Rekkles
fot. Riot Games

Czy zobaczymy dwie europejskie formacje w półfinałach Worlds? Fnatic powalczy jutro z EDG

Po dzisiejszych niesamowitych emocjach związanych ze zwycięstwem G2 Esports, już jutro będziemy świadkami kolejnej europejsko-chińskiej rywalizacji. O półfinał Worlds 2018 powalczy Fnatic, które zmierzy się z EDward Gaming. Tym razem to reprezentanci EU LCS postrzegani są w roli faworytów.

EDward Gaming vs
10:00
Fnatic

EDward Gaming

Występy w grupie

EDward Gaming, które wywalczyło sobie trzeci chiński slot, gra w tym turnieju od samego początku. Mimo tego, że w fazie Play-In prezentowało się bardzo dobrze, to podczas zmagań grupowych Chińczycy miewali już pewne kłopoty. W pierwszej rundzie bez problemów poradzili sobie kolejno z MAD Teamem oraz Teamem Liquid, jednak w potyczce z kt Rolster nie mieli większych szans. Mimo tego, że w drugim spotkaniu z Koreańczykami Chińczykom udało się ich pokonać, to porażka z Amerykanami zadecydowała o drugim miejscu w grupie. Przez to zawodnicy EDG musieli pogodzić się z graniem na (przynajmniej teoretycznie) lepszych rywali.

Szanse drużyny?

Mimo tego, że w fazie Play-In EDG nie przegrało ani jednej gry, to i tak niewiele to znaczy. Różnica poziomów między drużynami z większych, a mniejszych regionów jest nieco mniejsza, niż w poprzednich latach, ale nadal widoczna. Chińczycy nie byli w stanie powalczyć o pierwsze miejsce z grupy w turnieju głównym i teraz będą musieli zmierzyć się z trudniejszymi rywalami. Wydaje się, że Fnatic powinno zdominować swoich przeciwników na każdej płaszczyźnie. EDG musi wznieść się dosłownie na wyżyny swoich możliwości, aby w jakikolwiek sposób postawić się swoim rywalom.

Fnatic

Zaskakująco dobra dyspozycja

Po losowaniu grup Worlds 2018 wszyscy byliśmy w stanie powiedzieć – drugie miejsce Fnatic w grupie nas zadowoli. Wyniki pierwszej kolejki spotkań potwierdziły tę tezę. Pomiędzy łatwymi zwycięstwami z 100 Thieves oraz G-Rex, Fnatic musiało ulec Invictus Gaming. Mogłoby się wydawać, że formacja reprezentująca LPL w drugim spotkaniu zapewni sobie pierwsze miejsce w grupie, jednak tak się nie stało. Europejczycy doprowadzili do dogrywki, którą także wygrali. Na ogromne słowa uznania zasługuje w tym miejscu Mads „Broxah” Brock-Pedersen, który wspaniale radził sobie w dżungli. Bilans 6-1 w grupie na pewno może nas zadowalać i dzięki niemu możemy pozytywnie patrzeć w przyszłość. Optymizm potęguje fakt, iż IG, które wcześniej przegrało 2 razy z Fnatic, dzisiaj zdołało zwyciężyć 3-2 z mistrzami LCK oraz faworytami tego turnieju, czyli kt Rolster.

Jeśli nie teraz, to nigdy

Lepszego losowania gracze Fnatic nie mogli sobie wymarzyć. 100 Thieves i G-Rex w fazie grupowej, EDG w ćwierćfinale, a po ich stronie drabinki znajdują się także Cloud9 oraz Afreeca Freecs, które wcale nie gra niesamowitej Ligi Legend. Jest to niepowtarzalna szansa dla Martina „Rekklesa” Larssona i spółki, tym bardziej, że zarówno G2 jak i Cloud9 pokazały, że każda drużyna na tych Mistrzostwach Świata jest do pokonania. Graczom Fnatic od kilku lat nie udawało się na Worldsach, a ostatni półfinał w ich wykonaniu miał miejsce 3 lata temu. Nadeszła pora, aby wreszcie się przełamać. Śmiem twierdzić, że lepszej okazji Europejczycy dostać nie mogli i w najbliższym czasie nie dostaną. Mimo, że Chińczyków nie należy lekceważyć, to porażka Rekklesa i spółki w tej konfrontacji będzie ogromnym rozczarowaniem.

Przewidywania redakcji:

Daniel „Uspek” Kasprzycki Jarek „JaroThe3rd” Piłat Mikołaj „rekd” Bryła
1:3 2:3 1:3
Bartosz „Sol” Burchardt Dawid „Dawer” Pątko
1:3 1:3

Jak widać, ogromna część redakcji postawiła na wynik 3:1 dla Fnatic. Nic w tym dziwnego, ponieważ w długiej serii BO5 może zdarzyć się sytuacja, w której lepsza drużyna odda jedną grę słabszej. Jedynie Jarek bardziej wierzy w EDward Gaming, przewidując aż 2 wygrane rozgrywki z ich strony. Prawda jest taka, że Worlds 2018 były do tej pory na tyle zaskakujące, że nie możemy się nawet spodziewać, kto wyjdzie zwycięsko z tej konfrontacji. Jedno jest pewne – będzie to niesamowicie ciekawe i mrożące krew w żyłach widowisko.

VS
DS GD KP KDA EDward Gaming Pozycja Fnatic KDA KP GD DS
18,1% 149 60,1% 5 Ray Bwipo 6,5 52,8% -3 23,6%
15,7% -543 15,7% 6,7 Haro Broxah 11,1 70,6% 774 15,2%
25,1% -99 62,4% 5,9 Scout Caps 5,7 60,8% 356 21,5%
34,1% -159 73,3% 6,5 iBOY Rekkles 13,7 71,3% 479 29,5%
10,7% -279 85,2% 4,1 meiko Hylisang 5,1 72% 300 8,5%
Legenda:
– DS – Procentowy udział w obrażeniach drużyny
– GD – różnica w złocie w 15. minucie
– KP – Procentowy udział w zabójstwach drużyny
– KDA – Współczynnik zabójstw/śmierci/asyst

To spotkanie, jak i wszystkie pozostałe mecze Worlds 2018 możecie obejrzeć tutaj. Całe rozgrywki możecie także śledzić w naszej relacji tekstowej.

Tagi: , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

MATTH oficjalnie kończy karierę

Mateusz „MATTH” Prymas, jeden z najbardziej znanych graczy polskiej profesjonalnej sceny Overwatch, kończy karierę. O swojej decyzji MATTH poinformowa...