fot. DreamHack/Adela Sznajder

zonic: W Astralis nie chodzi o grę solo i bycie gwiazdą

Astralis to nazwa, która w wielu wzbudza lęk, a we wszystkich duży szacunek. Duńska formacja w obecnym sezonie nie ma sobie równych i zdobyła niemal każdy puchar, jaki był do zdobycia. Przed nią jednak wciąż wiele wyzwań, z których głównym niewątpliwie jest presja bycia na szczycie oraz spełnienie oczekiwań z tym związanych. O planach na najbliższą przyszłość, a także o tajnikach bycia najlepszą drużyną świata opowiedział nam Danny „zonic” Sørensen – obecny trener Duńczyków.

English version can be found below.


Krzysztof Kuczyński: Obecnie bez wątpienia jesteście najlepszą drużyną CS:GO na świecie. Czy taka pozycja ma na Was jakikolwiek wpływ?

Danny „zonic” Sørensen: To niesamowite uczucie. Nasza ciężka praca i poświęcenie zaprowadziły nas naprawdę daleko. Do tego mamy za sobą bardzo profesjonalną organizację, dzięki czemu możemy w 100% skupić się na tym, co czyni nas najlepszą drużyną na świecie.

Jeżeli chodzi o samą grę, czy uważasz, że w obecnej sytuacji istnieje formacja, która potencjalnie mogłaby zagrozić Waszej pozycji? Jeżeli tak, to jaka?

W tej chwili na świecie sporo jest dobrych ekip CS:GO. MIBR świetnie poradziło sobie w czasie BLAST Pro Series Istanbul. Na`Vi również prezentuje światowy poziom, więc nie możemy spocząć na laurach. Jeżeli chcemy pozostać numerem jeden globu, musimy się dalej rozwijać i nadal dawać z siebie wszystko.

Porozmawiajmy teraz o Waszej drodze do FACEIT Major London. Poza występem w Bostonie, rok 2018 póki co jest dla Astralis niezwykle owocny. Czy w związku z tym faktem przygotowania do występu w Londynie różniły się jakoś od regularnych ćwiczeń? A może rzuciliście się w wir walki bez specjalnego treningu?

Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że udział w Majorze wiązał się z byciem z dala od naszych rodzin i przyjaciół przez ponad cztery tygodnie. W związku z tym podjąłem decyzję by nie przeprowadzać wcześniej bootcampu, bowiem obawiałem się, że zbytnio zmęczy to zawodników. Poza tym mocno zakończyliśmy poprzedni sezon triumfując w ELEAGUE Premier, co napawało nas spokojem. Tym bardziej, że większość drużyn biorących udział w tych rozgrywkach zrobiła sobie później wakacje. Jako sprawdzian przed Majorem potraktowaliśmy też występ w Sztokholmie, bowiem mieliśmy później czas na poprawę wszelkich ewentualnych błędów.

Wasza formacja miała swoje wzloty i upadki podczas rozgrywek w stolicy Wielkiej Brytanii. Jedną z takich niespodzianek był zapewne mecz przeciwko Ninjas in Pyjamas. Po trzech dogrywkach zakończonych ostatecznie Waszą porażką. Co według Ciebie musiało zostać poprawione przed kolejnym starciem? Baliście się, że może być to początek końca?

Nic z tych rzeczy. Wiem dobrze, że moi podopieczni mają potencjał by wygrać każdy pojedynek, nawet gdy czasem sobie nie radzimy. Nie byliśmy w pełnej dyspozycji w czasie DreamHack Masters oraz momentami podczas Majora, ale zachowaliśmy spokój i na chłodno analizowaliśmy nasze posunięcia. Jak w każdym turnieju. Już podczas pierwszego meczu wiedziałem, że jesteśmy w stanie dojść do samego końca.

Wielu uważa, że przyznanie tytułu MVP Majora dev1ce’owi było błędem. Przecież s1mple miał lepsze statystyki ogólne, a przegrał jedynie dlatego, że jego drużyna uległa Wam w finale. Jak ustosunkujesz się do tych zarzutów? A może inny członek Astralis bardziej zasłużył na to wyróżnienie?

To zawsze miłe, gdy jeden z twoich graczy zostaje nagrodzony tytułem MVP. Mimo wszystko jednak nie jest to nasz główny cel i nie poruszamy tego typu tematów w czasie wewnętrznych dyskusji. Za każdym razem kiedy bierzemy udział w jakimś turnieju, mamy tylko jeden cel – podnieść trofeum.

Oczywiście Astralis złożone jest z naprawdę utalentowanych zawodników, ale w czasie gry często nie widać ich jako indywidualnych strzelców. Działają wtedy bardziej jak dobrze naoliwiona maszyna. Być może zechcesz podzielić się z nami kluczem do tak dobrej gry zespołowej?

Drużyna jest zawsze na pierwszym miejscu. Wydaje mi się, że właśnie to zdanie najlepiej nas opisuje. Zawsze staramy się grać z głową i wdajemy się w pojedynki jedynie w sytuacjach, kiedy mamy pewną przewagę. Bardzo dobrze radzimy sobie z analizą naszych rywali, podobnie zresztą jak naszej własnej gry i chyba właśnie to jest kluczem do naszego sukcesu. Ponadto szybko eliminujemy zauważone błędy.

A co z samymi graczami? Jak pewnie czujesz się z obecnym składem Astralis?

Bardzo pewnie. Przyjmując do naszego zespołu Magiska udało się nam stworzyć idealną kompozycję graczy. Jest między nimi chemia nie tylko w trakcie gry, ale również i poza nią. Wszyscy mają jeden cel – zdobyć jak najwięcej trofeów, ale nikt nie stawia się ponad resztą drużyny. Naprawdę wierzę, że ten skład ma szansę na wygranie w przyszłości jeszcze wielu turniejów.

Czy Magisk był Waszym pierwszym wyborem po odejściu Kjaerbye’ego, czy może braliście pod uwagę również innych kandydatów? Dobrze wpasował się on w Wasz obecny styl gry?

Magisk idealnie pasuje do naszej formacji. Ma właściwe podejście do bycia członkiem Astralis. U nas nie chodzi o grę solo i bycie gwiazdą. Jesteśmy drużyną i właśnie to nas definiuje. Razem wygrywamy i razem przegrywamy.

Czy to prawda, że złote dni wielu legend Counter-Strike’a dobiegły już końca? Sporo z nich, jak Fnatic czy Cloud9, nie zdołało przedrzeć się nawet przez fazę grupową turnieju w Londynie. Biorąc to pod uwagę nie masz wrażenia, że już wkrótce możemy być świadkami obecności zupełnie nowych ekip w światowej czołówce?

Sądzę, że tak. Mam wrażenie, że CS bardzo się rozwinął przez ostatni rok. Wiele drużyn zamieniało się miejscami i ciągle widzieliśmy innych zwycięzców. Dlatego przyjmując Magiska spędziliśmy dużo czasu zastanawiając się, co jest nam potrzebne by stać się bardziej stabilnym uczestnikiem i dzięki temu odnieść więcej sukcesów z rzędu. Dodatkowo sport ten stał się dużo bardziej profesjonalny od ubiegłego roku, przez co wielu starych behemotów, którzy wciąż żyją przeszłością, musi się pozbierać i zacząć wkładać w rozwój więcej pracy. Jest to dziś konieczne by pozostać w top 5 światowego CS-a.

W tak dynamicznym środowisku jest miejsce dla Astralis? Jak długo według Ciebie będziecie w stanie utrzymywać to zawrotne tempo?

Dobre pytanie. Mój plan oczywiście zakłada parcie do przodu tak długo, jak to tylko możliwe i jeżeli pojawią się problemy, ważne by trwały one jak najkrócej. Czterech naszych obecnych graczy wygrało Majora w roku 2017 i przez jakiś czas było uznawanych za najlepszy skład na świecie. Wtedy jednak nie byliśmy gotowi na udźwignięcie takiej presji, ale według mnie teraz jesteśmy już na to przygotowani.

Chciałbyś przekazać coś na koniec wszystkim Waszym fanom?

Wielkie podziękowania. Dziękuję za Wasze nieustające wsparcie i za bycie najlepszymi fanami na świecie. Jesteśmy zaszczyceni i bardzo to doceniamy.


English version of the interview:

Krzysztof Kuczyński: You are currently, without a doubt, the best CS:GO team in the world. How does it feel? Does your current status affect you in any way?

Danny „zonic” Sørensen: It feels amazing. We have come a long way because of dedication and hard work. We have a very good and extremely professional organization behind us, which makes it possible for us to focus 100% on what matters to become the world’s best team.

When it comes to the game itself, do you think that at this point there is a team that could potentially threaten your position? And if yes, which one would it be?

There are a lot of good CS:GO teams in the world at the moment. MIBR played very good at BLAST Pro Series Istanbul. Na`Vi is a world class team as well and we cannot rest on one’s laurels. If we want to keep being world number 1, we have to keep on developing and keep on doing our best.

Let’s now talk about your journey to the FACEIT Major championship. Apart from Boston Major, 2018 has been a great year for your team so far. Given that, was the London event any different in terms of preparation? Or did you jump into the fray without any dedicated training?

We knew that going into the Major and running deep would require us to be away from friends and families for over four weeks. Therefore, we decided not to go on a bootcamp, as I was afraid that players would run out of energy during the Major. We finished the last season strong by winning ELEAGUE and knowing that all the other teams would go on vacation was comforting in the sense that it was the same teams, against which we played during ELEAGUE etc. We also decided to use Stockholm as a test before London, so we knew we would have time to correct whatever mistakes we did in Stockholm.

The team had its ups and downs during the British tournament. One of such struggles was probably your match against NiP. After three overtimes and ultimately a defeat, what in your opinion had to be fixed before the next game? Did you fear that this could be the beginning of the end?

No not at all. I know that my players have the potential to win all the games that we play, even when we have tough games and are struggling. We were not on our highest level during Dreamhack Masters and some parts of the Major, but we stayed calm and analyzed our losses just like during any other tournament. I knew from the very first match that we were capable of going all the way.

Many say that dev1ce earning an MVP was not a good choice. People argue that s1mple had better overall stats and lost only due to losing the final itself. What are your thoughts regarding this matter? Or maybe some other Astralis member deserved this reward more?

Of course it is always nice when one of our players gets rewarded with the MVP award. Nevertheless, it is not our main focus and not something we discuss internally. Every time we participate in a tournament, we have one goal. To lift the trophy at the end.

Of course Astralis is composed of many great players, but during a game you often don’t see them as individuals, but rather like a well-oiled machine. Perhaps you could tell us more about the key to such high-level team play?

Team comes first. I guess that sentence is what describes us the best. We always aim to play smart and only take duels that give us percentile advantage. We are very good in analyzing our opponents, as well as our own game and that is probably the key to our success. We quickly eliminate our mistakes.

And when it comes to members themselves, how confident are you about your current roster?

Very confident. By adding Magisk to our roster we created a perfect combination of players. They have great chemistry outside of the game, as well as in the game. Everybody has the same target – to win as many trophies as possible and no one is above the team. I really think that this roster has got what it takes to win a lot of tournaments in the future as well.

Was Magisk your first choice after Kjaerbye’s departure? Or maybe there were other potential candidates? How well does he fit with your current play style?

Magisk fits perfectly with the team. He has the right mindset to be a part of Astralis. In our team it is not about the individual or the star-player. We are a team and our team performance is the most important thing. We win as a team and we loose as a team.

Is it true that golden days of many CS:GO legends are over? Many of them, like Fnatic or Cloud9, didn’t even make it past group stage during the last Major. In such circumstances, do you think that soon we will see entirely new leaders on the global stage?

I guess. I think the game has developed a lot in the past year, as many teams have been battling back and forth during tournaments and we saw a different team winning each tournament. After bringing in Magisk we spent a lot of time discussing what it would take to become a more stable contender to win more events in a row. Furthermore, the sport is now a lot more professional than it was just a year ago, which requires the old juggernauts who are struggling in the past, to find themselves and start putting in the hard work it takes to be a top 5 CS:GO team nowadays.

Is there a place for Astralis in an environment that changes so quickly? How long you think you can keep up the pace?

Good question. My plan is obviously to keep going for as long as we can and whenever we start struggling, it is important that such period is as short as possible. Four players of this team won a Major and were considered the best team in the world for a while back in 2017. However, back then we were not ready to bare this kind of pressure, but I think we are now.

Last but not least, is there anything else you would like to add for all your fans?

A huge thanks. Thanks for your endless support and for being the best fans in the world. We are very honored and highly appreciate it.

Tagi: , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close
Vegi PACT

PACT mocniejsze od aAa w ESEA MDL

PACT po raz kolejny wygrywa w ESEA Mountain Dew League Season 29. Polska piątka dość pewnie pokonała oparte na francuskich zawodnikach against All aut...