STS

Skarb kibica – The International 2019

Scena CS:GO powoli zaczyna wybudzać się z wakacyjnego snu, lecz na powrót profesjonalnych rozgrywek na najwyższym poziomie przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka ładnych dni. Zgoła inaczej wygląda sytuacja w przypadku drugiej flagowej produkcji Valve, czyli Doty 2. Tak jest, już jutro rozpocznie się rywalizacja w ramach The International 2019, a my będziemy nią wyjątkowo mocno […]

Scena CS:GO powoli zaczyna wybudzać się z wakacyjnego snu, lecz na powrót profesjonalnych rozgrywek na najwyższym poziomie przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka ładnych dni. Zgoła inaczej wygląda sytuacja w przypadku drugiej flagowej produkcji Valve, czyli Doty 2. Tak jest, już jutro rozpocznie się rywalizacja w ramach The International 2019, a my będziemy nią wyjątkowo mocno zainteresowani. To oczywiście zasługa Michała „Nishy” Jankowskiego, który wkrótce na stałe zapisze się na kartach historii, stając się pierwszym polskim uczestnikiem TI. Jakie przeszkody staną na drodze naszego utalentowanego rodaka? Kogo należy wymieniać wśród kandydatów do końcowego triumfu? Wszystkiego dowiecie się z przygotowanego przez nas skarbu kibica!

Podstawowe informacje

Nazwa The International 2019
Data 15 – 25 sierpnia 2019
Miejsce Szanghaj, Chiny
Gra Dota 2
Liczba uczestników 18
Pula nagród 32 911 907+ $
System faza grupowa BO2 + drabinka podwójnej eliminacji

Uczestnicy

Alliance

Chaos Esports Club

Evil Geniuses

Fnatic

miCKe vtFαded Arteezy Jabz
qojqva MATUMBAMAN SumaiL Abed
Boxi KheZu s4 iceiceice
Taiga MiLAN Cr1t- DJ
iNSaNiA MISERY Fly DuBu
Loda (trener) j4 (trener) BuLba (trener) March (trener)

Infamous

Keen Gaming

Team Liquid

Mineski

K1 old chicken Miracle- Nikobaby
Chris Luck w33 Moon
Wisper eLeVeN MinD_ContRoL kpii
Scofield Kaka GH Bimbo
Stinger dark KuroKy ninjaboogie
Fyms (trener) rmN- (trener) Mushi (trener)

Natus Vincere

Newbee

Ninjas in Pyjamas

OG

Crystallize YawaR Ace ana
MagicaL CCnC Fata Topson
Blizzy Sneyking 33 7ckngMad
Zayac MSS Saksa JerAx
SoNNeikO pieliedie ppd N0tail
Mag~ (trener) Aui_2000 (trener) Pajkatt (trener) Sockshka (trener)

PSG.LGD

Royal Never Give Up

Team Secret

TNC Predator

Ame Monet Nisha Gabbi
Somnus丶M Setsu MidOne Armel
Chalice Flyby zai Kuku
fy LaNm YapzOr Tims
xNova ah fu Puppey Eyyou
QQQ (trener) Super (trener) SunBhie (trener) Heen (trener)

ViCi Gaming

Virtus.pro

Paparazi灬 RAMZES666
Ori No[o]ne
Yang 9pasha
Fade RodjER
Dy Solo
rOtk (trener) ArsZeeqq (trener)

Harmonogram

Faza grupowa

W fazie grupowej The International 2019 zastosowany będzie system kołowy lub, jak kto woli, „każdy z każdym” (round robin). Każdy mecz rozegrany zostanie w trybie BO2. Cztery najlepsze drużyny z każdej grupy zostaną rozstawione w drabince wygranych, najgorsza odpadnie z rozgrywek, a pozostałe trafią do drabinki przegranych.

15 sierpnia
03:00 vs vs vs vs
05:30 vs vs vs vs
08:00 vs vs vs vs
10:30 vs vs vs vs
13:00 vs vs vs vs
16 sierpnia
03:00 vs vs vs vs
05:30 vs vs vs vs
08:00 vs vs vs vs
10:30 vs vs vs vs
13:00 vs vs vs vs
17 sierpnia
03:00 vs vs vs vs
05:30 vs vs vs vs
08:00 vs vs vs vs
10:30 vs vs vs vs
13:00 vs vs vs vs
18 sierpnia
03:00 vs vs vs vs
05:30 vs vs vs vs
08:00 vs vs vs vs

Play-offy

W play-offach The International 2019 wykorzystany zostanie system podwójnej eliminacji (double elimination), co oznacza, że drabinka fazy pucharowej podzielona będzie na dwie części – górną (wygranych) i dolną (przegranych). Zespoły z górnej części bracketu po pierwszej porażce spadną do jego dolnej części, zaś pierwsza porażka w dolnej części drabinki skutkować będzie odpadnięciem z TI. Większość meczów rozegrana zostanie na zasadzie BO3 (do dwóch zwycięstw). Wyjątkiem będą mecze pierwszej rundy dolnej drabinki, w których wykorzystany będzie system BO1, oraz finał, gdzie obowiązywał będzie tryb BO5 (do trzech zwycięstw).

20 sierpnia
05:00 Pierwsza runda drabinki wygranych
BO3
07:30 Pierwsza runda drabinki wygranych BO3
09:40 Pierwsza runda drabinki przegranych BO1
11:30 Pierwsza runda drabinki przegranych BO1
12:30 Pierwsza runda drabinki przegranych BO1
16:10 Pierwsza runda drabinki przegranych BO1
21 sierpnia
04:00 Pierwsza runda drabinki wygranych BO3
07:00 Pierwsza runda drabinki wygranych BO3
10:00 Druga runda drabinki przegranych BO3
13:00 Druga runda drabinki przegranych BO3
22 sierpnia
04:00 Druga runda drabinki przegranych BO3
07:00 Druga runda drabinki przegranych BO3
12:00 Druga runda drabinki wygranych BO3
15:00 Druga runda drabinki wygranych BO3
23 sierpnia
04:40 Trzecia runda drabinki przegranych BO3
08:00 Trzecia runda drabinki przegranych BO3
12:00 Czwarta runda drabinki przegranych BO3
24 sierpnia
04:40 Czwarta runda drabinki przegranych BO3
07:40 Finał drabinki wygranych BO3
11:40 Piąta runda drabinki przegranych BO3
25 sierpnia
04:40 Finał drabinki przegranych BO3
08:00 Wielki finał BO5

Faworyci

Osób śledzących na co dzień Dotę 2 wybór akurat takich faworytów całej imprezy nie może dziwić. Na przestrzeni trwającego od października ubiegłego roku sezonu Dota Pro Circuit to właśnie te trzy zespoły uzyskały najwięcej rankingowych punktów, wcześniej czy później zgarniając dzięki nim przepustkę do Szanghaju. Statystyki mówią wszystko – w trakcie pięciu Majorów tylko dwukrotnie ekipa spoza wyżej wymienionego trio dotarła do wielkiego finału, a w obu przypadkach był to Team Liquid, który w kluczowych spotkaniach i tak odbił się od ściany w postaci Teamu Secret oraz ViCi Gaming. Duet ten dwa razy sięgnął po tytuł mistrzowski, choć rywalizację najlepiej otworzyło Virtus.pro, które jeszcze w listopadzie wygrało The Kuala Lumpur Major.

Jak pewnie mogą czuć się faworyci? Pamiętajmy, że The International to turniej, którzy lubi rządzić się swoimi prawami. Jednym z dowodów podpierających tę tezę jest fakt, iż mocarne VP nie zdołało jeszcze nigdy dotrzeć do strefy medalowej, a przed rokiem najlepszy okazał się skład, któremu prawie nikt nie dawał żadnych szans. Krótko mówiąc, wiemy, że nie wiemy, czego się spodziewać. Z drugiej strony w trakcie ostatnich miesięcy Secret nie raz udowodniło już, iż potrafi zaadaptować się do niemalże każdych warunków, a my z oczywistych powodów głęboko wierzymy w sukces właśnie tej formacji.

Drużyny warte uwagi

Wśród osiemnastu zespołów z pewnością znajdzie się jednak jeszcze kilka takich, które do Chin również wybrały się ze sporymi aspiracjami. Dzięki udanej końcówce sezonu zasadniczego na szczególną uwagę zasłużył sobie Team Liquid mający na swoim koncie dwa wspomniane już wicemistrzostwa Majora. Co ciekawe, w przerwie między tymi dwoma sukcesami drużyna zdecydowała się na zmianę w składzie, a Aliwi „w33” Omar zajął miejsce doświadczonego i lubianego Lasse „MATUMBAMANA” Urpalainena. Już w odświeżonym zestawieniu międzynarodowa piątka dwukrotnie zdołała pokonać Virtus.pro, by z marzeniami o triumfie w EPICENTER Major pożegnać się dopiero po minimalnej porażce z ViCi.

Na papierze niewiele gorzej wyglądają rezultaty Evil Geniuses. Ekipa rywalizująca na co dzień w Ameryce Północnej może pochwalić się aż trzema lokatami na podium Majorów, zdobytymi jednak w pierwszej części sezonu. Wiele mówi również czwarta pozycja zajęta w finalnym rankingu DPC. EG w dodatku całkiem nieźle radziło sobie także poza valvowskim cyklem, co pozwala wierzyć, iż i w Azji będzie w stanie zaskoczyć rywali.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o obrońcach tytułu z OG. Dowodzony przez Johana „N0taila” Sundsteina skład przed rokiem zszokował cały świat, po ogromnych roszadach personalnych przedzierając się na TI poprzez otwarte eliminacje, by następnie w fantastycznym stylu zdobyć Aegis of Champions. Po powrocie z Vancouver zespół udał się jednak na przedłużone wakacje, po których długo nie był w stanie otrząsnąć się z niemocy. Pod koniec sezonu OG zaczęło wreszcie pokazywać pierwsze oznaki życia, choć jego obecna dyspozycja będzie sporym znakiem zapytania.

Zawodnicy warci obserwowania

fot. ESL/Helena Kristiansson
fot. ESL/Bart Oerbekke 
fot. ESL/Helena Kristiansson
Michał „Nisha” Jankowski Anathan „ana” Pham Amer „Miracle-„ Al-Barkawi

W wieku 18-lat debiutujesz na TI? Twój zespół przystępuje do zawodów jako jeden z największych faworytów? „Tak” oraz „tak” na te pytania może odpowiedzieć Nisha, który wraz z kolegami już od dwóch tygodni aklimatyzuje się w Państwie Środka. Czym Polak odznacza się na tle swoich oponentów? Jak w ogóle trafił do Teamu Secret? Tego dowiecie się ze specjalnego artykułu poświęconego jego osobie, do którego lektury z całego serca zapraszamy.

Teraz skupmy się jednak na kolejnej z arcyciekawych postaci obecnych w Szanghaju. Anathan „ana” Pham, bo o nim mowa, to australijski reprezentant OG, który w znacznym stopniu przyczynił się do zeszłorocznego triumfu swojej ekipy. Zaraz po nim młody gracz ponownie zdecydował się na jakiś czas zawiesić karierę. Ponownie, bo taka sytuacja miała już przecież miejsce po TI 7. Targany sporymi problemami skład w marcu znów sięgnął jednak po usługi gracza z Oceanii, po którego powrocie OG zaczęło notować coraz to lepsze rezultaty.

Pamiętajmy również o drugim polskim akcencie na tegorocznej odsłonie The International. Nadwiślańskie korzenie oraz obywatelstwo posiada przecież Amer „Miracle-” Al-Barqawi, którego matka pochodzi właśnie z naszego kraju. Występujący pod banderą Teamu Liquid 22-latek płynnie komunikuje się w naszym języku, co udowodnił chociażby podczas ukończonego na najniższym stopniu podium ESL One Katowice 2018. Największym osiągnięciem w karierze Al-Barqawiego pozostaje jednak oczywiście triumf w TI 7, kiedy jego TL zainkasował prawie 11 milionów dolarów.

Poprzednie finały The International

25.08.2018 OG
3:2
PSG.LGD
13.08.2017 Team Liquid
3:0
Newbee
14.08.2016 Wings Gaming 3:1 Digital Chaos
09.08.2015
Evil Geniuses 3:1 CDEC Gaming
21.07.2014 Newbee 3:1 ViCi Gaming
12.08.2013
Alliance 3:2 Natus Vincere
03.09.2012 Invictus Gaming 3:1 Natus Vincere
21.08.2011
Natus Vincere 3:1 EHOME

Podział nagród

1. 45,5% puli nagród
2. 13%
3. 9%
4. 6%
5-6. 3,5%
7-8. 2,5%
9-12. 2%
13-16. 1,5%
17-18. 0,25%

Transmisje

Warto pamiętać, iż Valve umożliwia prowadzenie transmisji z The International niemalże każdemu podmiotowi. Oczywiście, treści najlepszej jakości pojawią się na oficjalnym, anglojęzycznym streamie, lecz odbiorcy prawdopodobnie będą mogli śledzić zmagania także za pośrednictwem swoich ulubionych, choć mniej znanych komentatorów czy streamerów. Bardziej zaangażowani fani rozgrywki będą mogli obserwować również przy pomocy samej gry, w której tradycyjnie zdecydować będzie można się na własnoręczną kontrolę kamery lub oglądanie meczu z perspektywy jednego z jego uczestników.

bandiT_live Dota 2 The International
Dota 2

Śledź autora na Twitterze – Marcin Gabren


Relację z The International 2019 będziecie mogli śledzić na Cybersport.pl:

Tagi: , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Bratobójcze starcie Izako Boars z Illuminar, Aristocracy walczy dalej w kwalifikacjach do ECS

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wczorajszym maratonie z rodzimym Counter-Strikiem, tymczasem powoli musimy szykować się już na kolejne spektakle...