Mamy już oficjalne potwierdzenie plotek dotyczących sprzedaży slota w League of Legends European Championship przez FC Schalke 04 Esports. Tak jak wcześniej informowaliśmy, potencjalnym kupcem miejsca miał być Team BDS. Dzisiaj mamy potwierdzenie tych pogłosek oraz dokładną kwotę transakcji.

Team BDS w LEC już od 2022 roku

Pierwsze doniesienia mówiły o 30 milionach euro za slot. Kandydatów było kilku, a wśród nich wymieniało się takie organizacje jak Team Heretics czy też Giants Gaming. Ostatecznie okazało się, że te dwie ekipy nie są zainteresowane tą inwestycją. W pierwszym szeregu został więc Team BDS. Antonio Guillermo Yuste Armero z Esportmaniacos podawał, że formacja jest w stanie wyłożyć 30 milionów euro i zakupić miejsce w LEC od Schalke.

Plotki okazały się prawdziwe, a szwajcarska organizacja w najlepszej europejskiej lidze League of Legends to już rzeczywistość. Ostateczna kwota transakcji to 26,5 miliona euro. Jest to jednocześnie druga co do wielkości umowa związana z franczyzą w zachodnim świecie esportu. Pierwsze miejsce wciąż należy do Echo Fox, które sprzedało swój slot Evil Geniuses w League of Legends Championship Series za 33 miliony dolarów w 2019 roku.

Problemy finansowe Schalke

Schalke opuści LEC z końcem sezonu. Niemiecki klub piłkarski boryka się ostatnio z wieloma problemami finansowymi. Słabe wyniki w Bundeslidze doprowadziły w do spadku z najwyższej ligi, co było ogromnym ciosem dla jego finansów. Dodatkowo wszystko działo się podczas pandemii COVID-19, która także pozostawiła swój trwały ślad na kieszeni właścicieli. Przy znacznej stracie potencjalnych przychodów klub stanął przed trudną perspektywą spłaty 217 milionów euro zadłużenia, co potwierdził w swoim raporcie finansowym za rok 2020.

Schalke próbowało utrzymać się, nie sprzedając jednocześnie swojego miejsca w LEC. W kwietniu mogliśmy zobaczyć konsekwencje tych akcji, kiedy to doszło do transferu Felixa "Abbedagge" Brauna do 100 Thieves za milion dolarów. Ostatecznie jednak działania klubu nie wystarczyły i tym samym pożegnamy się z niemiecką organizacją na europejskiej scenie League of Legends. Team BDS zastąpi ją już od początku 2022 roku.