ESL Pro Tour to esportowy cykl rozgrywek, który powstał jako wspólne dziecko ESL oraz DreamHacka. Od września ubiegłego roku był on obecny na scenie Counter-Strike'a, niemniej dziś ogłoszono, iż zostanie rozszerzony także na rozgrywki StarCrafta II oraz WarCrafta III: Reforged.

W przypadku StarCrafta wiązać się to będzie z zamknięciem historycznej serii World Championship Series. Ta towarzyszyła fanom RTS-a studia Blizzard przez siedem lat, a ostatnie jej finały miały miejsce w listopadzie 2019 roku – wówczas po triumf sięgnął Park "Dark" Ryung Woo. Teraz jednak zostanie ona zastąpiona przez zupełnie nowy ekosystem, na który w trakcie roku składać się będzie w sumie sześć turniejów: cztery pod szyldem DreamHacka, a dwa pod egidą ESL. Ta ostatnia firma organizować będzie także rozgrywki cotygodniowe, które pełnić będą rolę swoistych eliminacji. W sumie w latach 2020 i 2021 do wygrania będzie 1,9 miliona dolarów! Co znaczące, już teraz potwierdzono, iż najbliższy turniej finałowy odbędzie się w 2021 roku podczas Intel Extreme Masters Katowice, a nie, jak dotychczas, na BlizzConie.

Na esportowe salony powraca za to Warcraft III, który w zremasterowanej wersji Reforged także stanie się częścią ESL Pro Tour. W pierwszym sezonie cyklu łączna pula nagród wyniesie 200 tysięcy dolarów, chociaż do wygrania będzie także tytuł mistrza świata Warcraft III. W ramach nowego systemu turnieje podzielone zostaną na kilka rodzajów – ESL Open Cups, eliminacje oraz zawody Challenger. Wszystkie one prowadzić będą do corocznej imprezy finałowej.

Najbliższy turniej StarCrafta II odbędzie się między 24 lutego a 1 marca podczas Intel Extreme Masters Katowice 2020. Z kolei fani WarCrafta III powinni już teraz wypatrywać zaplanowanego na 21-23 lutego DreamHack Anaheim 2020.