Dziś w Kancelarii Prezydenta RP oficjalnie ogłoszono narodziny projektu pod nazwą Narodowa Drużyna Esportu. Podczas okazjonalnej konferencji Prezydent Andrzej Duda zaprezentował ośmiu graczy, którzy mają reprezentować Polskę na międzynarodowych turniejach FIFA.

Przy okazji tego wydarzenia głos zabrała także sama głowa państwa, która nie kryła swojego poparcia dla elektronicznej rywalizacji. – Młodzi ludzie, którzy są w światowej czołówce czegoś, co jest bardzo nowoczesne, co jest dziś bardzo ważne. To rozwój osobisty, ale także i rozwój techniki na najwyższym światowym poziomie. Czy to jest przydatne? To jest bardzo przydatne. Jest wiele przydanych umiejętności, które później można w dorosłym, poważnym życiu wykorzystywać do różnych celów. Zwłaszcza że panowie doskonalą się także pod względem osobistym, część z panów skończyła studia, cześć się uczy. Cały czas się rozwijają, więc to jest połączenie dwóch bardzo ważnych elementów – rozwoju osobistego z rozwojem w sensie technicznym  i sportowym – przyznał Prezydent RP.

Andrzej Duda zabrał także głos w trwającej od dłuższego czasu dyskusji na temat tego, czy esport możemy uznawać za sport. – Czy możemy mówić, że esport jest sportem? Jeżeli możemy mówić, że szachy są sportem, jeżeli możemy mówić, że brydż sportowy jest sportem, to esport, który niezwykle rozwija zdolności manualne, rozwija refleks gracza, bez wątpienia można też zaliczyć do dziedzin sportowych – zauważył 46-letni polityk. Co więcej, wyraził on zadowolenie z faktu, iż akurat FIFA nie budzi złych emocji i nie kojarzy się z niczym negatywnym. – Śmiało mogę powiedzieć, że akurat FIFA, gdzie gra się w sieci albo na konsoli w piłkę nożną, jest taką grą absolutnie niekontrowersyjną. Tu nie ma żadnej kontrowersji, nie ma żadnych elementów, które można by w jakikolwiek sposób negatywnie postrzegać. Cieszy mnie w związku z tym to, że właśnie tę dziedzinę będziemy promować, tym bardziej, że piłka nożna jest czymś, co chyba większości chłopaków w Polsce jest bardzo bliskie – dodał.

Przypomnijmy, że w zaprezentowanym dziś zespole znaleźli się gracze posiadający już spore międzynarodowe doświadczenie, w tym m.in. Bartosz „bejott” Jakubowski oraz Damian „damie” Augustyniak. Po więcej informacji na temat Narodowej Drużyny Esportu zapraszamy pod ten adres.