Historia pisze się na naszych oczach! Joona "Serral" Sotala okazał się bowiem pierwszym w historii graczem, który przełamał hegemonię zawodników z Korei Południowej i sięgnął po triumf w światowych finałach World Championship Series.

Fin awans na imprezę zapewnił sobie dzięki swojej fantastycznej postawie na przestrzeni całego sezonu, dzięki której zgarnął aż 14090 punktów WCS Circuit. Dość wspomnieć, że drugi pod tym względem Tobias "ShoWTimE" Sieber pochwalić mógł się... 3270 punktami. Tak czy inaczej, reprezentant ENCE bardzo szybko udowodnił, że wcześniejsze sukcesy wcale nie były dziełem przypadku i pokonał m.in. dwukrotnego triumfatora WCS, Kima "sOsa" Yoo. Ostatecznie Sotala przez fazę grupową przebrnął niepokonany.

Kolejną jego ofiarą okazał się być Park "Dark" Ryung Woo, który musiał uznać wyższość 20-latka w ćwierćfinale. Naprawdę ciekawe zrobiło się jednak w kolejnej rundzie play-offów, bowiem w niej Serral trafił na obrońcę mistrzowskiego tytułu, Lee "Rogue'a" Byunga Ryula. Koreańczyk miał co prawda za sobą o wiele słabszy niż przed rokiem sezon, ale i tak uchodził za głównego faworyta. Jakie więc było zaskoczenie, gdy zwycięsko z tego starcia Zergów wyszedł właśnie Sotala, który zatriumfował aż 3:1, stając się tym samym pierwszym graczem spoza Korei Południowej, który wystąpił w wielkim finale WCS Global Finals.

To jednak zawodnikowi z północy Europy nie wystarczyło. W decydującym starciu Fin mierzyć się musiał z Kimem "Statsem" Dae Yeobem i bardzo szybko wyszedł z nim na aż trzypunktowe prowadzenie! Koreańczyk odpowiedział dopiero w czwartej potyczce, by potem zbliżyć się do przeciwnika ze Starego Kontynentu na odległość zaledwie jednego oczka. Niemniej ostatnie słowo należało do członka ENCE, który na Para Site przypieczętował swoje zwycięstwo w stosunku 4:2 i jednocześnie wpisał się na karty historii.

Końcowa klasyfikacja światowych finałów World Championship Series 2018 prezentuje się następująco:

1. Serral 280 000 $
2. Stats 140 000 $
3-4. Rogue, sOs 42 000 $
5-8. Dark, Maru, SpeCial, TY 21 000 $
9-12. Classic, Neeb, ShoWTimE, Zest 14 000 $
13-16. Has, HeRoMaRinE, Lambo, Nerchio 14 000 $