smeb
fot. Riot Games

Korea kontra Chiny – kto jako pierwszy zamelduje się w półfinałach Worlds 2018?

Faza grupowa tegorocznych Mistrzostw Świata w League of Legends jest już historią. Przed nami najbardziej ekscytująca część najważniejszego turnieju LoL-a w tym roku, czyli play-offy. Na początek będziemy mieli okazję ujrzeć mistrzów LCK z kt Rolster oraz drugą ekipę Państwa Środka, czyli Invictus Gaming. Zanim Worlds 2018 rozpoczęło się na dobre wiele mówiło się o tym, że rywalizacja Chin z Koreą Południową będzie niesamowicie interesująca i wyrównana… ale czy na pewno będzie tak w meczu kt z IG?

Invictus Gaming vs
06:00
kt Rolster

kt Rolster

Zbyt łatwa grupa?

Losowanie grup bez wątpienia sprzyjało sukcesowi kt Rolster. Zanim rozpoczęły się zmagania grupowe, od razu można było wyróżnić dwie formacje, które na pewno awansują do play-offów ze zbioru C. Tymi ekipami były EDward Gaming oraz właśnie kt Rolster. Warto jednak zaznaczyć, że EDG nie wydawało się być szczególnie dużym zagrożeniem w kwestii walki o pierwsze miejsce w zestawieniu. Ostatecznie reprezentanci LPL zdołali przeszkodzić triumfatorom LCK w zakończeniu fazy grupowej z perfekcyjnym bilansem, ale nadal nie było to szczególnie przekonywujące zwycięstwo. kt Rolster to bez dwóch zdań główny pretendent do zgarnięcia tytułu mistrzowskiego. Niestety nie mogliśmy jeszcze zobaczyć wszystkiego, do czego zdolne jest kt, bo przecież dopiero teraz Koreańczycy staną do walki z o wiele lepszymi formacjami od tych, które mieli okazję spotkać w grupie C.

Perfekcja na Rifcie?

kt Rolster to zespół, który składa się z najlepszych graczy na świecie niemalże na każdej linii. Go „Score” Dong-bin to bezsprzecznie najsilniejszy dżungler, którego możemy aktualnie oglądać na Summoner’s Rift. Jego inteligentny styl gry, pathing oraz umiejętności indywidualne znacząco przewyższają pozostałych graczy, nie wspominając już o Gao „Ningu” Zhen-Ningu. Chiński leśnik będzie musiał wspiąć się na wyżyny swoich możliwości, jeśli nie chce zostać kompletnie zdeklasowanym przez rywala. Oprócz dżungli ogromną różnicę możemy także zauważyć na dolnej alejce, gdzie Kim „Deft” Hyuk-kyu oraz Cho „Mata” Se-hyeong są po prostu poziom wyżej od pozostałych botlane’ów w stawce. Duetem, który mógłby się równać z graczami kt Rolster, z pewnością byłby duet Royal Never Give Up – ale do tego meczu mamy jeszcze tydzień. O perfekcji i tym, jak dobrze kt Rolster rozgrywa wszystkie aspekty gry, a szczególnie makro, moglibyśmy pisać nieskończoną liczbę artykułów i felietonów. Ekipa z Korei Południowej jest po prostu krok dalej od pozostałych formacji na Worldsach i z pewnością udowodni to również w ćwierćfinale z Invictus Gaming.

Invictus Gaming

Fantastyczny start, kiepski koniec

Powiedzieć, że już po losowaniu grup Invictus Gaming było pewne awansu do play-offów, to tak jakby nic nie powiedzieć. Kiedy tylko do grupy B przydzielone zostały G-Rex oraz 100 Thieves, od razu wiedzieliśmy, że w fazie pucharowej znajdą się IG i Fnatic. Po pierwszych czterech spotkaniach każdy entuzjasta profesjonalnych rozgrywek LoL-a bez wątpienia myślał, że Invictus Gaming zgarnie pierwsze miejsce w grupie, a ekipa Martina „Rekklesa” Larssona wyjdzie z drugiej lokaty. Tak się jednak nie stało, bo mimo że IG zmasakrowało FNC w pierwszym meczu, to w kolejnym oraz w tie-breaku Song „Rookie” Eui-jin i jego kompani wypadli co najmniej blado. Invictus nie potrafi radzić sobie w środkowej oraz późnej fazie rozgrywki, kiedy tylko zostanie wybite z rytmu na poczatku potyczki, a przecież musimy pamiętać, że kt Rolster jest znane z fantastycznego przygotowania oraz ostrej gry w pierwszych kilkunastu minutach.

Braki i trudności w late game

Oglądając spotkania Invictus Gaming mogliśmy dojść do wniosku, że ekipa ta gra wręcz fenomenalnie… jeśli tylko zdominuje rywala w pierwszych minutach meczu. Reprezentanci LPL świetnie przygotowali zagrywki w początkowej fazie gry, którymi niejednokrotnie zaskakują rywali. Mało kto spodziewa się przecież, że już na trzecim lub czwartym poziomie zostanie zdive’owany pod wieżą przez czterech oponentów. Pod tym względem Invictus Gaming jest niemalże perfekcyjne. Problem jednak pojawia się, gdy przeciwnicy są w stanie odpowiedzieć na te wczesne ataki albo, co gorsza, sami przejmą inicjatywę. Wtedy IG kompletnie się gubi, a jego braki pod względem gry makro oraz wyczucia od razu są wykorzystywane. Przed Invictus najgorszy możliwy rywal, którego z całą pewnością trudno będzie pokonać chociażby w jednej potyczce, a co dopiero w trzech. Mimo wszystko tegoroczne Worldsy nauczyły nas już, że wszystko może się zdarzyć, tylko pozostaje sobie zadać pytanie, czy w ogóle da się zmienić cokolwiek w stylu gry przez dwa dni przerwy?

Przewidywania redakcji:

Dawid „dawer” Pątko  Jarek „JaroThe3rd” Piłat Bartosz „Sol” Burchardt
1:3 0:3 3:2
Daniel „Uspek” Kasprzycki Michał „Avahir” Kudliński Mikołaj „rekd” Bryła
0:3 1:3 0:3

Zdecydowana większość redaktorów Cybersport.pl oraz jeden z najbardziej znanych komentatorów League of Legends – Michał „Avahir” Kudliński – twierdzi, że ćwierćfinałowy pojedynek ostatecznie zakończy się zwycięstwem kt Rolster. Mało kto wierzy w to, że IG będzie w stanie ograć kt w meczu BO5, a składa się na to kilka bardzo ważnych czynników. Po pierwsze skład kt Rolster to światowa czołówka, która w swoich rolach zdecydowanie przewyższa poziomem graczy Invictus Gaming. Po drugie kt Rolster o wiele lepiej odnajduje się w strategicznej i taktycznej grze, podczas gdy IG opiera swój sukces na dobrym early. Warto także wspomnieć o doświadczeniu na międzynarodowych turniejach, które przez lata zdobywali zawodnicy kt. Trudno jest zatem wyobrazić sobie, że nie zobaczymy mistrzów LCK w półfinałowym starciu.

Statystyki obu formacji podczas fazy grupowej Worlds 2018:

VS
DS GD KP KDA Invictus Gaming Pozycja kt Rolster KDA KP GD DS
18,4% 584 49,6% 4,3 Duke Smeb 6,1 55,3% -161 19,1%
26,3% -24 50,3% 5 TheShy Kingen
16,7% -7 69,7% 4,4 Ning Score 7,3 74,7% 334 18,1%
26,5% 587 69,5% 4,5 Rookie Ucal 8,6 76% 420 23,1%
28,2% 368 66,3% 4,1 JackeyLove Deft 7,7 70,9% 1010 25,3%
6,8% 85 65,6% 4 Baolan Mata 12,2 79% 129 13,5%
Legenda:
– DS – Procentowy udział w obrażeniach drużyny
– GD – różnica w złocie w 15. minucie
– KP – Procentowy udział w zabójstwach drużyny
– KDA – Współczynnik zabójstw/śmierci/asyst

Transmisja

Pierwszy ćwierćfinał tegorocznych Mistrzostw Świata w League of Legends będziecie mogli obejrzeć na oficjalnej stronie lolesports.com. Więcej informacji na temat wyników, składów drużyn oraz nadchodzących spotkań znajdziecie w naszej relacji tekstowej.

Tagi: , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

"Pozostali zawodnicy nie mieli pojęcia", forsaken wyrzucony z OpTic

Dzisiaj rano esportowy świat obiegła wiadomość, iż Nikhil "forsaken" Kumawat z indyjskiej dywizji OpTic Gaming został złapany na używaniu oprogramowan...