Pierwszy dzień zmagań w hiszpańskiej Walencji nie zakończył się po myśli Polaków. Tylko jeden z nich, Artur "Nerchio" Bloch, zdołał przebić się przez fazę grupową i awansować do drabinki finałowej. Zawodnik Red Bulla rywalizację rozpoczynał od samego początku turnieju, gdyż nie udało mu się wcześniej zakwalifikować bezpośrednio do trzeciej fazy grupowej. Z zawodów odpadali kolejno Gerald, ArT, Snoxtar, souL, Elazer i MaNa. Ten ostatni był jedynym zawodnikiem z Polski, który odniósł sukces w internetowych kwalifikacjach, a nawet mimo sensacyjnego występu w Austin (kiedy to zdobył srebro), Protoss nie był w stanie awansować do pierwszej szesnastki.

Od 2016 roku Polacy dominowali turnieje StarCraft 2 w Walencji. Jako pierwszy triumfował Nerchio, a rok później po złoto sięgnął Elazer. Teraz to właśnie mistrz z 2016 roku jest ostatnią nadzieją, na kontynuowanie tego trendu. Nerchio nie ma jednak czystego konta. Już w pierwszej fazie grupowej poniósł pierwszą porażkę. Lepszy okazał się niespełna siedemnastoletni Włoch, Reynor, który obecnie może mówić o życiowej formie. Młody Terran dopiero co wrócił z Korei, gdzie niedawno awansował do drugiej fazy grupowej GSL Code S. Włoch jest w tym momencie jednym z głównych faworytów do zwycięstwa. Nerchio niespodziewanie przegrał także spotkanie z Protossem Hellraiserem, ale po kilkudziesięciu minutach zemścił się za porażkę i wyeliminował Ukraińca z dalszej gry. W swoim ostatnim pojedynku etapu grupowego zawodnik Red Bulla pokonał Koreańczyka TRUE.

Już dzisiaj, około godziny 19:00, Nerchio zmierzy się z Harstemem w Ro16 play-ofów. Jeśli wygra to spotkanie, to zagra ze zwycięzcą meczu Has kontra Kelazhur. W tej samej połowie drabinki znaleźli się Neeb, ShoWTimE, Clem oraz Bly. Znacznie bardziej emocjonująco zapowiadają się mecze pierwszej połowy. W akcji zobaczymy Serrala, Scarlett, Reynora, SpeCiala, HeRoMaRinE, DnS, uThermala oraz Snute'a.

Zwycięzca WCS Valencia otrzyma czek na 20 000 dolarów oraz gwarantowane miejsce w WCS Global Finals, chyba, że trzeci raz z rzędu imprezę z cyklu World Championship Series wygra Serral. Wtedy slot na mistrzostwa świata przepadnie i zostanie przyznany kolejnej osobie z ogólnego rankingu.