowców

Reprezentujący Astralis Andreas „Xyp9x” Højsleth postanowił wspomóc rozwój rodzimej sceny e-sportowej. W związku z tym 21-latek przy współpracy z DEF-Sport utworzył duński związek zawodowy dla e-sportowców, który ma w dużej mierze stanowić pomoc dla osób dopiero rozpoczynających swoją karierę.

Informacje o powstaniu Esport Spillerforeningen jako pierwszy podał serwis Dust2.dk. Jak możemy przeczytać, duży udział przy narodzinach nowego tworu miało DEF-Sport, czyli organizacja skupiająca wokół siebie organy odpowiedzialne za duńskich graczy w badmintona, koszykówkę oraz hokeja na lodzie.

Jak zostało wspomniane, głównym celem Esport Spillerforeningen będzie wspieranie osób, które niekoniecznie mają już podpisane profesjonalne kontrakty, ale posiadają poważne plany, by profesjonalistami w przyszłości zostać. Po uiszczeniu składki członkowskiej zawodnik otrzymuje dostęp do porad i pomocy w m.in. zakresie prawa, emerytur, oszczędzania czy też podatków oraz edukacji. Szefem organizacji został Mads Øland, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora duńskiego związku zawodowego piłkarzy.

Jesteśmy profesjonalnymi zawodnikami, a nie prawnikami, księgowymi czy agentami – przyznał Xyp9x w oświadczeniu dla Dust2.dk. – Odpowiednie ekspertyzy są niezbędne w celu przestrzegania praw graczy. Zaś jako zawodowiec nie masz czasu na skupianie się na tych rzeczach, gdyż musisz występować. Dlatego tak ważne jest, byś mógł szukać pomocy w związku zawodowym, który w stu procentach będzie bronił interesów gracza. To dokładnie to samo, co ma miejsce także w innych dyscyplinach sportowych. nie różnimy się od nich. Dlatego też jestem zadowolony z faktu, że DEF-Sport zainteresowało się e-sportem, uznając go również za sport – dodał.

Od momentu wygrania przez Astralis ELEAGUE Major 2017 w styczniu tego roku, w Danii zapanował prawdziwy szał na punkcie e-sportu. Narodziny Esport Spillerforeningen to nie jedyny krok na drodze do profesjonalizacji całej sceny. Kilka miesięcy temu narodziła się tam również agencja menadżerska Unique esport, która obecnie reprezentuje interesy takich graczy, jak Allan „AnJ” Jensen, Danni „smF” Dyg czy Peter „Inzta” Kragelund.

Tagi: , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

OpTic zwycięzcą CyberPowerPC Extreme Gaming Series 2017

Minionej nocy zakończyły się online'owe zawody CyberPowerPC Extreme Gaming Series Spring 2017. Po końcowy triumf oraz główną nagrodę sięgnęło ostatecz...