avahir
fot. ESL

Avahir: Spodziewam się, że Pompa zagra z Illuminar w finale

Tuż przed ostatecznymi rozstrzygnięciami podczas 17. sezonu ESL Mistrzostw Polski w League of Legends udało nam się porozmawiać z jednym z komentatorów całego wydarzenia, Michałem „Avahirem” Kudlińskim. Zapytaliśmy go m.in. o faworyta turnieju, obecną formę zawodników oraz jego typy na temat meczów fazy pucharowej.


Za nami faza grupowa i ćwierćfinały 17. sezonu ESL Mistrzostw Polski, czas więc na półfinały. Jeśli chodzi o ten sezon, to zobaczymy starcia najlepszych zespołów, co sprawia, że oba mecze nazwać można wielkimi hitami. Szybka predykcja na początek – jak myślisz, które drużyny powalczą o finał i mają największe szanse, aby go zwyciężyć?

Zacznijmy od tego, że Illuminar Gaming jest faworytem, bo niektórzy mają wątpliwości, a ich być nie powinno. Myślę, że stworzyli taki kredyt zaufania i pokazali, że w warunkach lanowych są nie do przejścia. Owszem, jest to słabsza wersja Illuminar Gaming. Widzimy problemy, z którymi muszą się borykać, ale wydaje mi się, że na sam koniec zobaczymy jak wykorzystują swoje ogromne doświadczenie. Bootcamp powinien naprawdę dużo im dać, atmosfera się trochę rozrzedziła, będą faworytami. Ale pozostałe trzy drużyny… Naprawdę każda z nich może podnieść puchar.

No właśnie Illuminar jest faworytem, ale co z pozostałymi zespołami? Jakie problemy mogą stanąć naprzeciwko nich?

Wisła Płock ma zmieniony skład – nie wiemy jak zagrają bez Bucu. Matislaw nie jest aż tak agresywnym graczem, a to właśnie dzięki agresywności midlanera były Team DPD, obecnie Wisła Płock, radzi sobie tak dobrze. Tego właśnie może braknąć na Illuminar Gaming. Jeśli chodzi o Szatę Maga – regularnie oddawane mapy na Ravioli Ravioli, ćwierćfinał między tymi zespołami był jakiś obłąkany. To, że tak byli postawieni pod ścianą jest naprawdę nieprawdopodobne. Do tego pojawiła się informacja, że Roison odchodzi do Giants, co może oznaczać, że mają mniej treningów. Szata Maga potencjalnie może pokazać się bardzo słabo, dlatego faworyzuję na sam koniec Pompa Team i spodziewam się, że to właśnie ten zespół spotka się z Illuminar Gaming w finale. Pompa Team ma bardzo dobre indywidualności w składzie. Brakowało zgrania, ale trochę już ze sobą grają i mam nadzieję, że przeciągną tymi treningami formę do półfinałów i spotkają się z iHG w epickim, pięciomapowym BO5.

Wspominałeś o Wiśle Płock, która będzie czarnym koniem tych finałów. Grają z dwoma zawodnikami, którzy nie znajdują się w nowym składzie tego zespołu. Myślisz, że powinniśmy patrzeć na nich przez pryzmat fatalnego początku sezonu czy raczej zobaczymy ciąg dalszy tej lepszej końcówki, który w tym momencie może zadecydować o tym, że są w dobrej formie? Z Adive przecież wygrali 3:1, zaprezentowali się naprawdę nieźle. Myślisz, że Wisła Płock ma jakiekolwiek szanse aby zagrać w finale i ewentualnie pokonać tam kolejnego rywala?

Oczywiście, bo mają tak dobrze przygotowanych graczy. Tylko martwi mnie to, że Bucu wydawał się ich aktywizować. Jego specyficzne wybory postaci były bardzo ważne dla tej drużyny, ale Matislaw, którego bardziej cenię jako midlanera, wydaje mi się, że stylistycznie może pasować do tej drużyny. Z nim w składzie Wisła ma o wiele lepsze dwie rzeczy – lepsze teamfighty i lepszy lategame. Powiedziałbym, że jeśli grasz z perspektywy przegranego, czyli jesteś na przykład dwa tysiące w złocie do tyłu, to Matislaw też będzie więcej robił. Nie wiem czy jest to sposób, w który pokonasz Illuminar Gaming. Nie pokonasz Kasparrowa w szachy, nie pokonasz Illuminar w macro, takie mam wrażenie. Trzeba by ich było zaskoczyć i ten element pojawiłby się z Bucu. Jeśli on byłby z Wisłą, to powiedziałbym, że jest szansa. W tej sytuacji stawiam jednak 3:1 dla iHG.

Właśnie, Illuminar Gaming, które nie tak dawno zmieniło midlanera, ale pojawił się także Hatchy. Czy myślisz, że te czynniki też przesądzą o wyniku? To znaczy, czy uważasz, że ta drużyna jest teraz silniejsza niż była z Sebekxem i VoVem jako głównym trenerem?

Wydaje mi się, że tak, dlatego że Humanoid pokazuje się jako lepiej dopasowany midlaner dla Illuminar Gaming. Hatchy wielokrotnie na polskiej scenie odnosił sukcesy, ale nie tylko na niej. Wydaje się, że jest to wzmocnienie. Nawet nie zastanawiając się kto jest lepszy, czy która wersja składu, sam efekt świeżości pomaga Illuminar Gaming. Pomaga to zwłaszcza na krótki dystans, a kiedy to się wydarzyło, ze trzy tygodnie temu? Uważam, że Illuminar Gaming dzięki temu ruchowi jako organizacja zwycięży ESL Mistrzostwa Polski, bo sama zmiana atmosfery bardzo im pomaga, nie ważne kto wszedłby za Sebekxa.

Czyli wskazujesz Illuminar Gaming i kogo, jako drugą drużynę w finale?

Pompę.

I Pompa Team. Pompa Team który, twoim zdaniem, będzie jedyną szansą, żeby przełamać hegemonię Illuminar? Czy to dzięki temu, że prezentują się naprawdę nieźle od samego początku?

Wydaje mi się, że Pompa Team ma jeden atut – współpraca leśnika z midlanerem. I teraz pojawia się pytanie jak wyglądać będzie zgranie pomiędzy Kashtelanem a Inspiredem, ale wydaje mi się, że będzie to wyglądać lepiej niż w przypadku Illuminar. Wiadomo, ze środkowej alei i dżungli można wiele zrobić na mapie. Patrzysz na boczne linie – z jednej strony Puki style i Mystiques, z drugiej Konektiv. To są osoby, z którymi możesz grać. Jeśli zwyciężą na środku mapy, zwyciężą na całej, bo Illuminar Gaming nie będzie w stanie ich zatrzymać. Jeśli jednak nie zobaczymy tej agresji od Inspireda, nie zobaczymy stabilności od Kashtelana, to iHG to po prostu wygra.

Myślisz, że to będą najlepsze półfinały i najlepszy finał w historii ESL Mistrzostw Polski?

Tak, tak, tak! O to chodzi! Mamy czystego faworyta i trzeba to oddać Illuminar Gaming, ale jednocześnie konkurencja nigdy nie była tak solidna. Czasami to była jedna drużyna i półfinały to była formalność, coś takiego jak: „dajcie nam już finał, w półfinale i tak nikt z nami nie zwycięży”. Takie zespoły jak Zaprzęg czy Katastrofa Awionetki nie stawiały oporów na przestrzeni turniejów. Tutaj wszystkie cztery mogą zgarnąć puchar i nie będzie to żadną niespodzianką. Jestem niesamowicie podekscytowany, bo nieważne w jakiej konfiguracji, ale zobaczymy trzy dobre BO5.

Dzięki wielkie i mam nadzieję, że te emocje będą towarzyszyć nam przez cały weekend.

Wiadomo, dzięki wielkie!


Już jutro rozegrane zostaną mecze półfinałowe 17. sezonu ESL Mistrzostw Polski w League of Legends. Pierwsze spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:30, a zmierzą się w nim reprezentanci Illuminar Gaming oraz Wisły Płock. Po zakończeniu tego meczu rozegrany zostanie półfinał pomiędzy Pompa Teamem a Szatą Maga. Finałowe starcie odbędzie się w niedzielę od godziny 13:00. Transmisje z tych spotkań oglądać będzie można na kanale ESL.TV Polska oraz na stronie TVP Sport. Po więcej informacji na temat 17. sezonu ESL Mistrzostw Polski zapraszamy do naszej relacji tekstowej.

Tagi: , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close
allu ENCE

StarSeries i-League: ENCE eSports vs BIG – statystyki graczy

Za nami drugi ćwierćfinał StarSeries i-League Season 6. Tym razem na serwerze ENCE eSports stanęło naprzeciw BIG, które po trzech rozegranych mapach o...