Mistrzostwa WCS Austin już teraz można uznać za największy sukces Polaków od dłuższego czasu. Aż trzech naszych rodaków znalazło się w ćwierćfinałach turnieju StarCraft 2, którego pula nagród przekracza 100 000 dolarów. Dokonali tego Artur "Nerchio" Bloch, Grzegorz "MaNa" Komincz i Mikołaj "Elazer" Ogonowski. Udało im się tego dokonać, choć żaden z Polaków nie zakwalifikował się do tych zawodów w eliminacjach online i każdy z nich musiał zaczynać od pierwszej fazy grupowej. Już dziś odbędą się wszystkie mecze decydującej fazy playoffów i dowiemy się, kto sięgnie po tytuł mistrzowski.

Wszystkie trzy fazy grupowe obyły się bez większych niespodzianek, ale niektóre wyniki mogły zaskoczyć. Niestety Szymon "Ziggy" Filipek odpadł już po rozegraniu trzech meczów. Piotr "souL" Walukiewicz pokonał zaś Elazera już w pierwszej fazie grupowej, choć nie miało to większego znaczenia w kontekście awansu z grupy. Rundę później souL znowu zaskoczył pokonując MaNę, jednak i on bez problemu znalazł się w kolejnym etapie. Wtedy jednak z czterech Polaków ostało się tylko trzech, gdyż souL, mimo świetnych wyników we wcześniejszych rundach, został wyeliminowany z dalszej gry.

W playoffach Polacy trafili na mirrory. Nerchio musiał zmierzyć się ze Scarlett, która historycznie ma lepsze wyniki w bezpośrednich starciach. Zawodnik Red Bulla zdeklasował jednak Kanadyjkę, która nie dość, że popełniała dość proste błędy, to sprawiała wrażenie kiepsko przygotowanej mentalnie, gdyż nie sprawiała wrażenia zbyt zmotywowanej do walki. Wielką niespodzianką było zwycięstwo MaNy nad najwyżej punktującym zawodnikiem zeszłego sezonu, Neebem. Amerykanin nie znalazł odpowiedzi na żadną z taktyk Polaka, który po raz pierwszy od prawie trzech lat znalazł się w gronie ćwierćfinalistów dużego turnieju. Równie gładkie zwycięstwo zaliczył Elazer, któremu TLO nie stawiał większego oporu. Wszystkie trzy mecze reprezentantów Polski zakończyły się obiecującym na przyszłość wynikiem 3:0.

Pary ćwierćfinałowe:

  • Serral vs. HeRoMaRinE
  • Lambo vs. Nerchio
  • MaNa vs. Snute
  • Elazer vs. SpeCial

Ćwierćfinały WCS Austin rozpoczną się już dziś o godzinie 18:00 czasu polskiego. Rozgrywki będzie można śledzić m.in. na polskojęzycznych kanałach ESL.TV Polska i IndyStarCraft.