20-30 lat to dużo i niedużo. Ale w świecie sportu, technologii, czy cyfryzacji to bardzo dużo. Widać to po komercjalizacji największych wydarzeń, jak Euro 2020 czy Igrzyska Olimpijskie 2020.

Największe wydarzenia sportowe na świecie? Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, Mistrzostwa Europy, Letnie Igrzyska Olimpijskie i ich zimowa odmiana. To wielka czwórka, która sprawa, że w wielu zakątkach globu, fani emocjonują się tym samym. Miliony kibiców i widzów przekładają się na ogromne pieniądze, jak i na nowe pomysły. Dziś sport w tradycyjnej formie to jedynie baza, ale opakowana jest nowoczesnymi aplikacjami, platformami streamingowymi, sportami wirtualnymi, czy grami na konsole.

Igrzyska do typowania

Każda firma, która choć trochę ma do czynienia ze sportem i wydarzeniami, Igrzyska Olimpijskie traktuje priorytetowo i wyjątkowo. Zakłady bukmacherskie mają bogatą ofertą dotyczącą szans medalowych Polski, portale i platformy prowadzą specjalne serwisy i relacje. Telewizje mające prawa do pokazywania IO 2020 w Tokio prowadzą specjalne studia, zapowiadające i podsumowujące codzienne wydarzenia sportowe. Ale rozrywka związana z igrzyskami wykracza poza standardowe pole, czego przykładem są sporty wirtualne możliwe do obstawiania.

Gry o IO zawsze pod ręką

Gry komputerowe poświęcone igrzyskom i sportom olimpijskim pojawiają się od początku XXI wieku. Niektóre produkcje były całkiem udane, niektóre mniej. Dziś tytułów jest całe mnóstwo. Na smartfonie zainstalować można gry sportowe, jakie tylko sobie wymarzymy. Są też naprawdę „duże” produkcje, jak choćby Olympic Games Tokyo 2020 - The Official Video Game czy Mario and Sonic at the Olympic Games Tokyo 2020. Oba tytuły dostępne są m.in. na Nintendo Switch, co umożliwia rozgrywkę w każdym miejscu i o każdej porze. Taki bowiem jest współczesny odbiorca i taka jest walka o jego uwagę. Przebić mogą się tylko najlepsi i ci, którzy zaproponują coś ekstra.

Esport na Igrzyskach? Fantazja czy…?

Ostatnie lata to niezwykle dynamiczny rozwój esportu. W rankingu najpopularniejszych gier esportowych raczej próżno szukać tych poświęconych igrzyskom lub poszczególnym dyscyplinom olimpijskim. Co nie oznacza, że koneksji esportu z igrzyskami wkrótce nie będzie. Coraz silniejszy jest ruch zwolenników tego, żeby esport… zagościł w programie Igrzysk Olimpijskich. Na razie głosy są mocno podzielone, nie brakuje przeciwników, a sporym problemem jest fakt, że każda gra esportowa ma swoje twórcę i właściciela praw. Ale chyba dziś nie ma żadnego, który ze stanowczością wykluczy, iż w przyszłości (dalszej lub bliższej) esport jednak nie pojawi się na igrzyskach.

Nowożytne Igrzyska Olimpijskie sięgają końca XIX wieku, ale jak widać świat idzie w zupełnie innym kierunku. Wszystko się zmienia, ale jedno pozostaje: ludzie nadal potrzebuję igrzysk, rozrywki i emocji.

Artykuł sponsorowany