Na scenie Doty 2 od dłuższego czasu toczy się głośna dyskusja o ustawianiu meczów w profesjonalnych rozgrywkach. Problem ten ma dotyczyć przede wszystkim azjatyckich drużyn, a jednym z najgłośniejszych przypadków jest organizacja Newbee i jej podopieczni. Ów sprawa ciągnie się od prawie roku, ale właśnie znalazła zakończenie. Przedstawiciele Valve i Perfect World postanowili dożywotnio wykluczyć z esportowej rywalizacji pięciu zawodników oraz wspomniany klub.

Pamiętny pojedynek

Niezaznajomionym z tematem warto przybliżyć tło całej sprawy. W lutym 2020 w zamkniętych kwalifikacjach do StarLadder ImbaTV Dota 2 Minor pojedynkowali się zawodnicy niżej notowanego Avengerls i faworyzowanego Newbee. W drugiej grze tej serii BO3 skazywany na porażkę zespół miał znaczącą przewagę nad rywalem, gdy nagle gracze Avengerls zaczęli podejmować irracjonalne decyzje, w wyniku których Newbee zaczęło odrabiać straty, a ostatecznie nawet wygrało. Podobny scenariusz miał miejsce w kolejnym pojedynku, w wyniku czego starcie zakończyło się wynikiem 2:1 na korzyść Newbee.

Powtórkę drugiego pojedynku możecie zobaczyć tutaj:

Społeczność zgromadzona wokół gry od razu zawrzała. Sposób, w jaki zachowali się reprezentanci Avengerls jednoznacznie wskazywał na to, że nie była to rozgrywka toczona w duchu fair-play. Niejasnye pozostawało natomiast, czy obie formacje umówiły się na taki przebieg rywalizacji, czy też niżej notowana piątka po prostu postanowiła się nierozsądnie zabawić i przegrać.

Poszukiwanie dowodów

Zaczęło się internetowe śledztwo. Przedstawiciele sceny Doty 2 wzięli sprawy w swoje ręce i zaczęli zbierać dowody w sprawie rzekomego ustawienia pamiętnego meczu. Te następnie trafiły zarówno do organizatorów najważniejszych turniejów, jak i samego wydawcy gry, czyli Valve oraz jej operatora na chińskim rynku – firmy Perfect World. Newbee zostało wykluczone z kilku turniejów, ale na oficjalne stanowisko Valve musieliśmy czekać prawie rok.

Dostarczone dowody musiały być niepodważalne, wszak amerykańska firma kilka godzin temu wydała komunikat, w którym poinformowała o nałożeniu dożywotnich banów na pięciu ówczesnych zawodników Newbee oraz sam klub. Zeng "Faith" Hongda, Yan "Waixi" Chao, Wen "Wizard" Lipeng, Yin "Aq" Rui, Xu "Moogy" Han nie będą mogli tym samym rywalizować w zmaganiach Doty 2 organizowanych przez Valve lub Perfect World. Oznacza to w zasadzie, że mogą odwiesić myszki na kołek i ewentualnie oglądać turnieje na streamach.

Splamione imiona

Co warto zaznaczyć, zbanowany skład Newbee miał w swoich szeregach dwóch utytułowanych chińskich zawodników. Legendą tamtejszej sceny jest niewątpliwie Faith, który siedem razy występował na mistrzostwach świata Dota 2, czyli The International. W 2012 roku wygrał te zawody, a w 2017 był ich srebrnym medalistą. W trakcie kariery wygrał w różnych zmaganiach ponad 1 764 000 dolarów. Moogy co prawda zagrał tylko na dwóch turniejach z cyklu TI, ale w 2017, reprezentując wspólnie z Faithem barwy Newbee, wywalczył wicemistrzostwo. 26-latek także może pochwalić się wysoką sumą wygranych – w sumie zarobił w ten sposób ponad 1 221 000 dolarów.

Trzej pozostali zbanowani zawodnicy, Waixi, Wizard i Aq, nie mogą pochwalić się tak znaczącym dorobkiem. Mimo tego i tak zostaną na długo zapamiętani przez esportową społeczność.