Niedawno zakończone V4 Future Sports Festival 2019 to nie tylko rywalizacja zawodowych graczy. To także okazja do spotkań biznesowych, które mogą pomóc w przełamywaniu barier związanych m.in. z przekraczaniem granic. Jedną z takich inicjatyw jest V4 Esports Coalition Declaration, do której przyłączyły się esportowe federacje ze wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej.
Cały projekt to wspólna inicjatywa Czech Esports Association, Slovak Esports Association, Polish Esports Association oraz Hungarian Esports Federation, które podczas V4 Future Sports Conference 2019 rozpoczęły strategiczną współpracę. Jej celem jest w dużej mierze wspieranie rozwoju lokalnych scen esportowych poprzez m.in. dzielenie się posiadaną już wiedzą w zakresie działalności w branży, wspieranie wszystkich graczy i zespołów z regionu oraz zorganizowanie V4 Coalition Esports Cup. Rozgrywki te corocznie odbywać się będą w kolejnych krajach wspólnoty i mają być szansą dla składów z V4 na regularną rywalizację.
Z naszego punktu widzenia kluczowy jest fakt, że w koalicję zaangażowała się również Polska, którą na miejscu reprezentowała ESA. – Patrzę na współpracę federacji esportowych z Grupy Wyszehradzkiej na wielu różnych poziomach. Począwszy od wymiany odpowiednich nawyków i wiedzy z zakresu edukacji esportowej branży, poprzez wspólne poszukiwanie form finansowania z sektora publicznego na transgraniczne działania, promocję turystyki biznesowej związanej z nowymi technologiami, w tym z esportem, aż poprzez współpracę skupioną na organizowaniu turniejów dla drużyn z regionu V4 – przyznał Łukasz Trybuś, prezes Esports Association.
– Cieszę się, że łączymy siły z innymi organizacjami esportowymi z Grupy Wyszehradzkiej. Wierzę, że otwarcie granic dla graczy z regionu pomoże całej scenie szybciej się rozwinąć i umożliwi nam stworzenie Europejskiej Esportowej Federacji – wtórował mu Balázs György Biró z Węgier. – Na Słowacji jesteśmy bardzo dumni z tego, że dołączyliśmy do tego projektu, i w pełni angażujemy się we wspieranie koalicji V4. Wierzymy, że dzięki współpracy i zjednoczeniu będziemy nadal wspierać rozwój esportu w naszym regionie – nie krył zadowolenia Karol Cagáň ze Słowacji. – Międzynarodowa współpraca między sąsiednimi krajami to logiczny krok w każdej branży. Otwiera on nowe możliwości dla każdego z państw i znajdujących się w nich esportowych organizacji – zapewnił Lukáš Pleskot z Czech.