fot. ESL

Druga szansa innocenta, jedenasta Virtusów. Ciekawostki o Majorach!

Do rozpoczęcia fazy grupowej PGL Major Kraków 2017 odliczamy już tylko godziny. Gracze powoli rozgrzewają się przed swoimi meczami, kibice wyciągają koszulki i przekąski, widzowie szykują konta, aby zdobyć upragnioną skrzynkę podczas streama. Zanim jednak rozpocznie się wielkie święto przyjrzyjmy się kilku ciekawostkom dotyczących turniejów najwyższej rangi – Majorów.

Legendy w finale

Wiedzieliście o tym, że istnieje tylko jeden gracz na świecie, który za każdym razem gdy grał na Majorze, dochodził do wielkiego finału? Tym zawodnikiem jest jedna z największych szwedzkich legend, Robin „Fifflaren” Johansson. Zagrał on podczas DreamHack Winter 2013, ESL One: Cologne 2014 oraz EMS One Katowice 2014. Na jego nieszczęście, tylko raz udało mu się zdobyć trofeum, podczas drugiego z turniejów.

Zostając przy finałach – aż trzydziestu na osiemdziesięciu zawodników, którzy pojawią się w Krakowie, grało już w meczu o pierwsze miejsce podczas Majora. W tej liczbie znajduje się aż 23, którzy ostatecznie sięgnęli po trofeum. Długo by wymieniać którym graczom się udało, lecz warto wspomnieć na pewno o ostatnich zdobywcach tytułu, Astralis, a także chociażby o reprezentantach Polski – Virtus.pro.

Przez trzy i pół roku od pierwszego Majora, wydarzyło się wiele rotacji w zespołach, upadków organizacji czy rozwiązań drużyny. Nie przeszkodziło to jednak osiemnastu graczom wzięcia udziału w każdej edycji takich zawodów. Co ciekawe, tylko dwójka z nich nigdy nie zagrała w finale – Yegor „markeloff” Markelov oraz Rene „cajunb” Borg.

Dominacja Fnatic nie tylko na papierze

Zawodnicy Fnatic w trakcie swojej kariery mieli wiele wzlotów i upadków. Ostatnio niestety narzekać mogą na słabszą formę, jednak dwójka z nich może pochwalić się statystyką, której zazdrościć będzie wielu profesjonalnych graczy. Freddy „Krimz” Johansson i Olof „olofmeister” Kajbjer rozegrali najwięcej rund w historii wszystkich majorów – aż 1986. Jest to liczba o tyle imponująca, iż początek tego rekordu ma swoje miejsce na początku meczu rozgrywanego na mapie Dust2 pomiędzy Clan-Mystik (w składzie którego grali m.in. KQLY, kioShiMa czy apEX) a LGB z wyżej wymienionymi Szwedami w składzie.

Jak jednak wiadomo, Fnatic to formacja legendarna, która posiada w swoim składzie graczy o podobnej randze. Kolejna dwójka zawodników – Jesper „JW” Wecksell i Robin „flusha” Ronnquist – dzieli kolejny z rekordów, jakim jest obecność w największej liczbie finałów Majorów. Jedynie im udało się zagrać w aż czterech (na dziesięć możliwych) takich pojedynkach, aż trzykrotnie mierząc się z rywalami zza miedzy, Ninjas in Pyjamas, a raz z EnVyUs.

Biało-czerwona walka

Czymże byłyby Majory bez obecności Polaków? W każdym z rozegranych turniejów zobaczyliśmy co najmniej piątkę polskich graczy. Przyzwyczailiśmy się już do widoku Virtus.pro, choć niewielu pewnie wie, że w trakcie pierwszego wspólnego Majora reprezentowali oni barwy organizacji Universal Soldiers, którą opuścili kilkanaście dni po zakończeniu turnieju. Od tamtej pory Polacy rozegrali dwa finały – pamiętne starcie z NiP w Katowicach w 2014 roku oraz równy pojedynek z Astralis sześć miesięcy temu.

Virtusi nie są jednak jedynymi polskimi zawodnikami, którzy pojawili się na Majorze. Oprócz nich zobaczyliśmy reprezentantów ESC Gaming, Team eBettle oraz Vexed Gaming. Skład z dwóch ostatnich organizacji może pochwalić się udziałem w dwóch turniejach rangi Major z rzędu – grali podczas ESL One Cologne 2015 oraz DreamHack Open Cluj-Napoca 2015. Co ciekawe, graczem spoza Virtus.pro, który zagrał w największej liczbie zawodów wspieranych przez Valve jest Karol „Rallen” Radowicz.

Występy Polaków na Majorach
Pseudonim Drużyna Liczba Majorów
Neo Universal Soldiers/Virtus.pro 11
Taz Universal Soldiers/Virtus.pro 11
Pasha Universal Soldiers/Virtus.pro 11
Snax Universal Soldiers/Virtus.pro 11
Byali Universal Soldiers/Virtus.pro 11
Rallen ESC Gaming/Team eBettle/Vexed Gaming 3
Furlan Team eBettle/Vexed Gaming 2
Hyper Team eBettle/Vexed Gaming 2
GruBy Team eBettle/Vexed Gaming 2
Hyper Team eBettle/Vexed Gaming 2
Peet Team eBettle/Vexed Gaming 2
Innocent ESC Gaming/PENTA Sports 2
Szpero ESC Gaming 1
Mouz ESC Gaming 1
MINISE ESC Gaming 1

Jeśli jesteście ciekawi jak toczyć się będzie walka o zdobycie pierwszego miejsca za jedenasty już turniej rangi Major, zapraszamy Was do naszej relacji. Znajdziecie tam składy drużyn, harmonogram rozgrywek oraz wyniki spotkań.

Tagi: , , , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close
WildTurtle

LCS NA: Czy FlyQuest utrzyma swoją dobrą passę i ogra liderów tabeli?

Rift Rivals jest już historią, ale dla entuzjastów profesjonalnych rozgrywek w League of Legends mamy dobrą wiadomość. Dzisiejszej nocy wracają zmagan...