Polska społeczność League of Legends zgromadzona na Twitterze w ostatnich dniach żyła zagorzałą dyskusją na temat kondycji Ultraligi, rodzimej sceny i tego co robimy źle, a co dobrze. Wypowiadają się praktycznie wszyscy – menadżerowie zespołów, dziennikarze, gracze, byli właściciele organizacji. Kto by się spodziewał, że w tym czasie Riot Games ogłosi szereg rewolucyjnych zmian dla Europejskich Lig Regionalnych w LoL-u na 2022 rok, w tym dla Ultraligi.

Ultraliga łączy się z Baltic Masters

Primo – polskie zmagania połączą się z jednym z naszych sąsiadów, a konkretniej mówiąc z Baltic Masters. W lidze tej na co dzień bierze udział sześć organizacji, a dwie najlepsze co sezon uczestniczą w European Masters. Jednocześnie jeden wspólny twór stworzą Dutch League i Belgian League, który będzie znany pod nazwą Benelux League. Na chwilę obecną nie znamy żadnych szczegółów na temat zasad funkcjonowania obu nowych lig, te mają zostać ogłoszone niedługo.

Ligi podzielone na dwie grupy

Co więcej, w samej Europie nastąpi podział na Akredytowane i Nieakredytowane ERL-e. Riot podzieli europejskie ligi i przydzieli je do jednego z dwóch zbiorów z początkiem 2022 roku. Te, które będą przynależeć do pierwszego z nich będą musiały organizować jedno wydarzenie offline rocznie. Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku Nieakredytowanych rozgrywek, które nie będą miały takiego obowiązku. Co więcej, do globalnej bazy kontraktów (GCD) będą wpisani jedynie zawodnicy występujący w Akredytowanych ERL-ach.

Dzisiejsze plotki mówiły o zwiększeniu puli nagród i dotacji dla zespołów w lidze. Szczegóły na ten temat nie zostały poruszone w ogłoszeniu Riotu, niemniej włodarze zapewniają, że jak najbardziej się nad nim pochylają. – Żeby zapewnić równość w ekosystemie, będziemy normalizować nagrody pieniężne dla Akredytowanych i Nieakredytowanych lig. Zwiększymy także dotacje drużynowe we wrzystkich ERL-ach– czytamy.

Co-streaming dla drużyn zapewniony

Co więcej, organizatorzy planują zezwolić zainteresowanym podmiotom na co-streamowanie zmagań. Wszystkie zespoły biorące udział w pierwszych dywizjach danych rozgrywek będą mogły transmitować na swoich kanałach mecze swoich zespołów.

Na tym jednak nie koniec. Riot Games zapowiedziało coroczną organizację ERL Summitu, na którym pojawią się przedstawiciele organizatorów wszystkich lig, organizacji występujących w nich oraz sami zawodnicy. Celem tych szczytów ma być wspólna praca w celu ciągłego rozwoju europejskiego ekosystemu profesjonalnego LoL-a.

Na ten momento wszystkie szczegóły, którymi podzielił się z nami Riot. Firma jednocześnie zapowiedziała, że kolejne z nich pojawią się po zakończeniu zbliżającego się European Masters, czyli pod koniec września.