W ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin poznaliśmy wszystkie cztery drużyny, które pod koniec września pojawią się na MSI Masters Gaming Arena 2018 w Nowym Jorku. W swoich regionalnych kwalifikacjach najlepsze okazały się compLexity Gaming, AVANGAR, 5POWER Gaming oraz Movistar Riders. To właśnie te zespoły mogą szykować się już do występu przed amerykańską publicznością.

Najtrudniejszymi eliminacjami były zdecydowanie rozgrywki po drugiej stronie oceanu, w których zgodnie z oczekiwaniami triumfowało compLexity. Uczestnicy FACEIT Major 2018 na swojej drodze do wielkiego finału pokonali Vision oraz Dignitas, a w decydującym starciu z kwitkiem odprawili eUnited. Co prawda na przestrzeni całych zmagań formacja Petera "stanislawa" Jarguza przegrała dwie mapy, jednak w każdym z trzech pojedynków jej zwycięstwo nie było zagrożone nawet przez chwilę.

Na znacznie mniej przeszkód natrafiło AVANGAR, które bardzo pewnie zwyciężyło w kwalifikacjach dla ekip z regionu CIS. Drużyna Bektiyara "fitcha" Bahytova zdominowała wręcz rywalizację i bez straty mapy rozbiła PEY, MAKEMiSTAKE oraz Syman.

Region Azji i Pacyfiku za ocean wyśle 5POWER Gaming, które kontynuuje dobrą passę po przyzwoitym występie na IEM Shanghai. Skład Weia "shuadapaia" Wanga najpierw minimalnie wygrał z TNC, a następnie wyraźnie pokonał ArkAngel. Na koniec zawodów chińsko-mongolska piątka była górą w wyrównanej batalii z faworyzowanym Flash Gaming.

Wśród ośmiu zespołów biorących udział w europejskich zamkniętych kwalifikacjach znalazły się aż trzy polskie formacje. Niestety los skojarzył naszych rodaków zarówno w ćwierćfinale, jak i półfinale rozgrywek. Dzięki temu po bratobójczych pojedynkach z PACT oraz Atlantic.gg do wielkiego finału dotarło Izako Boars korzystające z pomocy Piotra "morelza" Taterki. Dziki nie zdołały jednak postawić kropki nad "i" i w kluczowym spotkaniu uległy Movistar Riders. Niedawno powstały hiszpański skład Oscara "mixwella" Canellasa ostatecznie triumfował 2:1 i otrzyma szansę debiutu lanowego w nowojorskim Barclays Center.

MSI Masters Gaming Arena odbędzie się między 29 a 30 września. W puli nagród imprezy znajdzie się 60 tysięcy dolarów. Wydarzenie będzie transmitowane na oficjalnym kanale ESL, a komentarz ze wszystkich spotkań zapewnią najlepsi angielskojęzyczni komentatorzy.