Pierwszy z Minorów w Londynie – ten dla drużyn z obu Ameryk, jeszcze się nie zakończył, a my powoli przenosimy nasz wzrok na turniej dla zespołów ze Wspólnoty Niepodległych Państw. CIS Minor Championship London, bo tak brzmi jego pełna nazwa, rozpoczyna się już dzisiaj i potrwa do piątku. W akcji zobaczymy wyjątkowo nie osiem, a siedem drużyn, a wynika to z prostej, znanej wszystkim przyczyny – problemów z uzyskaniem wiz.

Tym razem największe utrapienie graczy z Europy Wschodniej wyeliminowało z gry reprezentantów białoruskiego Nemiga Gaming. Oprócz tego, choć nie w całości, ucierpiały także PLINK-TECH oraz Monolith Gaming. I chociaż stawka rozgrywek wyraźnie zubożała, to przed nami i tak niezwykle ciekawe zmagania. O awans na wrześniowego Majora w Londynie powalczą między innymi Hell Raisers, AVANGAR oraz Team Spirit. Zanim jednak w ruch pójdą karabiny, przyjrzyjmy się bliżej wszystkim uczestnikom.

HellRaisers

W przeszłości organizację HellRaisers na Majorze widzieliśmy już pięciokrotnie, chociaż smak turnieju współorganizowanego przez Valve zna tylko trójka obecnych graczy. Teraz Kirill "ANGE1" Karasiow przy wsparciu młodych zdolnych Özgüra "woxica" Ekera oraz Issy "ISSYY" Murada będzie chciał przywrócić dawny blask swojej ekipy. Zadanie to nie będzie należało do najtrudniejszych, bowiem triumfatorzy zamkniętych kwalifikacji do Minora mogą być bez cienia wątpliwości uznani za największych faworytów turnieju, a sytuację ułatwia fakt, że od samego awansu do półfinału dzieli ich tylko jedno zwycięstwo. Wszystko za sprawą absencji wspomnianej wcześniej Nemigi, która pierwotnie miała być oponentem HellRaisers w inauguracyjnym meczu grupowym.
Skład
Kirill „ANGE1” Karasiow Özgür "woxic" Eker
Vladyslav "bondik" Nеchуроrchuk Issa "ISSAA" Murad
Bence "DeadFox" Böröcz Ivan "Johnta" Shevtsov – trener

PLINK-TECH

Zupełnie inaczej jest w przypadku PLINK-TECHU, który do niedawna reprezentował jeszcze barwy HOLLYWOOD. Zespół Alekseya "1uke'a" Zimina stał się ofiarą procesu wizowego i w Londynie wystąpi w osłabionym składzie. Miejsce Artura „DarkS1DE'a” Kravchenki zajmie aktualny zawodnik północnoamerykańskiego boxr, Kristjan „fejtZ” Allsaar. Chociaż Estończyk nie jest anonimowy dla fanów europejskiego Counter-Strike'a, bo możemy go kojarzyć między innymi z występów w HellRaisers, o awans do fazy pucharowej turnieju w stolicy Wielkiej Brytanii będzie bardzo ciężko. Pytanie tylko, na co liczą sami zawodnicy PLINK-TECHU, skoro otrzymali mocny cios jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji?
Skład
Aleksey "1uke" Zimin Kristjan „fejtZ” Allsaar
Roman "rommi" Golubev Rassim "Jyo" Valijev
Danila "redhide" Demidov

pro100

pro100, czyli organizacja za której sterami stoi obecnie między innymi lider Natus Vincere, Danylo "Zeus" Teslenko, powróciła do działalności w połowie 2017 roku. Sama obecność na Minorze to zarówno dla ukraińskiej marki, jak i jej podopiecznych, najważniejszy turniej w ich "nowożytnej" historii. Czy możemy spodziewać się, że zespół Dimy "defa" Lemeschuka wyjdzie z grupy? Owszem, bo o ile HellRaisers jest raczej rywalem z wyższej półki, to osłabiony PLINK-TECH jest jak najbardziej w jego zasięgu. Całe szczęście (dla graczy pro100, rzecz jasna), że do Londynu nie dotarli reprezentanci Nemigi, bo w zamkniętych kwalifikacjach podopieczni Michaela "kiko" Volkova zostali przez nich sprani na kwaśne jabłko. Żal nie skorzystać z takiego prezentu od losu.
Skład
Dima "def" Lemeschuk Ivan "AiyvaN" Semenets
Leonard "kenzor" Volodarchuk Svyatoslav "svyat" Dovbakh
Vadim "Flarich" Karetin Michael "kiko" Volkov – trener

Nemiga Gaming

O naszych sąsiadach zza wschodniej granicy – mając w perspektywie samego Minora – moglibyśmy w ogóle nie pisać, jednak byłoby to sporym nietaktem. Białoruska formacja bardzo dobrze poradziła sobie w zamkniętych eliminacjach, ulegając tylko mocarnemu HellRaisers i wszystko wskazywało na to, że to ona właśnie będzie drugim najsilniejszym zespołem w grupie A. Los, a raczej przepisy wizowe dla obywateli Białorusi, zadecydowały inaczej. Walka o upragnioną przepustkę do Wielkiej Brytanii była długa i nierówna, i ostatecznie zakończyła się porażką. Nemiga będzie wielkim nieobecnym Minora dla drużyn ze Wspólnoty Niepodległych Państw i Roman "roman" Redihin oraz jego koledzy z drużyny obejrzą go wyłącznie na ekranach monitorów. Szkoda.
Skład
Vladimir "ROBO" Neskey Alexander "mds" Rubets
Kirill "hitMouse" Tsarev Slava "fAst" Rubets
Roman "roman" Redihin Yuriy "keep3r" Mikulchik – trener

AVANGAR

AVANGAR pojawiło się na esportowej mapie świata za sprawą triumfu na ubiegłorocznym Minorze w Bukareszcie. Timur "Buster" Tulepov i jego kompani zdobyli przepustkę na zreformowanego Majora ELEAGUE w Bostonie i już w Stanach Zjednoczonych udowodnili, że nie są tylko chłopcami do bicia. Co prawda ich przygoda skończyła się tylko na fazie nowych pretendentów, ale po drodze zdążyli oni pokonać FlipSid3 Tactics oraz Misfits, a to zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Teraz rosyjsko-kazachska ekipa z pewnością będzie chciała powtórzyć ostatni sukces i ponownie zawitać na Majorze, ale zanosi się na to, że nie będzie łatwo. W fazie grupowej czyha między innymi Team Spirit, który okazał się lepszy od AVANGAR w zamkniętym turnieju kwalifikacyjnym.
Skład
Timur "Buster" Tulepov Dmitry "dimasick" Matvienko
Aidyn "KrizzeN" Turlybekov Ali "Jame" Djami
Alexey "Qikert" Golubev Dastan "dastan" Akbaev – trener

forZe

Sporej części osób forZe kojarzyło się z jednym z najbardziej doświadczonych zawodników z Europy Wschodniej, Emilem "kUcheRem" Akhundovem. Jego czasy jednak już przeminęły, a teraz rosyjski zespół stara się przypomnieć o swoim istnieniu. Ostatnie wyniki formacji Dmitriy'a "facecracka" Alekseyeva pozostawiają jednak wiele do życzenia, natomiast sam awans na Minora w Londynie obkupiony był niezwykle wyczerpującą walką w kwalifikacjach. forZe zanotowało rzecz jasna wymagane trzy zwycięstwa, ale po drodze zebrało lanie od grupowych kolegów – AVANGAR oraz Teamu Spirit. O półfinały, jak sami się pewnie możecie domyślać, będzie bardzo trudno.
Skład
Dmitriy "facecrack" Alekseyev Bogdan "xsepower" Chernikov
Andrey "Jerry" Mekhryakov Artyom "malik" Arhipov
Almaz "Almazer" Assadulin Rustam "5TRYK#R" Alimkulov – trener

Monolith Gaming

Monolith Gaming, podobnie jak PLINK-TECH, nie pojawi się w Londynie w podstawowym składzie. Na Minorze zabraknie młodziutkiego Denisa „Kas9k'a” Grishechkina, który – co oczywiste – poległ przy załatwianiu wizy. Kandydatów na jego miejsce było paru, chociaż ostatecznie padło na Łotysza Mareksa „YEKINDARa” Gaļinskisa, który jeszcze niedawno stanowił o sile Elements Pro Gaming. W obliczu tak obsadzonej grupy szanse Monolith są raczej niewielkie i naciąganie rzeczywistości nie ma raczej sensu. Nadzieja umiera jednak ostatnia...
Skład
Alexey „NickelBack” Trofimov Dmitriy „propleh” Senigov
Alexander „spiker” Ivanov Mareks „YEKINDAR” Gaļinskis
Alexey „ub1que” Polivanov Rustam „TsaGa” Tsagolov – trener

Team Spirit

Na koniec triumfator zamkniętych kwalifikacji oraz największy obok HellRaisers faworyt rozgrywek w Londynie. Team Spirit, bo to o nim mowa, ma ogromną chrapkę na pierwszy w historii awans na Majora. Vadim "DavCost" Vasilyev i jego koledzy dali o sobie znać podczas majowego ESEA Global Challenge, gdzie zajęli drugie miejsce, ustępując tylko ostatniej rewelacji ESL One Cologne, czyli BIG. Kiedy zatem, jeśli nie teraz? Reprezentanci Spirit z pewnością zdają sobie sprawę z okazji i zrobią wszystko, by pojawić się w Londynie także we wrześniu. Brak awansu będzie raczej sporym rozczarowaniem.
Skład
Pavel "COLDY" Veklenko Dmitriy "Dima" Bandurka
Dmitry "S0tF1k" Forostyanko Victor "somedieyoung" Orudzhev
Vadim "DavCost" Vasilyev

Minor dla drużyn ze Wspólnoty Niepodległych Państw potrwa od 10 do 13 lipca. Po więcej informacji na temat Minor Championship London 2018 zapraszamy do naszej relacji tekstowej.