Nie ma co się oszukiwać – kwiecień po prostu zawiódł jeśli chodzi o gry mobilne. Na szczęście maj okazał się znacznie lepszym miesiącem i przyniósł kilka naprawdę interesujących nowinek ze świata smartfonów. Jeśli więc przegapiliście jakieś esportowe informacje z kilku ostatnich tygodni, a macie ochotę nadrobić zaległości, to zapraszam na małe podsumowanie tego, co działo się w minionym okresie w sektorze gier mobilnych.

Powracają Mistrzostwa Świata w Arena of Valor

fot. Tencent Games

Przede wszystkim po ponad rocznej przerwie powróciła impreza wyczekiwana przez wszystkich fanów Arena of Valor. Mistrzostwa Świata, bo o nich mowa, wystartują już 19 czerwca i będą zorganizowane przed firmy Garena oraz Tencent Games. Turniej rozpocznie się fazą grupową, zaś wielkiego finału powinniśmy spodziewać się już 18 lipca.

W Arena of Valor World Cup udział weźmie 16 drużyn z ośmiu regionów. Podczas turnieju zobaczymy:  cztery ekipy z Chin, trzy z Tajlandii, trzy z Wietnamu, dwie z Indonezji oraz po jednej z takich obszarów, jak: Korea, Japonia, Malezja/Singapur/Filipiny (liczone wspólnie) oraz Brazylia. Imponująca w całej imprezie jest pula nagród. Łącznie w całych zawodach przekroczyć ma pół miliona dolarów. Warto w tym miejscu dodać, że zmagania w AWC 2021 transmitowane będą w pięciu różnych językach.

Call of Duty: Mobile i nowe rozgrywki ligowe

fot. twitter.com/PlayCODMobile

Wiele działo się także w Call of Duty: Mobile. Tam firma Activision ogłosiła nowe rozgrywki ligowe, które objąć mają graczy z Europy i Ameryki Północnej. Call of Duty: Mobile – Masters, bo tak nazywać się będą te zmagania, mają na celu wyłonienie najlepszych drużyn z obu kontynentów i zapewnienie im miejsc na nadchodzących Mistrzostwach Świata 2021.

W nowej lidze udział wezmą 32 ekipy. Początkowo rywalizować będą one w swoich regionach przez okres pięciu tygodni. Następnie osiem najlepszych ekip z każdego kontynentu przejdzie do kolejnego etapu (Masters Finals). Tam też powalczą o bezpośrednie kwalifikacje do tegorocznych Mistrzostw Świata w CoD: Mobile. W tym miejscu warto podkreślić, że zmagania spod szyldu Masters rozpoczną się już 14 czerwca, a całkowita pula ligowych nagród ma przekroczyć 100 tysięcy dolarów.

Jeśli już piszemy o CoD: Mobile to warto także przypomnieć, że do gry zawitał sezon czwarty nazwany „Spurned & Burned”. Jego zawartością zachwyceni powinni być przede wszystkim fani westernów, gdyż motywem przewodnim jest tu Dziki Zachód. W sezonie czwartym dodano m.in.: wydarzenia tematyczne, liczne elementy kosmetyczne, Wojny Klanowe, a także nową mapę – Dome, która to umieszczona jest na pustyni.

Nowości w League of Legends: Wild Rift

fot. Riot Games

Nowości nie ominęły także League of Legends: Wild Rft. Tu zacząć należy od turnieju inauguracyjnego w Europie i regionie MENA o nazwie Origin Series. Startuje on już 5 czerwca, a wziąć w nim udział mogą wszystkie drużyny, które zarejestrowały się na specjalnej stronie i spełniły minimalne wymagania stawiane przez twórców. Co istotne, turniej ten będzie miał pulę nagród wynoszącą aż 300 000 euro, zaś jego finały rozegrane mają zostać w formie offline we wrześniu. Jest więc o co walczyć, zwłaszcza że to dopiero początek esportowych zmagań w LoL: Wild Rift.

Poza tym mobilna wersja League of Legends doczekała się łatki 2.2.c. Jej główną nowością było dodanie do gry Renektona, wojownika wywodzącego się ze spalonych słońcem pustyń Shurimy. Oprócz tego twórcy przygotowali dla nas m.in.: zmiany w trybie ARAM oraz balansie gry. Oczywiście w LoL: Wild Rift pojawiła się także cała masa nowych elementów kosmetycznych i skórek, a także dodano nowe wydarzenia, dzięki którym gracze mogli zdobyć naprawdę interesujące nagrody.

Godzilla wkroczyła do PUBG Mobile

fot. PUBG Corporation

Na sam koniec chciałbym wspomnieć jeszcze o aktualizacjach, które pojawiły się w innych produkcjach przeznaczonych na urządzenia przenośne. Przede wszystkim dużej łatki (1.4) doczekała się mobilna wersja PlayerUnknown’s Battlegrounds, dzięki której do gry dodane zostały gigantyczne stwory takie, jak Godzilla i Kong. Poza tym twórcy tej produkcji przygotowali dla fanów nową mapę (The Hangar), a także ciekawe uzbrojenie. W PUBG Mobile pojawił się także nowy pojazd – Copue RB, który w tym momencie jest najszybszym samochodem dostępnym w grze.

Inne ciekawa aktualizacja zawitała do Brawl Stars. Produkcja autorstwa Supercell doczekała się nowego Zadymiarza – Squeaka. Ponadto do Brawl Stars dodano nowe skórki (m.in. dla Amber), a także poprawiono balans rozgrywki. Zmiany dotknęły takich bohaterów, jak: Belle, Barley, Jessie, Shelly, Carl, Brock, Dynamike, Sandy, Poco czy 8-Bitowiec. Przy okazji zmian w balansie zrestartowano także serwery i poprawiono ich stabilność, a także usunięto kilka irytujących błędów.


To wszystkie najważniejsze wydarzenia dotyczące gier mobilnych, o których pisaliśmy w maju. Nie było ich może bardzo wiele, ale z pewnością był to lepszy miesiąc niż kwiecień i przyniósł nam kilka ciekawych nowości i zapowiedzi nadchodzących wydarzeń esportowych. A jaki będzie czerwiec? Już teraz wiem, że będzie jeszcze ciekawszy i dostarczy nam, fanom gier mobilnych, naprawdę wiele pozytywnych emocji.