Miejmy nadzieję, że na Worlds nie będzie mocny.

To czwartkowa reakcja Fabiana „GrabbZa” Lohmanna na zablokowanie Akshana na czas fazy pucharowej letniego splitu League of Legends European Championship 2021. Pragnienie szkoleniowca G2 Esports w pewnym sensie się spełni, gdyż najnowsza postać w produkcji Riot Games wbrew dotychczasowym planom nie pojawi się na mistrzostwach świata.

Akshan przedmiotem głosowania w LEC

Zbuntowany Strażnik, którego do życia powołał niedawny patch 11.15, wywołał głośną dyskusję, gdy okazało się, iż sędziowie LEC zaprosili drużyny do głosowania na temat ewentualnej obecności Akshana w nadchodzących wielkimi krokami play-offach. Zgodnie z regulaminem bohater nie powinien być dopuszczony do rywalizacji, bo pojawił się w LoL-u dopiero w aktualizacji, na której rozgrywane będą mecze rozstrzygające o losach medali. Heros miał jednak być dostępny na Worlds i europejscy organizatorzy uznali, że wcześniej warto dać zespołom możliwość przeprowadzenia chrztu bojowego. Większość uczestników była jednak przeciwna takiemu rozwiązaniu, a o wykorzystanie pełnej puli postaci publicznie apelowali jedynie przedstawiciele G2.

Riot tłumaczy zmianę decyzji

Dziś wiemy już, iż absencja Akshana w play-offach LEC nie wpłynie w żaden sposób na postawę reprezentantów Starego Kontynentu na mistrzostwach świata. – Takie decyzje oczywiście zawsze podejmowane są we współpracy z deweloperami odpowiadającymi za rozgrywkę. Jeśli obecność bohatera w profesjonalnych zawodach nie jest znacząca, ustalenie dla niego odpowiedniego balansu jest dużo trudniejsze – wyjaśnia Maximilian Peter Schmidt z Riot Games.

W tym roku Europa do walki o Puchar Przywoływacza wystawi trzy drużyny. Prawo wyjazdu do Chin zdobędą zespoły, które letni split LEC zakończą na podium. W fazie pucharowej zobaczymy co najmniej czterech Polaków: Marcina "Jankosa" Jankowskiego z G2 Esports, Oskara "Vandera" Bogdana z Misfits Gaming oraz Kacpra "Inspireda" Słomę i Adriana "Trymbiego" Trybusa z Rogue. Dziś do tego grona spróbuje dołączyć jeszcze Oskar "Selfmade" Boderek z Teamu Vitality. Pierwszy niedzielny mecz o 17:00, ostatni o 22:00 (o ile nie będzie potrzebna dogrywka). Harmonogram, tabelę i transmisję z LEC znajdziecie w naszej relacji tekstowej: