Dziś o godzinie 20:00 czasu polskiego rozpoczną się zmagania w kolejnym tegorocznym turnieju z cyklu World Championship Series. Ponownie najlepsi zawodnicy spoza regionu koreańskiego będą rywalizować o ponad 100 000 dolarów oraz cenne punkty rankingowe. Wśród uczestników znalazło się pięciu Polaków: Artur "Nerchio" Bloch, Mikołaj "Elazer" Ogonowski, Grzegorz "MaNa" Komincz, Piotr "souL" Walukiewicz i Szymon "Ziggy" Filipek.

Tym razem żaden z reprezentantów Polski nie awansował bezpośrednio do trzeciej fazy grupowej. Ani jednemu z nich nie powiodło się w kwalifikacjach online, co zdarzyło się po raz pierwszy od wprowadzenia nowego systemu WCS. Oznacza to, że cała piątka będzie musiała rozegrać dodatkowe spotkania, w których raczej nie powinni mieć zbyt dużych problemów aż do trzeciego etapu. Jest to jednak dodatkowe obciążenie dla organizmu po długiej i męczącej podróży do Teksasu.

Poza piątką Polaków w Austin wystąpią m.in. lider światowego rankingu – Serral, najwyżej punktujący zawodnik poprzedniego sezonu – Neeb, czy ShoWTimE, Scarlett, SpeCial, uThermal czy TRUE. Zwycięzca turnieju otrzyma 20 000 dolarów i, co być może ważniejsze, gwarancję udziału w tegorocznym WCS Global Finals. Jeśli jednak ponownie triumfuje Serral, który wcześniej wygrał WCS Leipzig, slot przepadnie i zostanie uzupełniony pod koniec sezonu przez kolejną osobę w klasyfikacji generalnej.

WCS Austin, podobnie jak inne turnieje z tego cyklu, podzielony będzie na trzy etapy grupowe i play-offy z udziałem szesnastu najlepszych zawodników. Rozgrywki grupowe odbędą się w całości 1 czerwca, zaś na kolejne dwa dni zaplanowano fazę pucharową w systemie Single Elimination.  Mecze z udziałem Polaków będzie można oglądać m.in. na kanale IndyStarCraft.