Komunikat, który zaognił sytuację

Jak przyznali przedstawiciele GIRLGAMER, "polska federacja niestety nie wyraziła zainteresowania uczestnictwem w zawodach w tym roku". Nietrudno się domyślić, że takie wytłumaczenie nie spotkało się ze zbytnim zadowoleniem zawodniczek, które momentalnie zwróciły się do krajowego członka IESF-u, czyli Esports Association. Niemniej jego odpowiedź bynajmniej nie poprawiła sytuacji. – Tym, co zawsze bardzo podobało nam się w esporcie, jest realny brak granic i barier – fizyczne różnice, czy np. bardzo wiele dysfunkcji ruchowych uniemożliwiających „tradycyjną” rywalizację schodzą na dalszy plan. Nie chcemy, żeby w trakcie organizowanych przez nas rozgrywek czy eliminacji coś innego oprócz poziomu sportowego i zasad fair play miało znaczenie. Najważniejsza dla nas jest zdrowa i sprawiedliwa rywalizacja, a nie to, jakiego ktoś jest wyznania, z jaką płcią się identyfikuje czy jakiego koloru włosy posiada. [...] Zarzut, że jako ESA zabroniliśmy udziału w turnieju GIRLGAMER Esports Festival pewnej drużynie, jest absurdalny i wykracza poza zakres naszych kompetencji – napisano w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Posypanie głowy popiołem i otwarcie zapisów!

Mimo to graczki z Polski nie zamierzały się poddać i nadal głośno wyrażały potrzebę udziału polskiej reprezentacji w mistrzowskiej imprezie. Ba, w ich działania włączył się nawet Jarosław "pashaBiceps" Jarząbkowski, który osobiście apelował do GIRLGAMER, by ci zezwolili na występ reprezentantkom naszego kraju. – Hej, GIRLGAMER, jest cokolwiek, co mogę zrobić, żeby polskie dziewczyny CS:GO zagrały na waszym evencie? Polska to Counter-Strike, a Counter-Strike to Polska. Esports Association, tak myślę, że sami sobie strzelacie heady – zauważył mistrz świata z 2014 roku. Koniec końców presja okazała się skuteczna, bo po zaledwie trzech dniach przedstawiciele polskiej federacji esportu ogłosili wieść, na którą wszyscy czekali. Polki będą mogły jednak przystąpić do eliminacji do Narodowej Drużyny Esportu, która będzie reprezentować nasz kraj podczas IESF Female World Esports Championship 2022! Zapisy już ruszyły i prowadzone są pod tym adresem.

– Esportowa społeczność jest dla nas najważniejsza i mamy świadomość, że sporą jej część tworzą kobiety. Wierzymy, że esport to przestrzeń dla wszystkich pasjonatów. Niezależnie od płci, chcemy propagować i rozwijać rozwój naszej branży, a przede wszystkim wspierać wszystkich graczy na takich samych zasadach. Jako największe w Polsce stowarzyszenie esportowe, zdajemy sobie sprawę, że naszym obowiązkiem jest jednoczyć zawodników, a nie budować między nimi podziały. Przyznajemy jednak, że nasza ostatnia komunikacja nie zaadresowała problemu we właściwy sposób – zdecydowanie brakowało w niej kobiecej perspektywy. Chcąc jak najszybciej uczyć się na błędach, podjęliśmy szereg rozmów z osobami zaangażowanymi w branżę, by wspólnie dojść do wniosków rozwiązujących nasze wcześniejsze zaniedbania. Liczymy, że dialog i wspólne działania pomogą w rozwoju całej kobiecej sceny. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli być bliżej naszej społeczności i odpowiadać na jej potrzeby – zapewnili przedstawiciele Esports Association.