LEC 2019 Spring Finals
fot. Riot Games

2,6 miliona dolarów. Tyle Rotterdam zarobił na finałach LEC

Riot Games opublikowało oficjalne statystyki z finałów League of Legends European Championship. Finały LEC odbyły się w Rotterdamie, a twórcy popularnego LoL-a pochwalili się przychodami, jakie wydarzenie wygenerowała dla miasta. Mowa tutaj o 2,6 milionów dolarów, które zasiliły ekonomię Rotterdamu w przeciągu zaledwie dwóch dni. Samo miasto wygrało w specjalnym plebiscycie jako gospodarz finałów, pokonując przy okazji ponad 40 innych miast.

Statystyki pochodzą z ankiet ze strony Riot Games, które firma rozesłała uczestnikom eventu, który odbył się 13-14 kwietnia 2019 roku. Zgodnie z jej wynikami, na finałach LEC 87% gości przyjechało spoza Rotterdamu, i to z takich krajów jak Chiny, Korea Południowa czy Peru. Według tych samych statystyk każdy z uczestników wydarzenia wydawał średnio 56 dolarów dziennie gdy przebywał w mieście. Amerykańskie studio podkreśla także w oficjalnych wypowiedziach „niezaprzeczalny wpływ esportu na ekonomię miast, gdzie wydarzenia esportowe osiągają o wiele lepsze wyniki od tradycyjnych wydarzeń sportowych tego samego rozmiaru”.

Finansowy sukces finałów LEC jest również efektem współpracy z wieloma znanymi markami. Są to między innymi Logitech G, Kia Motors, Footlocker, Beko, Alienware czy Mastercard. W Ahoy Arenie w Rotterdamie Riot Games przygotowało specjalną strefę ze stoiskami dla fanów i drużyn, w której pojawili się także sponsorzy, którzy promowali się na różne sposoby. Niektórzy z nich oferowali darmowe strzyżenie bądź… grę w podchody dla osób odwiedzających stoiska. Firmy, które zdecydowały się pojawić w Rotterdamie to Shell, Alienware, Kia Motors, GoDaddy, Logitech czy duńskie Sanquin.

Od 2018 roku Riot stworzył system miast „hostów”, które ubiegają się w specjalnym plebiscycie o zostanie gospodarzem finałów LEC. W tym roku poza Rotterdamem rozegrają się jeszcze jedne finały najbardziej prestiżowej ligi w Europie. Kolejnym miejscem, w którym Riot zorganizuje finały LEC są Ateny. Odbędą się one w dniach 7-8 września, a bilety na to wydarzenie można zakupić w tym miejscu.

Tagi: , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Hossa Esport: Liquid x Marvel, x-kom AGO x Wolt, Mercedes x Noblechairs

Esport to nie tylko rywalizacja na serwerze, kolejne turnieje, sukcesy i porażki sprotowe. To także biznes. Biznes, bez którego elektroniczne zmagania...