Pod koniec września Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie ogłosił plany powołania reprezentacji Polski w eFutbolu. – Polski Związek Piłki Nożnej docenia potencjał eFutbolu, traktując go jako nowy element wspierający rozwój piłki nożnej i utrzymujący zainteresowanie tą dyscypliną – przyznał wówczas Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny PZPN.

Dwa miesiące później poznaliśmy wreszcie szczegóły na temat procesu wyłaniania wspomnianej reprezentacji. Zapowiedziano bowiem pierwszy turniej kwalifikacyjny w eFootball PES 2020 na konsoli PlayStation 4, do którego zapisywać się można pod tym adresem – terminy rozgrywek to 30 listopada, 1 grudnia, 3 grudnia oraz 5 grudnia. Ostatecznie wyłoniona zostanie najlepsza szesnastka, która w fazie grupowej z zastosowaniem systemu szwajcarskiego rywalizować będzie w walce o jedno pewne miejsce w zespole narodowym. Pozostałe trzy miejsca w ekipie, która miałaby wystąpić na UEFA eEURO 2020, przypadną natomiast w udziale graczom, którzy okażą się najlepsi podczas zaplanowanych na 15 grudnia finałów – na tych wystąpi czołowa szóstka fazy grupowej.

Równocześnie ogłoszono też nawiązanie współpracy z Jarosławem Radziem. Ten jeszcze pod pseudonimem Rdk sięgał m.in. po wicemistrzostwo FIFA 15 Ultimate Team, zaś po zakończeniu kariery pozostał przy esporcie jako komentator oraz sędzia. W reprezentacji Polski w eFutbolu zajmować będzie stanowisko team managera oraz koordynatora całej sekcji. Z czym to się wiąże? Otóż ma on odpowiadać m.in. kształtowanie strategii, selekcję graczy oraz zarządzanie ich grupą.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na PES-ie działalność PZPN-u się nie skończy. Już teraz krajowy związek piłkarski ogłosił plany związane z zespołem FIFY, który stworzony byłby z myślą o FIFA eNations Cup. Niemniej na więcej informacji musimy jeszcze poczekać.