"Niebawem™" zostało jasno określone – dziś organizatorzy Alior Bank Ultraligi przerwali milczenie w sprawie startu piątego sezonu swoich rozgrywek i ogłosili, kiedy one powrócą. Ogłoszenie to miało miejsce dokładnie na tydzień (i jedną godzinę) przed startem ligi, co oznacza, że najlepsze polskie drużyny w League of Legends w akcji po raz kolejny zobaczymy we wtorek 19 stycznia. Na chwilę obecną nie wiemy, jak prezentuje się harmonogram pierwszej kolejki piątego sezonu Ultraligi, wiemy natomiast, że w formacie rozgrywek dojdzie do kilku – dość istotnych – zmian.

Przede wszystkim nie będziemy świadkami walki o utrzymanie po zakończeniu najbliższego sezonu rozgrywek. Dopiero po sezonie szóstym odbędzie się turniej promocyjny, w którym ekipy z drugiej dywizji Ultraligi staną przed szansą na awans do czołowej ósemki. Po sezonie piątym natomiast wszystkie organizacje będą miały zapewnione miejsce w kolejnej edycji zmagań.

Zmiany pojawiły się również w kwestii play-offów. Dotychczas do fazy pucharowej awansowało sześć drużyn, ale w sezonie piątym ta liczba spadnie do pięciu. To oznacza również zmiany w samej drabince – w pierwszym meczu play-offów (nazwijmy go roboczo meczem [A]) naprzeciw siebie staną ekipy z miejsc 2. i 3., a jego zwycięzca podejmie lidera fazy zasadniczej (w meczu [B]). Przegrany z kolei spadnie do drabinki przegranych, gdzie zmierzy się (w meczu [D]) ze zwycięzcą starcia pomiędzy drużynami z miejsc 4-5 (mecz [C]). Zespół, który wyjdzie zwycięsko z tej części drabinki, podejmie przegranego meczu [B], a triumfator tegoż starcia awansuje do wielkiego finału, gdzie już będzie czekał zwycięzca meczu [B].

Modyfikacja dotknęła również drugą dywizję, bo w niej zobaczymy już tylko sześć drużyn. Pozostałe aspekty drugiej dywizji pozostały bez zmian – w dalszym ciągu będzie można z niej spaść w obu tegorocznych sezonach, aczkolwiek dopiero po drugim sezonie roku 2021 będzie można powalczyć o miejsce w pierwszej dywizji. Raz jeszcze jednak będzie można dołączyć do walki w zapleczu Ultraligi przez otwarte kwalifikacje, które odbędą się 25 i 28 stycznia. Dla aspirujących komentatorów mamy dobre wieści – w dalszym ciągu prawa do transmisji rozgrywek z 2. dywizji są otwarte.

Dla fanów Ultraligi organizatorzy przygotowali coś jeszcze – oficjalny kanał rozgrywek na Discordzie, który jest dostępny pod tym adresem. Ten właśnie kanał będzie nie tylko miejscem do wspierania swoich ulubieńców, lecz również oficjalną drogą wyboru MVP i zagrania tygodnia, jak również typowania wyników spotkań.

– Bez cienia wątpliwości rok 2020 był złotym okresem dla polskiego League of Legends. Srebro i złoto na EU Masters, Polacy na Mistrzostwach Świata, świetne występy indywidualne zawodników oraz umocnienie pozycji Ultraligi na Starym Kontynencie. W tym roku czeka nas jednak zmiana warty – mówi Michał Francuz, ekspert i komentator w Polsat Games. – W piątym sezonie Ultraligi nie zobaczymy popisów Woolite'a czy Shlatana, lecz z pewnością wszystkich ucieszy informacja o kilku ksywach, które powróciły na polskie podwórko. Bez dwóch zdań czeka nas istna mieszanka wybuchowa, obok której żaden fan League of Legends nie może przejść obojętnie –dodał.

Transmisję z Ultraligi będziecie mogli oglądać w telewizji, na Twitchu oraz na YouTube.