W oczekiwaniu na najważniejszy turniej października (przynajmniej na scenie Dota) przybliżyliśmy Wam jego uczestników, a także okoliczności w jakich do Hamburga się dostali. Mimo iż będzie to dopiero pierwszy turniej klasy Major z marką ESL w nazwie, historia tego eventu jest znacznie bogatsza, niż wielu fanom sztandarowej gry Valve mogłoby się wydawać.

Co ciekawe, pierwsze duże turnieje Dota 2 organizowane pod szyldem ESL, będące jednocześnie prekursorem późniejszych ESL One, zostały rozegrane w Polsce! Tak jest, w 2013 roku, o czym zapewne większość z Was nie wie/nie pamięta, w naszym kraju aż trzykrotnie gościliśmy najlepsze drużyny Dota. Sama gra wygląda wtedy zdecydowanie inaczej niż obecnie, a co dopiero jej esportowa scena. Owe turnieje nosiły wówczas nazwę ESL Major Series One, były sponsorowane przez Raid Call, a ich pula nagród oscylowała w okolicach 35 000 dolarów, co cztery lata temu było sumą nie do pogardzenia. W tym miejscu warto przypomnieć, że najbliższy turniej tej serii to 1 000 000 dolarów w gotówce - wzrost iście gigantyczny.

Przełomowym dla serii okazał się rok 2014, kiedy to zorganizowano pierwszy turniej oficjalnie nazwany ESL One. Impreza rozgrywana we Frankfurcie była sporym krokiem naprzód w dziejach marki. Po raz pierwszy w historii event ten odbył się na stadionie piłkarskim - Commerzbark Arena - zdolnym pomieścić ponad 52 000 osób. Oczywiście wydarzenie to nie zebrało aż tylu fanów, ale fakt rozgrywania esportowych rozgrywek na arenie piłkarskich zmagań dobrze obrazuje drogę jaką przebyły gry wideo w ostatnich latach oraz jak dynamicznie rozwinęła się esportowa scena Dota 2. Zdecydowanie powiększyła się również pula nagród - tym razem osiem zespołów z całego świata walczyło o 150 000 dolarów zagwarantowane przez organizatorów, plus dodatkowe 60 900 dolarów, które dołożyli fani poprzez kupno przedmiotów bezpośrednio w kliencie gry.

Pierwszym w historii zwycięzcą ESL One okazało się chińskie Invictus Gaming, które w wielkim finale pokonało Evil Geniuses, inkasując tym samym ponad 80  000 dolarów. Ci ostatni zresztą z pewnością dość mieszanie wspominają swoje udziały w kolejnych zmaganiach ESL One - EG udało się dotrzeć do finału trzech kolejnych przystanków, by trzykrotnie zająć w nich drugie miejsce.

Gdzie w takim razie odbywały się kolejne edycje turnieju? ESL One zagościło łącznie na trzech kontynentach - na żywo swoich ulubieńców mogli oglądać fani w Nowym Yorku (dwukrotnie), Manili oraz wspomnianym na samym początku Frankfurcie (który jako jedyny gościł turniej aż trzykrotnie - co roku, aż do teraz). Dodatkowo, w tym roku po raz pierwszy impreza odbyła się w Genting, które znajduje się w Malezji. To miejsce bardzo egzotyczne, ale mogące poszczycić się ogromną rzeszą fanów Dota (dla przykładu - jedna z popularniejszych drużyn regionu - Mineski Dota (https://www.facebook.com/mineskidota/) ma ponad półtora miliona fanów na Facebooku!).

Nadchodzący Major w Hamburgu będzie kolejnym przystankiem serii, który odbędzie się w Niemczech i jednocześnie pierwszym turniejem rozgrywanym w "najładniejszym niemieckim mieście" (https://www.youtube.com/watch?v=bdTo6TOmcsM). Dodatkowo będzie to pierwszy ESL One o tak wysokiej randze i z tak dużą pulą nagród. Top 4 turnieju podzieli między sobą lwią część z miliona dolarów i aż 1500 pro punktów, co na dobre rozpocznie wyścig do przyszłorocznego TI. Już teraz wiemy, że ESL zorganizuje jeszcze co najmniej trzy imprezy w nadchodzącym sezonie - parę dni temu ogłoszono, że następną będzie kolejny ESL One,  który po raz kolejny zawita w Genting - tym razem jako Minor - a już miesiąc później, końcem lutego odbędzie się kolejny Major. Będzie się działo!

-

ESL One transmitowane będzie z polskim komentarzem. Podczas transmisji pojawią się Adam „Shiru” Półtorak z portalu dota2.pl, od lat zajmujący się Dota 2 manager Teamu Kinguin Michał „mr0” Jackowski oraz jeden z zawodników Kinguin, czyli Paweł „Patos” Naruszewicz. Stream dostępny będzie pod tym adresem.

Autor: Jakub Szczotka