Nie trudno zauważyć, że szachy błyskawicznie stały się elementem współczesnej popkultury. Królewska gra przeżywa teraz złoty okres, z czego garściami czerpią zarówno zawodowcy, jak i gracze z dużo mniejszym doświadczeniem. Wysoki popyt na treści szachowe chcą wykorzystać także organizatorzy Twitch Rivals, którzy przy współpracy ze stroną chess.com wpadli na pomysł niecodziennego turnieju.

Dlaczego niecodziennego? Już nazwa zmagań – Chess Hand and Brain Showdown – po części odpowiada na to pytanie. Najogólniej mówiąc, uczestnicy będą współpracować w dwuosobowych zespołach, w których ekspert szachowy będzie przekazywał wskazówki swojemu słabszemu partnerowi. Warto w tym miejscu podkreślić, że będą to wskazówki, a nie wyraźne polecenia. Wszak gracz z niższym ratingiem nie będzie miał ruchu podanego na tacy, bo od swojego "mózgu" otrzyma jedynie informacje o figurze, którą powinien przesunąć na szachownicy, ale sam będzie musiał ocenić, jakie pole będzie w konkretnym przypadku najodpowiedniejsze. Sukces nie będzie więc indywidualną zasługą jednej osoby.

W zmaganiach udział wezmą światowej sławy szachiści, jak arcymistrzowie Hikaru Nakamura i Eric Hansen, arcymistrzyni Qiyu "Nemsko" Zhou czy mistrzyni FIDE Alexandra Botez. Nie zabraknie też czołowych streamerów, także z Polski. W jednym z zespołów zobaczymy Witolda "Gucia" Tacikiewicza, którego mentorem będzie Dawid Czerw, przy wirtualnej szachownicy zasiądzie również Artur "Rybson" Gębicz. Pełna lista uczestników oraz dokładny harmonogram nie są jeszcze znane.

Turniej rozpocznie się dzisiaj o godzinie 22:00. Szesnaście ekip będzie rywalizowało w czterech grupach w systemie każdy z każdym. Spotkania będą odbywały się w formacie 10 + 5 minut – na jeden mecz składają się dwie partie, strony raz zagrają białymi i raz czarnymi. Do drabinki mistrzowskiej awansuje tylko zwycięzca danego zbioru, drużyny z drugiego i trzeciego miejsca będą kontynuowały walkę w drabince pocieszenia, natomiast najsłabszy zespół całkowicie pożegna się z zawodami, których pula nagród wynosi 35 tysięcy dolarów. Wydarzenie transmitowane będzie na kanale Twitch Rivals.