fot. Katowice

IEM Katowice i ESL One Katowice – praktyczny poradnik kibica

Przed nami finały ESL One Katowice i Intel Extreme Masters oraz targi IEM Expo. Specjalnie dla odwiedzających te wydarzenia osób przygotowaliśmy praktyczny poradnik, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje, które przydadzą się odwiedzającym stolicę Górnego Śląska.

Gdzie się kierować?

Cała impreza będzie mieć miejsce w katowickim Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Pierwsze miejsce zlokalizowane jest przy Alei Korfantego 35, natomiast MCK umiejscowione jest przy placu Sławika i Antalla 1.

Podczas rozgrywek mających miejsce od 20 do 24 lutego rozkład wejść się delikatnie zmieni. Osoby mające wejściówki na Fazę Nowych Pretendentów dostaną się do Spodka wejściem A w MCK. Z kolei posiadacze biletów wczesnego wstępu na turniej ESL One będą musieli się udać do wejścia nr 7 w Spodku. Fani z biletami premium zameldują się na imprezie korzystając z bramy nr 1.

Tydzień później, gdy rozgrywki w Dotę 2 będą już przeszłością, na teren wydarzenia dostaniesz się tak samo jak podczas ubiegłorocznych finałów Intel Extreme Masters – ponownie osoby z wejściówkami wczesnego wstępu odwiedzą turniej korzystając drzwi nr 7, a osoby, które wykupiły karnet premium – z bramy nr 1 w Spodku.

Przez dwa tygodnie dla posiadaczy biletów premium zostanie udostępniony również tunel łączący Spodek z Międzynarodowym Centrum Kongresowym, co znacząco ułatwi komunikację między dwoma obiektami i uchroni przed staniem w kolejkach.

Co zabrać ze sobą na IEM?

Oczywistością jest, że na IEM-a trzeba zabrać telefon. Ten posłuży nie tylko do komunikacji ze znajomymi czy korzystania z mediów społecznościowych, ale także pozwoli na zrobienie sobie zdjęcia z graczem bądź influencerem.  Jeśli zamierzasz spędzić w arenie cały dzień zaopatrz się również w powerbank, który wspomoże cię, gdy wskaźnik poziomu baterii zaświeci się na czerwono. W końcu to nic przyjemnego siedzieć przez kilka godzin z rozładowanym telefonem.

Jeśli zależy ci na wygodzie – weź plecak. Pamiętaj tylko, że maksymalne dopuszczalne wymiary bagażu wynoszą 55 x 25 x 40 cm. Gdy będzie on większy, będziesz musiał zostawić go w depozycie, co wiąże się z opłatą 20 złotych. Do plecaka spakuj portfel ze środkami, które uznasz za odpowiednie. Nawet jeśli nie planujesz wydawać pieniędzy, możesz zgłodnieć lub nagle zobaczysz gadżet bądź sprzęt na promocji.

Jesteś kibicem i chcesz zdobyć autografy? Weź zeszyt i marker! Podczas turnieju będą odbywać się sesje, w których będzie możliwość zgarnięcia podpisów twoich ulubionych zawodników. Szczegółowe informacje na ten temat będą pojawiać się podczas zawodów.

Czego nie można wnosić do Spodka i MCK?

Na teren imprezy nie można wnosić broni palnej, ostrych narzędzi, materiałów wybuchowych oraz świec dymnych. Ponadto zakazane jest posiadanie wyrobów alkoholowych, a także środków odurzających i psychotropowych. Niedozwolone jest również wnoszenie materiałów rasistowskich, ksenofobicznych i propagandowych oraz plakatów, ulotek, agitacji politycznej i innych działań reklamowych. Bez zgody organizatora nie ma również możliwości wniesienia flag, transparentów oraz urządzeń emitujących dźwięk. Ochrona nie pozwoli również dostać się na teren wydarzenia ze zwierzętami. Istnieją również ograniczenia dotyczące wnoszenia na teren zawodów wszelkich plecaków, o których wcześniej wspominaliśmy. Ponadto na teren imprezy można zabrać tylko 0,5 litra wody w plastikowej, odkręconej butelce.

O której godzinie dostanę się do Spodka i MCK?

W trakcie pierwszych dwóch dni rozgrywek Fazy Nowych Legend, bramy dla wszystkich chętnych zostaną otwarte o 10:30. Od 22 do 24 lutego posiadacze biletów dostaną się do Spodka i MCK już o 9:00, natomiast osoby ich nie posiadające będą musiały zaczekać co najmniej do 11:00.

Drugi otwarty dla publiczności tydzień rozpocznie się 28 lutego, kiedy obsługa zacznie wpuszczać właścicieli wejściówek o 13:30. Równo godzinę później wejdą wszyscy pozostali kibice. W dniach 1-3 marca na teren imprezy będzie można się już dostać o 9:30 – pod warunkiem, że posiada się bilet. Reszta osób dostanie się do Spodka i MCK po 11:00.

Należy również zaznaczyć, że 20, 21 i 28 lutego IEM Expo będzie nieczynne. Ponadto mogą wystąpić kolejki, w których czas oczekiwania na wejście na teren obiektu może przekroczyć kilka godzin.

Jak się nie zgubić podczas wydarzenia?

Dla w pełni komfortowego zwiedzania dobre może być wydrukowanie sobie lub zapisanie na komórkę mapki Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w szczególności jeśli planujesz również odwiedzić część targową. Dzięki temu rozwiązaniu, gdy będziesz chciał szybko odwiedzić dane stoisko, nie będziesz musiał błądzić w jego poszukiwaniu po całej hali wystawowej. Co więcej, zwykle na mapie umieszczone są punkty, w których można kupić jedzenie, co szczególnie spodoba się osobom, które nie mają biletów i po opuszczeniu terenu imprezy musiałyby stać w gigantycznej kolejce.

Jak dojechać na IEM?

Jeśli nie mieszkasz w Katowicach lub okolicach, bardzo możliwe, że pierwszy krok w mieście postawisz na dworcu autobusowym lub PKP. Dzięki rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej będziesz mógł w kilka minut dostać się w okolice wydarzenia. Jeśli jesteś bardziej wymagający – również nie będzie problemu – w stolicy województwa śląskiego obecny jest UBER, MyTaxi i wiele innych korporacji taksówkarskich.

Dojazd z dworca PKP

Z dworca do Spodka najłatwiej dostać się tramwajem. Do pojazdu linii 13 należy wsiąść na przystanku Katowice Dworzec PKP na stanowisku 2t i po przejechaniu dwóch stacji wysiąść na Katowice Rondo. Podróż zajmie około czterech minut.

Dojazd z dworca autobusowego

W celu dojazdu na teren wydarzenia należy wejść na przystanku Katowice Dworzec do autobusu linii 950 i wysiąść na drugiej stacji. Spodek i MCK będzie znajdować się w promieniu 300 metrów.

Można również na Katowice św. Jana wsiąść do tramwaju linii 11 i wysiąść na przystanku Katowice Rondo, z którego do terenu imprezy jest już bardzo blisko.

Ceny komunikacji miejskiej

W Katowicach mamy do czynienia z trzema strefami komunikacji miejskiej. Bilety zakupione w ramach pierwszej z nich uprawniają do jednorazowego przejazdu w granicach jednego miasta lub do jazdy przez 20 minut od momentu skasowania (z możliwością przesiadek). Drugą strefę wybierzesz jeśli będziesz chciał przebywać w komunikacji miejskiej przez 40 minut albo gdy będziesz przemieszczał się jednym kursem w obrębie dwóch sąsiadujących ze sobą miejscowości. Z kolei ostatnią, gdy podróż zajmie ci około 90 minut, albo będziesz chciał skorzystać z przejazdu jednorazowego w trzech lub większej liczbie miast.

Ceny biletów zakupionych w punktach sprzedaży, automatach biletowych, w tym SADK oraz u kierującego pojazdem są wyższe od tych nabytych przez telefon. Warto skorzystać na przykład z aplikacji SkyCash lub JakDojadę.

Strefa Ceny w punktach sprzedaży Ceny w aplikacji mobilnej
Normalny Ulgowy Opłata za przewóz bagaży Normalny Ulgowy Opłata za przewóz bagaży
1. 3,20 zł 1,60 zł 3,20 zł 3,00 zł 1,50 zł 3,00 zł
2. 3,80 zł 1,90 zł 3,60 zł 1,90 zł
3. 4,80 zł 2,40 zł 4,40 zł 2,20 zł

Co warto zobaczyć w Katowicach?

Prócz Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w stolicy Górnego Śląska jest jeszcze wiele innych miejsc wartych odwiedzenia. Warto odwiedzić między innymi osiedle Nikiszowiec, które zostało zaprojektowane i stworzone w latach 1908-1919. Wędrówka po nim pozwoli Ci przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, do czasów kiedy jeszcze w Katowicach dominowało górnictwo. Centralną część dzielnicy tworzą Plac Wyzwolenia i stojący przy nim kościół św. Anny. Druga wymieniona budowla jest zarazem najbardziej okazałym budynkiem Nikoszowca. Odbywają się tam również koncerty muzyki organowej. Uwagę można zwrócić również na oryginalne górnicze osiedle złożone z dziewięciu trzypiętrowych bloków z czerwonej cegły.

Kolejną ciekawostką w stolicy województwa śląskiego jest Giszowiec – również unikatowa górnicza dzielnica. Powstała w przeciągu 1906-1909 dla robotników pracujących w zakładach Giesches Erben i górników z kopalni Giesche. Sporo zabytków nie przetrwało niestety do naszych czasów, lecz sam obszar jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla zwiedzających Nikiszowiec, ponieważ jest przykładem miejsca zbudowanego w innym stylu.

Jeśli jesteś entuzjastą muzeów również znajdziesz coś dla siebie! W Katowicach funkcjonuje Muzeum Śląskie, gdzie znajduje się multum wystaw. Będziesz miał szansę zobaczyć Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, galerię polskiej sztuki 1800 – 1945, laboratorium przestrzeni teatralnej i wiele wiele innych fascynujących ekspozycji. Wszystko to w cenie 24 złotych za bilet normalny i 16 zł za ulgowy.

Wielbiciele natury również nie będą mogli się znudzić. Warta odwiedzenia jest Dolina Trzech Stawów o powierzchni 86 hektarów, z czego 9 zajmuje woda. Nazwa tego parku i kompleksu rozrywkowo-sportowego wzięła się od trzech umieszczonych w nazwie zbiorników wodnych. W tym miejscu można zaobserwować wiele żerujących gatunków ptactwa oraz kilka chronionych gatunków roślin i płazów.

Gdy mowa o przyrodzie, nie sposób nie wspomnieć Parku im. Tadeusza Kościuszki, który jest największym tego typu obiektem w granicach administracyjnych miasta. Na powierzchni 72 hektarów znajduje się między innymi jedyna w naszym kraju wieża spadochronowa, czy kościół św. Michała Archanioła. Fani dwóch kółek natomiast z pewnością ucieszą się ze znajdującej się nieopodal stacji rowerów miejskich.

Jeżeli rozmiary poprzednich dwóch miejscówek wydają ci się imponujące, zobacz Park Śląski. Jego całkowita powierzchnia wynosi 620 hektarów, co czyni go jednym z największych rezerwatów miejskich na kontynencie. W jego granicach umiejscowione jest Śląskie ZOO, Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko będące najstarszym parkiem rozrywki w Polsce, Stadion Śląski, park linowy czy nawet kolejka linowa Elka. W pobliżu znajduje się też Planetarium Śląskie, będące obecnie w renowacji, a warto zauważyć, że wszystko wymienione w tym akapicie to tylko ułamek czekających na ludzi atrakcji.

Gdzie można zjeść smaczny posiłek?

Wraz ze wzrostem aktywności, rośnie również zużycie kalorii. Te można oczywiście łatwo uzupełnić w znanych fastfoodach czy kupując produkty z Food Tracków na IEM-ie, lecz na terenie Katowic znajduje się jeszcze sporo obiektów polecanych przez redakcję Cybersport.pl. Jednymi z takich lokali są Mad Mick i Pasibus, gdzie znajdziecie spory wybór burgerów.

Dobrym wyborem będą też odwiedziny Len Arte – restauracji, gdzie każdy może spróbować specjałów rodem z Włoch. Fani zup zadowolą się wizytą w Okiem i Brzuchem, a w Bistro Polonia znajdziecie zarówno śniadania, jak i dania główne. W recenzjach dobrze wypada również kawiarnia Kafej, a wielbiciele dobrego kebaba będą zadowoleni odwiedzinami w Amir Kebabie. Jeśli już jesteśmy przy tym dziale kuchni tureckiej, to jeśli zależy ci na rozmiarze, wstąp do Quebab Factory, gdzie za 16 złotych otrzymasz wielkiego kebaba.

Wracając do kanapek, zachęcamy do wizyty w Bułkęs, podczas gdy wegetarianie znajdą sobie coś dla siebie w Dobrej Karmie. Osobiście mogę też zarekomendować restaurację Pod Drewnianym Bocianem, w menu której znajdziesz szeroki wybór pizz i obiadów.

Gdzie można iść na imprezę?

Z racji wielkości miasta, w Katowicach funkcjonuje sporo klubów i pubów. Nasi redaktorzy polecają między innymi Rajzefiber czy Bavitto. W stolicy Śląska znajdziemy również lokal dla graczy i to z prawdziwego zdarzenia. To w tym miejscu miejsce mają nieoficjalne afterparty po takich imprezach jak IEM czy ESL One Katowice. Miejscówka została urządzona w stylu ściśle związanym z grami komputerowymi, a odwiedzający mają możliwość zagrania w kilka klasyków.

Bardzo dobre opinie zbiera też COOLER Food & Club, wyróżniony został również pub KATO. Dobrym miejscem do odwiedzenia jest również Ambasada Katowice. Kolejnym i zarazem ostatnim wyróżnianym przez nas lokalem jest Browariat, często zachwalany w sprawozdaniach z wycieczek do Katowic. Znajduje się tam ogromny wybór wyśmienitych piw rzemieślniczych.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Nowe pojazdy i pistolet na flary – aktualizacja #26 już na serwerach testowych PUBG

Na serwerach testowych PlayerUnknown's Battlegrounds pojawiła się najnowsza aktualizacja, która już niebawem będzie dostępna także w oficjalnym klienc...