Rozkład wieku w profesjonalnym Counter-Strike’u

Nie od dziś znawcy światowego Counter-Strike’a, a zresztą nie tylko, bo i także wielu innych gier, próbują dojść do porozumienia i znalezienia odpowiedzi na pytanie: w jakim wieku profesjonalni gracze osiągają szczyt swoich możliwości. Nieco z innej strony temat poruszył nawet na łamach naszego portalu Dawid Pątko w jednej z części swojej piątkowej serii, w której zastanawiał się „Jak długo esportowiec może być efektywny?„.

Z pomocą w rozwiązaniu sporu może przyjść grafika udostępniona przez Analytical Gaming. Dotyczy ona wprawdzie tylko światowego Counter-Strike’a, ale wydaje się, że może znaleźć swoje odzwierciedlenie także w innych tytułach. Statystyki są jednak bezwzględne. W czołowej „30” rankingu HLTV znajdziemy maksymalnie 31-letnich graczy. Granica ta, biorąc pod uwagę całą profesjonalną scenę, wydłuża się o zaledwie jeden rok. Oczywiście kandydata na najstarszego zawodnika w stawce nie trzeba daleko szukać. Chodzi naturalnie o Wiktora „TaZa” Wojtasa – 32-letniego reprezentanta Teamu Kinguin, który choć najlepsze lata ma już za sobą, w opinii wielu przeżywa właśnie swoją drugą młodość.

Zaskoczeniem może być obecność aż trzech graczy w wieku zaledwie 16 lat wśród najlepszych 30 zespołów na świecie. Mimo swojego niezwykle młodego wieku postaci takie jak: Jere „sergej” Salo, Ludvig „Brollan” Brolin oraz Jason „neptune” Tran nie są już absolutnie anonimowe w świecie Counter-Strike’a. Ba, Brollan i jego Fnatic to przecież dziewiąta ekipa ostatniego notowania prestiżowego rankingu portalu HLTV, a cała trójka wraz ze swoimi składami mieści się w najlepszej „20”. Zresztą do bram światowej elity puka przecież między innymi utalentowany 16-letni David „frozen” Čerňanský, który występuje pod banderą GUNRUNNERS.

By na dobre określić idealny wiek dla zawodowego gracza, warto posłużyć się wartością średnią. Dla całej profesjonalnej sceny CS:GO wynosi ona 22,8 lat, z kolei biorąc pod uwagę tylko czołową „30” rankingu HLTV średnia ta zwiększy się o zaledwie 0,4. Potwierdza to także mediana powyższego rozkładu wieku, bowiem wśród najlepszych zespołów najczęściej znajdziemy graczy urodzonych w 1995 roku, a więc mających obecnie 23 lata. Grupę pościgową tworzą z kolei 20-latkowie, a nieco w tyle zostają 24-letni strzelcy.

Dużo wskazuje jednak, że w miarę upływu czasu wykres wieku profesjonalnych graczy może uleć sporym zmianom. Z pewnością wiele organizacji należących do ścisłej czołówki postawi na młode pokolenie, ale z pewnością przykłady TaZa i innych weteranów, mogą skłonić włodarzy do uplasowania doświadczenia wyżej w hierarchii niż młodzieńczą fantazję.

Tagi: , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Razer HyperSense tworzy nowy poziom wykorzystywania zmysłu dotyku w grach

Firma Razer, wiodąca marka lifestylowa dla graczy, ogłosiła Razer HyperSense – ekosystem urządzeń wyposażonych w technologię haptyczną, zaprojektowany...