Wydawało się, że transfer Felixa "Abbedagge" Brauna do 100 Thieves i sprowadzenie Iliasa "Nuclearinta" Bizrikena z akademii to wszystkie ruchy transferowe, jakich w tej przerwie między splitami dokona FC Schalke 04 Esports. Nic bardziej mylnego – dziś niemiecka organizacja poinformowała o przesunięciu swojego dotychczasowego leśnika, Erberka "Giliusa" Demira, na ławkę rezerwowych.

24-latek był głównym dżunglerem formacji z Gelsenkirchen nie tylko przez cały wiosenny split tegorocznego sezonu, ale też przez zdecydowaną większość rundy letniej w roku 2020. Był on tym samym również częścią "miracle runa" w wykonaniu Schalke, w którym to mimo katastrofalnej pierwszej połowy fazy zasadniczej S04 było o włos od wyjazdu na Worlds. Mimo że wiosenny split League of Legends European Championship 2021 był pod względem wyników lepszy w wykonaniu Giliusa i spółki, to Niemiec musi pogodzić się z przesunięciem na ławkę.

Osobiście to okropne uczucie przesuwać Giliusa na ławkę. Miał on znaczący wkład w nasz "miracle run" i z tego też powodu podpisaliśmy z nim nowy kontrakt. Ale w tym splicie nie wszystko wyglądało tak dobrze, nasze występy były momentami bardzo chwiejne i czuliśmy, że zmiany są niezbędne. Gilius wciąż jest związany z nami kontraktem i będzie grał solo queue, aby być gotowym w razie potrzeby. Daliśmy mu również możliwość poszukiwania nowej drużyny.

Tim Reichert, dyrektor zarządzający FC Schalke 04 Esports

Na ratunek Kirei

Jego miejsce zajmie sprowadzony z GamersOrigin Thomas "Kirei" Yuen. Holendra na najwyższym szczeblu rozgrywek europejskich nie widzieliśmy już od prawie dwóch lat, bo swój ostatni mecz rozegrał jeszcze w sierpniu 2019 roku pod banderą Misfits Gaming. Do końca tamtego roku i przez cały kolejny reprezentował już barwy akademii Królików, grającej w czołowych francuskich rozgrywkach, a przed startem tego sezonu trafił do innej drużyny z Francji, czyli GamersOrigin. Łącznie na trzy rozegrane splity w La Ligue Française de League of Legends tylko raz jednak zdołał zakwalifikować się na European Masters. Szczególnie ostatniej rundy Kirei zdecydowanie nie będzie dobrze wspominał, bo jego GO zajęło dopiero siódme miejsce, wygrywając zaledwie siedem meczów z możliwych osiemnastu. Mimo nie najlepszego wyniku Schalke widzi w nim niemały potencjał.

Szukając opcji na pozycję dżunglera w tej przerwie zauważyliśmy bardzo wcześnie, że Kirei świetnie by do nas pasował. Bazując na opiniach naszego sztabu szkoleniowego, zarządu oraz graczy po try-outach z udziałem Kireia i Nuclearinta, mamy bardzo dobre przeczucie przed letnim splitem pod względem duetu dżungla-mid.

Trochę więcej o Kireiu – jest wybitnym graczem solo queue, ale nie tylko. Świetnie radził sobie również podczas gry w Turcji, osiągał dobre wyniki w europejskich ligach regionalnych, więc nie jest dobry tylko w grach na solo queue. Tu w Schalke wierzymy, że ze środowiskiem, jakie możemy mu zagwarantować, w letnim splicie "odpali". Mamy pewność, że z naszym sztabem szkoleniowym i tak silnymi zawodnikami dookoła Kirei będzie w stanie udowodnić swój potencjał, który pokazywał już wcześniej.

Tim Reichert, dyrektor zarządzający FC Schalke 04 Esports

Biorąc pod uwagę, jak niespodziewane było dzisiejsze ogłoszenie, nie możemy być pewni, czy w szeregach Schalke 04 nie dojdzie do kolejnych zmian. Jeśli nie, to tak będzie prezentował się skład na letni split LEC 2021:

Sergen "Broken Blade" Çelik
Thomas "Kirei" Yuen
Ilias "Nuclearint" Bizriken
Matúš "Neon" Jakubčík
Dino "LIMIT" Tot