Kiedy ktoś porusza temat azjatyckiego Counter-Strike'a, to naszym pierwszym skojarzeniem zapewne będą Chiny i tamtejsze drużyny. Sytuację tą stara się zmienić SCARZ Absolute. Japończycy w pierwszej połowie 2018 roku zaprezentowali się na światowych finałach WESG i StarLadder ImbaTV Invitational w Chongqing. Osiągane rezultaty nie były satysfakcjonujące, ale zdobyte doświadczenie zaprocentowało na azjatyckim Minorze w Londynie. Zawodnicy z Kraju Kwitnącej Wiśni niespodziewanie wygrali swoją grupę i jako pierwsi zameldowali się w fazie pucharowej rywalizacji. W rozmowie z portalem VaKarM.net kapitan zespołu Koji "Laz" Ushida przybliżył wygląd procesu tworzenia drużyny:

– Absolute było zespołem powstałym w 2015 roku, ale w marcu 2017 roku organizacja SCARZ – która działa w wielu innych grach – pozwoliła nam grać zawodowo. Jestem jedynym zawodnikiem z pierwotnego składu, ale od stycznia 2017 nie dokonaliśmy już żadnej roszady – ujawnił. Według dwudziestodwulatka jego rodzima scena nie jest rozwinięta, a sama gra nie cieszy się popularnością. – NiestetyCS:GO nie jest popularny w Japonii. Podam konkretny przykład. Oprócz nas można znaleźć tylko jedną ekipę, która regularnie startuje w zawodach. Istnieje spora grupa zwykłych graczy, ale ciężko określić jak duża, gdyż oni po prostu nie grają w turniejach – przyznał.

Japoński zawodnik odniósł się również do swojego występu na WESG. Jak sam twierdzi, rozgrywki te były pierwszą szansą do spotkania się z drużynami ze światowej czołówki. – To było niesamowite doświadczenie. Finały WESG pozwoliły nam zmierzyć się z najmocniejszymi ekipami na świecie. To był dla nas wyjątkowy i arcyważny turniej. Pierwszy raz graliśmy na tym poziomie – dodał. W Chinach Azjaci nie wygrali nawet mapy, ale postawili opór chociażby szwedzkiemu Fnatic. Trudniejsi rywale sprawiali, że zespół uczył się z meczu na mecz. – Podczas tych spotkań szukałem najlepszego sposobu na pozyskanie jak największej ilości informacji, które pozwoliłyby nam się rozwinąć. Po porażce z Cloud9 zebrałem moich kolegów i wskazałem, co każdy z nas musi poprawić. Efekty widać było już w następnym starciu z Fnatic – zakończył Laz.

SCARZ Absolute jutro w pierwszym meczu fazy play-off azjatyckiego Minora zagra z drugą drużyną grupy B. Po więcej szczegółowych informacji na temat tych rozgrywek zapraszamy do naszej relacji tekstowej.