Dziesiąta edycja The International, która miała mieć miejsce w drugiej połowie 2020 roku, z oczywistych względów nie obyła się. Podobnie zresztą wyglądała sytuacja z całym cyklem Dota Pro Circuit, który zwyczajnie nie został dokończony. Niemniej Valve, zachęcone informacjami o ruszającym programie szczepień na COVID-19, ujawniło dziś plany związane z DPC w roku 2021.

Tegoroczna odsłona Dota Pro Circuit rozpocznie się już 18 stycznia, ale przybędzie dość nietypową formę. Przede wszystkim podzielona ona zostanie na dwa sezony – w każdym z nich rozegrany zostanie sześciotygodniowy etap ligowy, po którym nastąpi turniej o randze Majora. Ostatecznie najlepsze drużyny zapewnią sobie awans na The International 10, które ma odbyć się w sierpniu w Sztokholmie. Klasycznie też odbędą się zawody eliminacyjne, które będą szansą dla tych zespołów, które nie zgromadzą podczas DPC wystarczającej liczby punktów.

Harmonogram DPC w roku 2021 prezentuje się następująco:

  • Sezon 1: 18 stycznia – 28 lutego (14 marca w Chinach)
  • Major 1: 25 marca – 4 kwietnia
  • Sezon 2: 13 kwietnia  – 23 maja
  • Major 2: 2 – 13 czerwca

Valve wzięło również pod uwagę fakt, że w ostatnich miesiącach wiele ekip dokonywało większych lub mniejszych zmian w składach. Z tego też powodu przy rozdawaniu miejsc w ligach nie będą brane pod uwagę punkty zdobyte w poprzedniej edycji Dota Pro Circuit. Zamiast tego zaproszenia otrzymają po cztery charakteryzujące się najlepszą formą drużyny z każdego z regionów, które od razu zostaną przypisane do Górnej Dywizji. Pozostałe dwanaście miejsc w Dywizji Górnej oraz Dolnej zapełnione zostanie na drodze eliminacji. Ostatecznie awans na pierwszego w tym roku Majora uzyskają cztery najlepsze zespoły z Europy i Chin, trzy z Azji Południowo-Wschodniej i Europy Wschodniej oraz po dwa z Ameryki Północnej i Południowej.

Co znaczące, każdy region obsługiwany będzie przez innego organizatora turniejów. W Europie za rozgrywki ligowe odpowiadać będzie DreamHack, z kolei ESL zajmie się Europą Wschodnią. Szansę na wykazanie się będą mieć też m.in. PGL w Azji Południowo-Wschodniej oraz Perfect World w Chinach.