Wojna pomiędzy Eliasem „Jamppim” Olkkonenem a Valve toczy się dalej. Jeżeli interesujecie się profesjonalnym CS-em to nie sposób, żebyście nie słyszeli o trwającym sporze pomiędzy Finem a deweloperem. Gwoli przypomnienia, Olkkonen złożył wniosek do sądu o uchylenie się korporacji od nadanego przez nią VAC bana na 19-latka, wszak według niego to nie on korzystał z konta, kiedy został mu on przyznany. Valve pozostaje jednak niezłomne w swoim stanowisku i nie zamierza się ugiąć, między innymi dlatego, że taka decyzja wywołałaby falę innych graczy z banem, którzy również domagaliby się jego zniesienia. Zapnijcie pasy, bo dostaliśmy właśnie najnowszą aktualizację na temat sprawy.

Według fińskich mediów sąd rejonowy wschodniej Uusimyy, który zajmuje się sprawą, nie posiada jurysdykcji do rozstrzygnięcia sporu. Sama decyzja organu na temat sprawy mówi jednak, że strony uzgodniły, że Jamppi sprzedał konto innej osobie tego samego wieczoru, kiedy zostało ono stworzone. Oznaczałoby to, że to nie Olkkonen dopuścił się oszustwa, które skutkowało banem, który z kolei uniemożliwia mu rywalizacje na Majorach CS:GO i turniejach współorganizowanych lub współfinansowanych przez Valve.

Dodatkowo warto wspomnieć, że Jamppi zgłosił sprawę do sądu z pozycji konsumenta, gdyż jego kariera w 2015 roku, kiedy nałożony został VAC, nie obrała jeszcze kierunku profesjonalnego gracza. Według organu, Fin nie może być stawiany w takiej roli, gdyż efekty bana miały bezpośredni wpływ na jego przyszłą karierę profesjonalnego zawodnika i ograniczyły jego możliwości co do wolności handlu.

Co jednak najważniejsze w najnowszej aktualizacji to fakt, że decyzja sądu nie jest finalna. Prawnik Olkkonena zapowiedział, że będzie się od niej odwoływał. Niemniej zaznacza, że ze względu na pandemię koronawirusa decyzja organu może zostać opóźniona. Dodał także, że nie ustalił on kolejnych ruchów, jeżeli skarga nie pomoże mu w przybliżeniu Jamppiego do pozytywnego rozpatrzenia sprawy.

Wygląda na to, że na chwilę obecną czekamy na kolejne rozpatrzenia fińskiego organu sądowniczego. Wiele rzeczy wskazuje jednak na to, że tak jak wspomnieliśmy na początku, sam sąd Itä-Uusimaa nie posiada odpowiedniej jurysdykcji, żeby samodzielnie zadecydować o zakończeniu sprawy. Można się w takim razie spodziewać, że spór ten nie zakończy się za szybko, a sprawa powędruje zapewne do wyższych organów sądowniczych w Finlandii. Ponadto, jak donoszą fińskie media, koszty prawników Jamppiego wynoszą już prawie 34 tysiące euro, a końca nie widać.


Kalendarium walki Jamppiego z Valve/Valve GmbH: 

26 marcaJamppi walczy o swoją przyszłość. Niedoszły snajper OG pozywa Valve!

31 marca – Prawnik Jamppiego: Dożywotnia kara jest niedorzeczna

21 kwietnia – Transfer mimo VAC bana – Jamppi nowym zawodnikiem ENCE

10 lipca – Ah shit, here we go again… Jamppi wyznacza kolejny deadline dla Valve!

20 sierpnia – Kłopoty, kłopoty Jamppiego. Valve GmbH odpowiada zawodnikowi!