STS
fot. DreamHack/Adela Sznajder

Kadrowe przetasowania w północnoamerykańskiej ESL Pro League

Przed nami kolejny sezon ESL Pro League, najbardziej prestiżowych rozgrywek ligowych na scenie CS:GO. Polskich kibiców najbardziej elektryzować będą zapewne zmagania na Starym Kontynencie, bo tam o awans na lanowe finały walczyć będzie aż sześciu naszych rodaków. Warto jednak będzie także zwrócić uwagę na to, co dzieje się za oceanem. W Ameryce Północnej dane nam będzie wszak zobaczyć choćby MIBR i Team Liquid, czyli dwójkę półfinalistów ostatniego Majora. Na tym jednak nie koniec ciekawych rzeczy, bo w NA zagra m.in. powracający na scenę CS:GO Team Envy, który wkupił slot należący wcześniej do Splyce, czy też próbujące powstać z kolan Cloud9, które w niczym nie przypomina już ekipy triumfującej na początku roku podczas ELEAGUE Major Boston 2018. Ale zanim już wszystkie te zespoły pojawią się na serwerze warto byłoby bliżej przyjrzeć się jak od zakończenia ubiegłego sezonu zmieniły się ich kadry. A zmian jest zaskakująco sporo.

Cloud9

Gdy w styczniu tego roku Cloud9 sięgało po triumf na współorganizowanej przez Valve imprezie wydawało się, że cała scena będzie musiała na pewien okres pokłonić się przed władcami z Ameryki Północnej. Nic takiego jednak nie miało miejsca, a rzeczywistość brutalnie zweryfikowała te przewidywania. Zresztą, osiem miesięcy po tamtym zwycięstwie w kadrze C9 ostało się tylko trzech graczy, którzy wznieśli w górę puchar Majora, a sama ekipa stała się jakby bardziej szwedzka. Najpierw w sierpniu zatrudniono nowego prowadzącego, Maikila „Goldena” Selima, zaś po nieudanym eksperymencie z Martinem „STYKO” Stykiem włodarze zza oceanu postanowili zakontraktować kolejnego członka Fnatic. I to członka nie byle jakiego, bo padło na samego Robina „flushę” Rönnquista. Czy to wypali? Trudno stwierdzić, ale pierwszy test w postaci BLAST Pro Series Istanbul zbyt pozytywnie nie nastraja.

ESL Pro League Season 7 ESL Pro League Season 8
Skadoodle Skadoodle
autimatic autimatic
RUSH RUSH
tarik Golden
FNS flusha

Trener

Trener

valens valens

compLexity Gaming

O mocy compLexity Gaming mogliśmy przekonać się już podczas FACEIT Major London 2018. Na brytyjskiej ziemi zespół zaskoczył bowiem wszystkich i zaczynając od Fazy Nowych Pretendentów przebił się aż do play-offów, zapewniając sobie tym samym status legendy. To dobitnie pokazuje jak bardzo trafne były transfery Petera „stanislawa” Jarguza i Shahzeeba „ShahZaMa” Khana, których jeszcze w kwietniu OpTic Gaming oddało bez żalu. Amerykanin i Kanadyjczyk z miejsca stali się przecież wiodącymi postaciami swojego zespołu i wydaje się, że z nimi w składzie coL ma ogromne szanse na awans na lanowe finały ósmego sezonu ESL Pro League. Zresztą, ta zmiana tak czy inaczej musiała być zmianą za plus, bo Jarguz i Khan gorzej od pożegnanych kilka miesięcy temu Aleca „Slemmy’ego” White’a i Petera „ptr-a” Gurneya prezentować się nie mogli.

ESL Pro League Season 7 ESL Pro League Season 8
dephh dephh
ANDROID ANDROID
yay yay
ptr stanislaw
Slemmy ShahZaM

Trener

Trener

Rambo Rambo

Team Envy

Po trzech miesiącach przerwy charakterystyczne logo z ogromnym N ponownie pojawiło się na scenie Counter-Strike’a. Tym razem jednak włodarze Teamu Envy porzucili Francję i zdecydowali się powrócić do swoich rodzimych Stanów Zjednoczonych, by tam utworzyć zupełnie nowy skład. Jego podstawą stała się drużna związana w poprzednim sezonie ze Splyce, która mimo utraty wsparcia organizacji zapewniła sobie utrzymanie na drodze baraży. W ekipie znajdziemy m.in. nadal silnie kojarzonego z Cloud9 Kory’ego „SEMPHISA” Friesena czy też byłego reprezentanta Counter Logic Gaming, Steve’a „reltuCa” Cutlera. Nowymi twarzami są natomiast Noah „Nifty” Francis oraz Josh „jdm64” Marzano – ten pierwszy dopiero co zakończył swoją półtoraroczną przygodę z Renegades, drugi natomiast od wielu miesięcy znajdował się poza grą, gdyż w Teamie Liquid nie było dla niego miejsca.

ESL Pro League Season 7 ESL Pro League Season 8
Drone Drone
SEMPHIS SEMPHIS
DAVEY reltuC
XotiC jdm64
reltuC Nifty

Trener

Trener

Eley Eley

eUnited

Po raz ostatni eUnited pojawiło się w ESL Pro League jeszcze w czwartym sezonie rozgrywek, czyli blisko dwa lata temu. Od tego czasu organizacja borykała się z licznymi zmianami kadrowymi i zdążyła nawet na rok całkowicie zniknąć ze sceny CS:GO. Teraz jednak powraca jako triumfator północnoamerykańskiej ESEA Mountain Dew League, a w swoim składzie ma kilku ciekawych zawodników. Mowa tutaj choćby o Skylerze „Relyksie” Weaverze, w którego CV znajdziemy grę dla takich drużyn, jak choćby Selfless Gaming, Team SoloMid oraz Misfits Gaming. Warto też dodać, że eU jako beniaminek wcale nie musi być skazane na pożarcie – wszak mówimy to o formacji, która podczas lipcowego amerykańskiego Majora dosłownie otarła się o awans na FACEIT Major London 2018, a wcześniej pokonała m.in. NRG Esports i Swole Patrol.

ESEA Premier Season 27 ESL Pro League Season 8
Ace Ace
moose moose
dazzLe dazzLe
dapr dapr
Relyks Relyks

Trener

Trener

osorandom osorandom

Ghost Gaming

Ghost Gaming przez całą swoją dotychczasową przygodę z ESL Pro League ciągle kręci się w okolicach spadku, ale jak na złość spaść nie chce. Trudno jednak stwierdzić jak będzie tym razem, tym bardziej, że ostatnimi czasy drużyna borykała się ze swego rodzaju problemami ze składem, co było następstwem rewolucji związanej ze swego rodzaju fuzją z Torqued. To w jej wyniku do GG trafili Joshua „steel” Nissan i Kenneth „koosta” Suen. Przez jakiś czas wydawało się, że trzeci fotel zajmie Kevin „kRYSTAL” Amend, ale ostatecznie postanowiono zrezygnować z usług wypożyczonego z The Imperial Niemca. Zamiast niego postawiono na zaledwie 16-letniego Jasona „neptune’a” Trana, którego w wielkim uproszczeniu możemy określić mianem wychowanka Ghost – wszak w przeszłości miał on już okazję reprezentować barwy zarówno pierwszego składu, jak i akademii.

ESL Pro League Season 7 ESL Pro League Season 8
seb Wardell
Wardell Subroza
Subroza steel
stan1ey koosta
vSa neptune

Trener

Trener

MAiNLiNE JamezIRL

INTZ eSports

Po wielu perturbacjach, problemach i zwrotach akcji brazylijski skład złożony z kilku rozpoznawalnych na świecie graczy wreszcie znalazł dla siebie nowy dom. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie jest to jednak SK Gaming, a „zaledwie” INTZ eSports. Trudno jednak dziwić się takiemu obrotowi spraw, skoro zespół, wtedy znany jeszcze jako Não Tem Como, nie gwarantował żadnych, najmniejszych nawet sukcesów. Zresztą, stabilnością też nie grzeszył, bo od momentu zakończenia 27. sezonu ESEA MDL jego szeregi opuściło aż czterech graczy – ostał się tylko João „felps” Vasconcellos. Poza nim w drużynie znaleźli się m.in. dwaj byli reprezentanci Immortals, Vito „kNg” Giuseppe oraz João „horvy” Horvath. I chociaż cała formacja na papierze prezentuje się solidnie to trudno oprzeć się wrażeniu, że wystarczy jedna iskra, by cały ten projekt poszedł z dymem.

ESEA Premier Season 27 ESL Pro League Season 8
HEN1 felps
LUCAS1 kNg
fnx chelo
bit xand
felps horvy

Trener

Trener

Apoka

Team Liquid

Liquid to jedna z dwóch ekip, która przed startem ósmego sezonu Pro Ligi nie dokonała w swoim składzie ani jednej zmiany. Ale nie może być inaczej, bo podopieczni Wiltona „zewsa” Prado to już od wielu miesięcy przedstawiciele ścisłej światowej czołówki, których co i rusz możemy oglądać na podium najważniejszych międzynarodowych imprez. Tylko w ostatnich dniach drużyna spod znaku pegaza dotarła do półfinału FACEIT Major London oraz wielkiego finału ESL One New York, więc na dobrą sprawę co tu zmieniać? Siłą TL jest właśnie stabilizacja oraz podział ról wewnątrz zespołu, dzięki któremu ekipa ta wydaje się być głównym kandydatem do zakończenia fazy ligowej na pierwszym miejscu. Na papierze formacja złożona z dwóch Amerykanów, dwóch Kanadyjczyków i Brazylijczyka ma wszystko, by zdominować EPL w Ameryce Północnej.

ESL Pro League Season 7 ESL Pro League Season 8
nitr0 nitr0
EliGE EliGE
Twistzz Twistzz
NAF NAF
TACO TACO

Trener

Trener

zews zews

Luminosity Gaming

Luminosity Gaming nadal kojarzy nam się w pewnym stopniu z mistrzowskim składem Gabriela „FalleNa” Toledo, który sięgał przecież po triumf na Majorze. To było jednak dawno temu, zaś samo Lumino próbuje od tego czasu bezskutecznie stworzyć kolejną brazylijską ekipę zdolną do walki o najwyższe cele. Jak na razie nie pomogło nawet zatrudnienie Rafaela „zakka” Fernandesa, który doprowadził Immortals do wielkiego finału PGL Major Kraków 2017. Kolejnym dodatkiem, który ma pomóc drużynie w wejściu na wyższy poziom są niesforni bracia Teles – HEN1 oraz LUCAS1, czyli starzy znajomi zakka. Po nieudanej przygodzie z Não Tem Como bliźniaki chcą zapewne odbudować swoje kariery i na razie idzie im to całkiem nieźle, bo z miejsca stali się głównymi postaciami całego zespołu, który sięgnął po wicemistrzostwo DreamHack Open Valencia 2018.

ESL Pro League Season 7 ESL Pro League Season 8
PKL yeL
yeL NEKIZ
SHOOWTiME steel
NEKIZ HEN1
steel LUCAS1

Trener

Trener

zakk Apoka

MIBR

Jeszcze jakiś czas temu wydawało się, że MIBR w ogóle w Pro Lidzie nie wystąpi, ale ostatecznie FalleN i spółka w uznaniu swoich zasług otrzymali slot zwolniony przez OpTic Gaming. A naprawdę szkoda by było, gdyby najważniejsza liga ESL rozgrywana była bez byłych reprezentantów SK Gaming, którzy zdają się powoli wychodzić z przedłużającego się kryzysu. Następstwem tego jest m.in. całkiem niezły występ na FACEIT Major London 2018, gdzie Made in Brazil dotarło aż do półfinału. W pewnym stopniu przyczynił się do tego pozyskany z Cloud9 Tarik „tarik” Celik, który zajął miejsce kompletnie bezproduktywnego Ricardo „boltza” Prassa. Transfer Amerykanina dobrze zrobił również jego rodakowi i staremu znajomemu z czasów wspólnej gry w C9, Jake’owi „Stewie2K” Yipowi, który zaczął coraz częściej miewać przebłyski dawnej dobrej gry. Tak czy inaczej, MIBR wydaje się być raczej pewniakiem do miejsca na lanowych finałach EPL.

ESL Pro League Season 7 ESL Pro League Season 8
FalleN FalleN
fer fer
coldzera coldzera
boltz Stewie2K
Stewie2K tarik

Trener

Trener

dead YNk

NRG Esports

NRG to zespół zagadka. Jeszcze w czerwcu wydawało się, że rezygnacja z usług Iana „Immiego” Hardinga i zatrudnienie w jego miejsce Cheta „ImAPeta” Singha to strzał w dziesiątkę, bo to właśnie pod wodzą byłego trenera CLG i OpTic międzynarodowy skład dotarł do wielkiego finału StarSeries i-League CS:GO Season 5 oraz półfinału ECS Season 5. Potem jednak przyszedł amerykański Minor, podczas którego drużyna kompletnie zawiodła, choć była głównym kandydatem do awansu na FACEIT Majora. I co? I nic, minęło kilka tygodni, a Jacob „FugLy” Medina i spółka wygrali Intel Extreme Masters Shanghai i stanęli na najniższym stopniu podium ESL One New York. To jasno pokazuje, że NRG stać na wiele, ale niewykluczone są również liczne wpadki. Niemniej wątpliwe, by uniemożliwiły one zawodnikom ImAPeta awans na lanowe finały Pro Ligi.

ESL Pro League Season 7 ESL Pro League Season 8
FugLy FugLy
Brehze Brehze
CeRq CeRq
daps daps
nahtE nahtE

Trener

Trener

Immi ImAPet

Renegades

Kolejny przeciętny okres w wykonaniu Renegades skończył się rewolucją kadrową. I to rewolucją znaczącą, bo poza składem znaleźli się Karlo „USTILO” Pivac i Noah „Nifty” Francis związani z organizacją odpowiednio przez dwa i pół oraz półtora roku. Dość niespodziewanie swoje miejsce obronił Joakim „jkaem” Myrbostad, chociaż jeszcze kilka dni temu wydawało się, że on również może zakończyć swoją przygodę z Renegatami. Tak czy inaczej, od teraz zamiast USTILO i Nifty’ego barw zespołu bronić będą dwaj utalentowani przedstawiciele sceny regionu Oceanii. Mowa tutaj przede wszystkim o Seanie „Gratisfactionie”‚ Kaiwaim, który na ostatnich lanach jeszcze jako gracz Grayhound Gaming zaprezentował się z całkiem niezłej strony. Z kolei Jay „liazz” Tregillgas był najbardziej wyróżniającą się postacią ORDER – dość powiedzieć, że w tym roku tylko na jednej imprezie osiągnął on rating poniżej 1,00.

ESL Pro League Season 7 ESL Pro League Season 8
AZR AZR
jks jks
USTILO jkaem
Nifty Gratisfaction
jkaem liazz

Trener

Trener

kassad

Rogue

Rogue wydawało się być w poprzednim sezonie głównym kandydatem do spadku, a tymczasem z łatwością się utrzymało. Jakby tego było mało, ekipa Spencera „Hiko” Martina niedawno pojechała nawet na Majora! Za te świetne wyniki przyszło jednak drużynie zapłacić ogromną cenę, gdyż bardzo szybko znaleźli się chętni na zakontraktowanie jednego z ojców tego sukcesu, Caspera „cadiaNa” Møllera. Ostatecznie duński prowadzący powrócił do ojczyzny, przywdziewając barwy North, a jednocześnie zostawił swoich byłych już kolegów z ogromnym problemem. Na kilkanaście godzin przed startem kolejnej edycji Pro Ligi nadal nie wiadomo bowiem kto zajmie miejsce 23-latka. Całkiem niedawno mówiło się, że może to być kRYSTAL, ale obecnie bardziej prawdopodobnym wydaje się, że Rogue zainauguruje ósmy sezon z pełniącym rolę zmiennika Michaelem „Uberem” Stapellsem.

ESL Pro League Season 7 ESL Pro League Season 8
vice vice
Hiko Hiko
cadiaN SicK
SicK Rickeh
gMd TBA

Trener

Trener

mCe mCe

Ósmy sezon północnoamerykańskiej dywizji ESL Pro League rozpocznie się już w nocy z wtorku na środę o godzinie 00:10. Rozgrywki zainauguruje hitowe spotkanie pomiędzy eUnited a Renegades. Ostatecznie awans na lanowe finały w Dallas uzyska sześć najlepszych drużyn.

Tagi: , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Astralis wycofuje się z EPICENTER 2018

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Astralis nie pojawi się jednak na EPICENTER 2018. Duńska formacja ogłosiła właśnie, iż po długich rozmowach jej człon...