Istnienie sekcji esportowych przy klubach sportowych stało się chlebem powszednim. Tak powołane organizacje naturalnie uzależnione są od podmiotu-matki, także w aspekcie finansowym. Jak pokazuje przykład FC Schalke 04 Gelsenkirchen, przekazywanie pieniędzy nie musi zachodzić tylko w jedną stronę. Według doniesień niemieckiego dziennika BILD, za sprzedaż zawodnika League of Legends, Felixa "Abbedagge" Brauna, klub zainkasował około milion euro, co w jego sytuacji nie jest wartością bez znaczenia.

CZYTAJ TEŻ:
A jednak nie Nisqy! To Abbedagge opuszcza LEC i będzie grał za oceanem

Usystematyzujmy wiedzę – piłkarski zespół Schalke czeka niechybna relegacja na drugi poziom rozgrywkowy w Niemczech. Die Königsblauen w 29 kolejkach tego sezonu Bundesligi wygrali tylko dwa mecze, siedem zremisowali i aż dwadzieścia razy schodzili z boiska pokonani. Na pięć kolejek przed końcem rozgrywek drużyna z Zagłębia Ruhry traci do miejsca barażowego trzynaście punktów, czyli dokładnie tyle samo, ile ma obecnie w swoim dorobku. W dodatku znajdująca się na nim Hertha Berlin ma o jedno spotkanie rozegrane mniej. Teoretycznie S04 ma matematyczne szanse na ucieknięcie spod gilotyny, choć nawet najwierniejsi sympatycy ekipy nie mają już złudzeń co do odwrócenia negatywnej karty.

Spadek o szczebel niżej zawsze wiąże się z mniejszymi wpływami z tytułu praw telewizyjnych czy umów sponsorskich, a to w skrócie oznacza tyle, że relegowany klub będzie musiał szukać oszczędności, tym bardziej wobec załamania światowej gospodarki. Już w lutym pojawiły się informacje, że Schalke może posunąć się do sprzedaży wycenianego nawet na 20 milionów euro miejsca w elitarnych rozgrywkach League of Legends European Championship w celu redukcji zadłużenia. Klub szybko ustosunkował się do plotek, potwierdzając, że taka możliwość leży na stole, jednak nic nie jest przesądzone. Póki co slot nie zmienił właściciela, ale Królewsko-Niebiescy i tak mogą podreperować swój budżet dzięki dywizji League of Legends.

Mówimy co prawda o nieporównywalnej do przytoczonych 20 milionów kwocie, natomiast w biurach klubu zza naszej zachodniej granicy raczej nikt nie kręci nosem. Midlaner Abbedagge właśnie został bohaterem transferu do 100 Thieves, a dziennikarze BILD ustalili, że Schalke otrzymało w zamian blisko milion euro. Czy to lek na wszystkie problemy siedmiokrotnych mistrzów kraju? Pewnie nie. Czy fundusze są potrzebne? To nie ulega wątpliwości. Czy FC Schalke 04 Esports opuści LEC? Cóż, tego akurat nie wiemy, choć każdy zastrzyk gotówki dla klubu będzie oddalał czarne wizje.