Mimo odwołania mistrzostw świata w Fortnite oraz wszystkich pozostałych turniejów lanowych, gracze popularnego battle royale'a nie będą mogli narzekać na brak turniejów. Epic Games ogłosił bowiem szczegóły na temat tegorocznego sezonu rozgrywek w ramach Fortnite Champion Series (FNCS).

W 2021 roku odbędą się łącznie cztery sezony FNCS, każdy rozegrany w formacie trójek z pulą nagród w wysokości 3 milionów dolarów. Oprócz nich, w  zobaczymy także turnieje FNCS w innych formatach. Odbędą się one w połowie i pod koniec roku z udziałem najlepszych graczy z wcześniej rozegranych sezonów FNCS 2021, którzy zawalczą podczas nich o pulę nagród w wysokości 8 milionów dolarów. Oznacza to, że w ramach Fortnite Champion Series 2021 do wygrania będzie łącznie 20 milionów dolarów. Pierwszymi zawodami w tegorocznym cyklu będzie piąty sezon drugiego rozdziału, w którym najlepsi gracze w Europie zawalczą pomiędzy 4 lutego a 14 marca o pulę nagród w wysokości 1,35 miliona dolarów.

Wraz z nowym terminarzem Epic Games zdecydowało się także na serię znaczących zmian dotyczących formatu samych rozgrywek. Najważniejszą z nich jest utworzenie puli międzyplatformowej, dzięki której w FNCS zmierzą się ze sobą zarówno gracze korzystający z komputerów, jak i konsolowcy. Oprócz tego deweloperzy Fortnite zdecydowali się także na przeniesienie całej puli nagród z rund kwalifikacyjnych do finału sezonu, niepozwolenie zespołom na dalszy udział w kwalifikacjach po zapewnieniu sobie miejsca w półfinale FNCS oraz zagwarantowanie miejsca w finale następnego sezonu w przypadku, gdy trójka zakończy sezon FNCS na podium i nie dokona zmian w składzie w przerwie pomiędzy sezonami. Zmiany objęły także sam tryb turniejowy w Fortnite, w którym zobaczymy już strzelbę dźwigniową, a nie ujrzymy szczelinoryby, granatu uderzeniowego, wind oraz strażników UR.

Fortnite Champion Series nie będzie jednak jedynym turniejem rozgrywanym na scenie Fortnite na przeciągu tego roku. Epic Games zapowiedziało bowiem w tym samym komunikacie, że kontynuowane będą zawody online przeznaczone tylko dla użytkowników konsolowych oraz cotygodniowe Cash Cupy w trybie solo i trójek.